Майже 80% МСБ планують розширювати бізнес та залучати кошти у розвиток у 2024 році
22 лютого, 2024
Про це свідчать результати опитування Індексу настроїв малого бізнесу за 2023 рік, яке провела Європейська Бізнес Асоціація в межах проєкту Unlimit Ukraine за підтримки OLX Україна та ПриватБанку, а також інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України, Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія Бізнес.
Настрої малого та середнього бізнесу
Хвиля опитування за 2023 рік демонструє незначне покращення настроїв МСБ — інтегральна оцінка Індексу зросла до 2,5 балів з 5 можливих. Ця оцінка залишається в негативній площині, втім є вищою за показник 2,4 бала у 2022 році та 2,2 бала у 2020 році. Серед компонентів Індексу точкове зростання продемонстрували оцінки поточного стану бізнесу та змін у майбутні пів року.
Серед опитаних підприємців 41% оцінюють стан справ у їхньому бізнесі як задовільний. Водночас порівняно з минулим роком зменшилась кількість незадоволених станом справ — з 58% у 2022 році до поточних 40%. Втім зменшилась і частка тих, хто задоволений станом справ — до 19% (24% у 2022 році). Отже, загальна оцінка поточного стану справ у 2023 році більше тяжіє до нейтральної площини.
Розширення бізнесу
За рік з 76% до 79% збільшилась кількість підприємців, що планують розширення бізнесу. З них 30% планують відкриття нових напрямків бізнесу, а 14% планують розширювати географію діяльності та виходити на інші ринки. До речі, наразі тільки 14% опитаних компаній експортують свої товари чи послуги за кордон. Водночас 21% планують розширювати команду, а 28% підвищувати заробітну плату співробітникам.
Залучення коштів
До 80% зросла кількість підприємців, які планують залучати кошти у розвиток власного бізнесу у 2024 році. Для порівняння, минулого року такі плани мали 67%. Як і раніше бізнес здебільшого покладається на власні сили — особисті кошти (40%) та меншою мірою на гранти (20%), кредити (12%) та інвестиції (9%). Наміри щодо кредитів та інвестицій незначно зросли.
Попри те, що наміри залучати кредитні кошти залишаються доволі скромними, є позитивна тенденція в оцінці доступності кредитування. Серед опитаних підприємців зменшилась частка тих, хто вважає банківське кредитування недоступним — з 59% у 2022 році до поточних 42%. Відповідно і частка тих, хто вважає його доступним, зросла з 10% до 19%.
Цифрові канали продажів
Цифровими каналами користується більшість опитаних, а саме 67%, з яких 15% здійснюють продажі виключно онлайн. При цьому третина компаній, а саме 30% зазначають, що онлайн торгівля приносить їм набагато більше прибутку. Водночас інші 33% респондентів повідомили, що зовсім не користуються цифровими каналами.
Очікування змін серед малого та середнього бізнесу
Оцінка очікування змін серед МСБ дещо зросла у 2023 році, тож прогнози є більш позитивними, ніж торік. Частка тих, хто прогнозує покращення стану справ (37%) переважає частку тих, хто вважає, що справи у їхнього бізнесу погіршаться (35%). Ще 26% не очікують суттєвих змін у найближчі пів року.
Динаміка змін за останні пів року є переважно негативною, адже більш ніж половина, а саме 53% відповіли, що стан справ у їхнього бізнесу дещо або значно погіршився. У 28% ситуація в бізнесі не зазнала змін, а у 19% стан справ покращився.
Оцінка економічної ситуації в країні
Традиційно найнижчою з усіх компонентів Індексу є оцінка економічної ситуації в країні. Більшість оцінюють її негативно, зокрема 34% вважають економічну ситуацію несприятливою, а 31% — катастрофічною. Варто нагадати, що оцінки підприємців економічної ситуації під час активної фази пандемії коронавірусу були ще гіршими, тоді про катастрофічну ситуацію говорили 44% респондентів. Водночас у 2023 році до 11% збільшилась кількість респондентів, які вважають економічну ситуацію сприятливою, порівняно з 8% у 2022 році.
До топ негативних факторів, що мають вплив на роботу бізнесу, підприємці відносять низьку купівельну спроможність українців, війну та окупацію територій, нестабільність економіки, зростання цін та витрат.
Ознайомитися з презентацією результатів дослідження за 2023 рік можна у документі нижче.
Довідково:
- Індекс настроїв малого бізнесу — проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2017 року у межах проєкту Unlimit Ukraine. Мета дослідження — моніторинг оцінок та настроїв малого бізнесу та аналіз точок зростання, які стимулюватимуть його розвиток. Партнери проєкту у 2023 році — OLX Україна та ПриватБанк. Інформаційні партнери — Міністерство цифрової трансформації України, Офіс з розвитку підприємництва та експорту та Дія Бізнес. Дослідження проводилось з 1 до 31 грудня 2023 року, у ньому взяли участь 4 569 фізичних осіб-підприємців. У 89% учасників опитування виручка не перевищує 30 млн грн на рік.
- Unlimit Ukraine — платформа для розвитку малого та мікробізнесу, створена на базі Європейської Бізнес Асоціації. Проєкт надає комплексну підтримку для малого та мікробізнесу через освітні заходи і консультації, участь у програмах міжнародної співпраці, діагностику проблем бізнесу й обговорення актуальних для нього питань. Учасником проєкту може стати малий і мікробізнес із формою власності ФОП без обмеження видів діяльності. Наразі до Unlimit Ukraine входить 7 500 представників МСБ.