Результати тринадцятого щомісячного опитування керівників промислових підприємств «Український бізнес в умовах війни»
03 липня, 2023
Щомісячне опитування керівників промислових підприємств проводить ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» (ІЕД) в рамках зміни дії проєкту «Підтримка Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та благодійним фондом ATLAS Network (США).
Попередні результати дослідження можна переглянути за посиланням.
Серед опитаних переважно промислові підприємства (94%), розташовані в 22-х із 27-ми регіонів України, зокрема у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській, Харківській областях
Коротко про отримані результати
На тлі військової ескалації оптимізм бізнесу залишається досить високим, тоді як тривале майбутнє залишається невизначеним. Оцінки поточної фінансово-економічної ситуації на підприємстві незначним чином погіршились, а оцінки загальноекономічної ситуації в країні та очікування на майбутнє залишились без змін. Водночас невизначеність у 6-ти та 3-місячній перспективі знижується вже кілька місяців поспіль.
Окрім цього, дворічні плани залишаються для бізнесу туманними: невизначеність залишається високою, і, також, зросла частка підприємств, що не планують змін на таку далеку перспективу. Із посиленням ракетних атак знову дещо збільшилась важливість для ведення бізнесу перешкод «небезпечно працювати» та «перебої з електропостачанням».
Експортна активність залишається без суттєвих змін, що свідчить про певну стагнацію відновлення експорту. Головним викликом для експортерів залишаються логістичні проблеми.
Оцінки економічної політики в більшості випадків нейтральні й не змінюються.
Загальні показники ділового клімату та кон’юнктури
У травні 2023 року порівняно з квітнем Індекс поточної фінансово-економічної ситуації на промислових підприємствах зменшився з -0,02 до -0,07. Очікування підприємств щодо змін фінансово-економічної ситуації в піврічній перспективі, залишаючись досить оптимістичними, поступово погіршуються два місяці поспіль. Показник зменшився з 0,46 до 0,43. У травні значення Індексу загальноекономічного середовища залишилось майже без змін (-0,08 проти -0,07 у квітні). Очікування щодо змін загальноекономічного середовища через пів року не змінились, Індекс очікуваних змін загальноекономічного середовища становить 0,43, як і минулого місяця. Дворічні очікування щодо перспектив розширення ділової активності також залишились без суттєвих зрушень. Значення Індексу очікуваних змін ділової активності в перспективі двох років у травні незначним чином зменшилось, із 0,23 до 0,21.
Рівень невизначеності у дворічній перспективі вже кілька місяців майже незмінний, а для піврічної та тримісячної перспективи фіксується поступове зменшення значення.
Обсяги виробництва
У травні 2023 року Індекс змін у виробництві зменшився з 0,24 до 0,20. Це сталось через незначне збільшення частки тих промислових підприємств, на яких виробництво скорочувалось, тоді як частка підприємств, що збільшували виробництво, майже не змінилась
Очікування промислових підприємств на наступні три місяці високі, та після незначного зменшення минулого місяця значення Індексу очікуваних змін обсягів виробництва дещо збільшилось, із 0,45 до 0,47.
Попит та реалізація
Темпи зростання продажів та збільшення кількості нових замовлень дещо уповільнились. Зменшилось як значення Індексу змін реалізації (із 0,23 у квітні до 0,20 у травні), так і значення Індексу змін нових замовлень (із 0,23 до 0,18).
Очікування промислових підприємств щодо попиту на наступні три місяці залишились без істотних змін. Значення Індексу очікуваних змін продажів становить 0,48 (було 0,46), а значення Індексу очікуваних змін нових замовлень, як і минулого місяця, становить 0,45.
Забезпеченість замовленнями
У травні 2023 року портфель замовлень для опитаних підприємств зменшився: уперше за 5 місяців 2023 року середній термін нових замовлень знизився до 2 місяців (медіана). Частка промислових підприємств, які мають замовлення на термін лише до 2 місяців, зросла з 44% у квітні 2023 року до 52% у травні 2023 року.
Перешкоди для ведення бізнесу під час війни
- Зростання цін на сировину і товари залишається на основній позиції серед перешкод для бізнесу, пов’язаних із війною, попри зменшення значення цього показника.
- Логістичні проблеми також втримали друге місце, хоча абсолютне значення цієї перешкоди знизилося.
- Важливість перебоїв з електропостачанням та небезпеки для роботи як перешкод дещо зросла після того, як у травні збільшилася інтенсивність російських ракетних ударів. 1/3 респондентів відчували брак кадрів. Важливість цієї перешкоди залишається без суттєвих змін.
Підприємства-експортери
У травні 63% опитаних повідомили, що були експортерами до війни, продовжували експорт під час війни або ж розпочали експорт під час війни вперше.
Більшості бізнесу вдалося налагодити експорт в умовах війни. 80% опитаних вказали, що експортували до війни, а також продовжували експортувати впродовж останніх 12-ти місяців (87% у березні та 84% у квітні).
Частина бізнесу не може побороти нові виклики для експортної діяльності. 19% промислових підприємств експортували до початку війни, але не змогли відновити експорту впродовж останніх 12-ти місяців. Подібні результати свідчать про стагнацію відновлення експортної діяльності.
Тільки незначна частка промислових підприємств змогла вперше розпочати експорт. 1% підприємств серед усіх експортерів уперше розпочав експортувати саме під час війни (упродовж останніх 12-ти місяців). Серед мікробізнесу — 44% підприємств, які експортували до війни, але не мали експортної діяльності впродовж останніх 12-ти місяців.
- Найбільш складна ситуація з відновленням експорту в галузі виробництва будівельних матеріалів. Зокрема, 46% підприємств галузі експортували до війни, але не мали експорту за останні 12 місяців.
- Найкраща ситуація склалася в хімічній промисловості, у якій усі підприємства мали експорт упродовж останніх 12-ти місяців.
У травні сповільнилося відновлення обсягів експорту. Значення Індексу змін експорту зменшилося з 0,11 до 0,06. Частка промислових підприємств, у яких обсяги експорту скоротились, дещо зросла (із 17,9% у квітні до 19,8% у травні) водночас частка підприємств, які збільшували обсяги експорту, майже не змінилася (24,0% у травні проти 24,5% у квітні).
Головними перешкодами для експортерів у травні 2023 року були логістичні проблеми (черги на західних кордонах України, неможливість експорту морем, брак залізничних вагонів/вантажівок/водіїв) та складні митні формальності.
Державна політика
У травні 2023 року позитивні оцінки державної політики щодо підтримки бізнесу дещо зросли до 16%, натомість відсоток негативних оцінок не змінився — 11%.
Як і раніше, бізнес переважно нейтрально оцінює державну політику щодо підтримки бізнесу — 60% опитаних.
Ознайомитися детальніше з повними результатами дослідження можна у документі нижче.