Підтримка бізнесу в умовах війни
Інформаційний розділ про державні та донорські програми, приватні ініціативи підтримки підприємців в умовах війни, що допоможуть зберегти бізнес, робочі місця та підтримати економіку України.
Розділ постійно доповнюється новими ініціативами. Маєте ініціативу, про яку слід розповісти підприємцям, напишіть нам на електронну адресу business@thedigital.gov.ua або в формі зворотного зв'язку внизу сторінки.

Компенсація за працевлаштування ВПО
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою вносяться зміни до Порядку надання компенсації роботодавцям за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Згідно з розпорядженням Уряду, програма підтримки роботодавців продовжить діяти у 2023 році.
За кожного працевлаштованого з числа внутрішньо переміщених осіб держава виплачує роботодавцю компенсацію у розмірі мінімальної заробітної плати (6 700 грн) впродовж 2 місяців.

Єдина платформа цифрової взаємодії для допомоги в релокації бізнесу
ДП «Прозорро.Продажі» за ініціативи Мінекономіки, за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та національного проєкту з розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес запустили платформу цифрової взаємодії для допомоги з релокації бізнесу.

Урядова програма єРобота
Запущено офіційний сайт програми єРобота, на якому можна ознайомитись з умовами участі по кожному грантовому конкурсу та подати заявку на отримання гранту від держави.
Ці гроші дадуть змогу кожному, хто має бажання, навички та план, запустити власну справу або розширити свій бізнес.
1 лютого 2023 року стартувала нова хвиля подачі заяв на урядову програму мікрогрантів єРобота.
Отримати грант можна за однією з програм:
Своя справа — програма мікрогрантів до 250 тис. грн
Новий рівень — програма грантів для переробних підприємств до 8 млн грн
Свій сад — програма грантів до 400 тис. грн за гектар
Своя теплиця — програма грантів до 7 млн грн за 2 гектари
ІТ-стартап (у стадії розробки) — гранти до 3,5 млн грн
Старт в ІТ (у стадії розробки) — гранти на навчання у сфері ІТ

Маркетплейс фінансових можливостей для бізнесу на Дія.Бізнес
Маркетплейс фінансових можливостей для бізнесу — це те місце, де підприємці можуть обрати для себе необхідну фінансову програму, прочитати детальні умови отримання фінансування та звернутися безпосередньо до банківських та інших установ.

Експорт в умовах війни
Офіс з розвитку підприємництва та експорту запустив оперативну платформу з актуальною інформацією для українських експортерів, які готові постачати свою продукцію за кордон в умовах війни та дати гідну відсіч всьому російському та білоруському у світі.

Фінансування українських експортерів
Кредитна програма для компаній, які через агресію рф потребують додаткового фінансування для реалізації експортних контрактів.

Інтерактивний дашборд: експорт України в умовах повномасштабної війни
Онлайн-інструмент, що містить в собі дані по експорту товарів з України за 2022 рік та в порівнянні з 2021 роком. За допомогою сервісу можна:
• дізнатись обсяги та динаміку українського експорту товарів;
• порівняти обсяги експорту 2021-2022 років у розрізі: категорій товарів, країн-партнерів, регіонів світу.

Допомога від Ради бізнес-омбудсмена
Рада бізнес-омбудсмена безкоштовно представляє та захищає законні права підприємців перед державними органами. Досвідчені юристи допомагають бізнесу вирішувати спори без суду.

Чекліст для рестарту бізнесу
Інструмент від ініціативи UA Anti-crisis допоможе зібрати інформацію про ресурси, побудувати стратегію та зробити конкретні кроки для запуску бізнесу з метою скорішого відновлення економіки України.
Ініціатива UA Anti-crisis створена учасниками освітніх програм розроблених та впроваджених Інститутом Маркетингу (Естонія) у партнерстві з Офісом з розвитку підприємництва та експорту.
Ініціативи підтримки бізнесу
Можливість для українців отримати грант у розмірі 8 млн євро в рамках програми «Цифрова Європа»
Один з нових конкурсів — у сфері правоохоронної діяльності. Українці теж можуть податися на грант із загальним бюджетом у 8 млн євро, щоб долучитись до розробки штучного інтелекту для спільного Європейського простору даних безпеки. Це допоможе ефективніше боротись зі злочинністю та тероризмом за допомогою ШІ.
Хто може податися на грант:
- Державний сектор, зокрема правоохоронні органи
- Бізнес: підприємства, стартапи, венчурні компанії, інноваційні структури
- Заклади вищої освіти, зокрема дослідницькі/наукові інститути
Як взяти участь?
Дедлайн подання заявки: 16 березня 2023 року (до 18:00).
Перед поданням ретельно вивчіть умови конкурсу, адже участь передбачає додаткові вимоги до учасників від України. Детальніше — за посиланням.
Грантова програма підтримки безперервності та відновлення бізнесу від USAID КЕУ
Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» оголосила грантову програму для підтримки безперервності та відновлення бізнесу, включно із переміщенням або відновленням бізнесу, розширенням на зовнішні ринки, а також підтримкою рівня наявних бізнес-можливостей та/або їхнім покращенням.
Для кого?
Грантова програма зосереджується на секторах інформаційних технологій, інжинірингу, виробництва, послуг, а також креативних індустрій. Водночас програма відкрита до заявок на підтримку інших секторів, які відповідають критеріям цього запиту. Діяльність грантоотримувача може бути зосереджена на таких потребах:
- покращення бізнес-процесів і моделей;
- розбудова організаційного потенціалу;
- розвиток виробництва, продажі, а також;
- цифрові та торгові можливості.
Ці потреби можуть включати: ІТ-рішення, розробку продукту та інновації, створення або відновлення ланцюгів поставок, посилення підготовки персоналу та забезпечення персоналом, покращення онлайн-маркетингу та просування на внутрішньому та зовнішньому ринках, підвищення конкурентоспроможності бізнесу, покращення доступу до фінансування для малих та середніх підприємств, а також подібну діяльність, що пов’язана з підтримкою безперервності та відновлення бізнесу.
Сума гранту
Програма планує надати приблизно 36 000 000 грн шляхом надання до 50 грантів.
Очікується, що сума кожного гранту становитиме від 600 000 грн до 1 200 000 грн.
Терміни проєкту
Податися з заявкою на грант можна протягом року. Подача заявок закінчується 24 липня 2023 року.
Як взяти участь?
Заповнити аплікаційну форму можна за посиланням. Процес подання заявок складатиметься з двох етапів:
- Заявник подає концепцію, бюджет та реєстраційні документи компанії-апліканта.
- Якщо заявник відповідає критеріям оцінювання, його офіційно повідомлять про проходження 1 етапу і запросять подати повну заявку.
Запитання щодо процесу подання заявок можна надіслати на електронну пошту Grants@cepukraine.org із зазначенням «APS-2022-004» у темі електронного листа.
Київська школа економіки запустила грантову програму підтримки талантів та проєктів
Команда Київської школи економіки вірить, що секрет успішного майбутнього України — в її надзвичайно талановитих людях та ідеях, здатних змінити світ. Проте кожен проєкт потребує підтримки, тому KSE запустила конкурсу програму підтримки талантів та проєктів на 1 мільйон доларів.
Для кого?
Абсолютно будь-хто без жодних обмежень може взяти участь у конкурсі. Основне завдання для учасника — описати, чому саме ваш проєкт потребує допомоги. Школа надасть грант для розвитку ідеї без жодної бюрократії та формальних бар'єрів.
Як взяти участь?
Перший етап відбору — це невелике опитування та мотиваційний лист. За результатами відбору, комітет Школи зв'яжеться з учасниками щодо подальших дій або повідомить, якщо заявка була відхилена. Надіслати заявку та пройти опитування можна за посиланням.
Чат-бот з відповідями на питання щодо трудових відносин під час війни від Міністерства економіки України
Міністерство економіки України запустило чат-бот @TrudEconomBot, за допомогою якого користувачі зможуть знайти інформацію про організацію трудових відносин під час війни.
У сервісі за розділами систематизовано відповіді на поширені запитання щодо:
- особливостей надання відпусток;
- оплати праці;
- ведення документації тощо під час воєнних дій.
Сервіс доступний у Telegram. Для початку використання необхідно натиснути «start» та обрати необхідний розділ.
Розгорнуті відповіді на питання щодо трудових відносин під час воєнного стану також доступні на сайті Міністерства економіки України за посиланням.
Чат-бот для допомоги бізнесу під час війни від Державної регуляторної служби України
Команда Державної регуляторної служби України запустила в роботу чат-бот @businessWar_bot, за допомогою якого підприємці можуть отримати консультацію.
Як це працює?
Завдяки сервісу підприємці можуть:
- поставити будь-яке запитання стосовно свого бізнесу та отримати консультацію усно або письмово;
- повідомити про свою бізнес-проблему та вирішити її;
- надати свої пропозиції з удосконалення законодавства в будь-яких питаннях, які стосуються бізнесу.
Все, що потрібно, — надіслати питання до чату і протягом 24 годин фахівці зв'яжуться з вами.
Сервіс доступний у Telegram. Для початку використання необхідно натиснути «start» та обрати необхідний розділ.
Підтримка під час війни: Віртуальний центр Дія.Бізнес 2.0 надає консультації релокованому бізнесу та ВПО
Українці, які через повномасштабну війну покинули власні домівки чи повернулися в деокуповані регіони, мають змогу знову отримувати консультації через гарячу лінію Віртуального центру Дія.Бізнес.
Фахівці центру надають консультації за трьома напрямами:
- бізнес-питання (заснування чи релокейт бізнесу);
- загальні юридичні питання внутрішньо переміщених осіб (ВПО);
- працевлаштування.
Скористатися послугами віртуального центру можуть всі громадяни України. Зокрема, вимушено переміщені особи та представники релокованого бізнесу.
Громадянам
Для громадян надаватимуться консультації щодо юридичного статусу осіб, які вимушено проживають поза власними домівками чи повернулися до деокупованих регіонів. Також можна дізнатися інформацію щодо державної фінансової підтримки. Консультанти проінформують громадян про можливості працевлаштування. Що особливо актуально в регіонах тимчасового перебування.
Бізнесу
Консультанти віртуального центру Дія.Бізнес надаватимуть консультації підприємцям про ведення бізнесу у новому регіоні, найкращі практики та алгоритми релокейту бізнесу, поновлення підприємницької діяльності, податкову звітність та спрощену реєстрацію бізнесу.
Отримати безоплатну консультацію можна з 08:00 до 18:00 за номером телефону: 0800 333 183
Також працюватиме чат-бот, який допоможе отримати відповіді на будь-які запитання та сформує індивідуальну дорожню карту. Чат-бот працює з 08:00 до 20:00. Період роботи гарячої лінії та чат-боту вказані за київським часом.
Якщо під час консультації прозвучить сигнал повітряної тривоги, то час і тривалість консультації можуть змінитися.
Віртуальний центр ініційовано командою національного проєкту Дія.Бізнес, який реалізується Мінцифрою та Офісом з розвитку підприємництва та експорту. Інноваційна гаряча лінія втілюється ГО «Консультаційний центр підтримки малого та середнього бізнесу» за сприяння «Проєкту підтримки Дії», що впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні за фінансової підтримки Швеції.
Безкоштовні консультації для підприємців на порталі Дія.Бізнес
Не впевнені, як розпочати та здійснювати діяльність під час війни? Як сплачувати податки? Як побудувати робочий процес у команді в умовах війни? Отримайте безкоштовні онлайн-консультації від досвідчених експертів та рекомендації для вирішення вашого питання: https://business.diia.gov.ua/consulting
Запис на консультації здійснюється на порталі Дія.Бізнес за київським часом. Якщо ви вперше будете записуватись на безкоштовні консультації на порталі, спочатку необхідно відвідати первинну консультацію. Під час консультації хелпер разом з вами сформує запит, підготує дорожню карту рекомендації з корисними рекомендаціями, а також порекомендує подальші профільні консультації, які будуть доречні для вирішення вашого питання.
Звертаємо увагу: через оголошення повітряних тривог в Україні час деяких консультацій та тривалість роботи консультантів можуть змінюватись.
Безкоштовний онлайн-курс «Швидкий старт на UpWork» для тих, хто хоче почати працювати на фріланс-біржі
Безкоштовний онлайн експрес-курс «Швидкий старт на UpWork» допоможе тим, хто хоче почати працювати та заробляти на фріланс-біржі, зрозуміти філософію фрілансу та механіку роботи саме на платформі UpWork.
Тренер курсу — кінорежисер та режисер монтажу Сергій Пудіч — TopRated фрілансер біржі зі 100% рейтингом задоволення клієнтів, який працював на UpWork із 2013 року.
У курсі висвітлюються такі теми:
- Для кого підійде фріланс
- Про UpWork
- Гарантія оплати
- Коли ви почнете заробляти
- Комісія UpWork
- Виведення коштів
- Реєстрація
- Види контрактів
- Скільки коштує ваш час
- Клієнтські фільтри
- Як прорахувати клієнтський контракт
- Конекти
- Бейджі талантів
- Профайл
- Загальний огляд платформи
- Теги основних навичок
- Портфоліо
- Відеовізитка
- Фіналізація профайлу
- Вакансії та проєкти
- Пошук замовлень
- Фільтр клієнтів
- Комунікація з клієнтом
- Як клієнт бачить пропозиції
- Супровідний лист (Cover letter)
По закінченню курсу ви отримаєте навички заповнення свого профайлу, розуміння механіки роботи на UpWork як з точки зору фрілансера, так і клієнта, вміння писати пропозиції клієнтам та загальну філософію роботи на фрілансі.
Переглянути курс можна за посиланням.
Курс створено за підтримки Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) в Україні — Агентства ООН з питань міграції, з метою допомоги українцям, які втратили джерело доходу через військові дії.
Сервіси для перевірки власника компанії на зв'язок з росією та білоруссю
Сервіси для перевірки власника компанії на зв'язок з росією та білоруссю:
Сайт YouControl
Відстежити зв'язок українського бізнесу з окупантами можна за допомогою картки юридичної особи та інструменту «Експрес-Аналіз». Сервіс автоматично підсвітить ці дані як ризиковий фактор.
Чат-бот в Telegram «OpenDataUABot»
- Відкрийте Опендатабот (https://telegram.me/OpenDataUABot)
- Надішліть боту назву компанії або ж її код.
- Якщо серед власників компанії є російські/білоруські громадяни, у картці компанії це буде позначено.
Реєстр компаній, пов'язаних із РФ та РБ, на платформі великих даних Vkursi
Реєстр компаній, пов’язаних із росією та білоруссю складається з переліку компаній, серед акціонерів, власників та засновників яких є хоч один громадянин або резидент держави-агресора та її прибічника, і з яким можуть самостійно працювати підприємці, фахівці профільних департаментів комплаєнсу, аналізу ризиків та фінансів. До того ж – журналісти та активісти.
Сервіс створений на основі аналізу даних ЄДР, відомостей НКЦПФР та наборів відкритих даних фінансової звітності (останні оприлюднені) із Єдиного державного порталу відкритих даних.
Доступ до «Реєстру компаній, пов’язаних із росією та білоруссю» надається на безоплатній основі за умови реєстрації на платформі великих даних для бізнесу Vkursi: https://vkursi.pro/russianbeneficiary
Крім того, платформа надає річну ліцензію на вільній основі журналістам та представникам аналітичних центрів, громадських організацій. Ліцензія передбачає доступ до професійних досьє на кожну компанію для поглибленого аналізу фінансової аналітики, історії змін у реєстраційних даних, активності компанії із російськими та білоруськими зв’язками у тендерах.
Повідомляємо, що українські та міжнародні санкції щодо заборони та обмеження функціонування також застосовуються автоматично до тих, хто співпрацює з компаніями, які перебувають під санкціями.
Закликаємо всі українські компанії розірвати будь-яку співпрацю з країною-агресором та співагресором. Оскільки співпраця з такими компаніями означає пряму підтримку та безпосереднє фінансування військової агресії проти України.
Бізнес під час війни — інформаційна сторінка від LIGA360 та компанії LIGA ZAKON
LIGA360 та компанія LIGA ZAKON надають важливу інформацію для бізнесу під час війни на окремій сторінці «Бізнес під час війни».
Перелік матеріалів поновлюється щодня.
Платформа Buy Ukrainian для просування українських брендів на ринках Європи та США
Buy Ukrainian — це неприбуткова платформа, створена для допомоги українським брендам у просуванні товарів за кордоном. Платформа створена менеджером з розвитку талантів в компанії Danone Марією Довбнею та IT-фахівчинею в компанії WIX Анастасією Ісмаіловою на початку повномасштабного вторгнення росії на територію України.
Платформа збирає українські бренди в одному місці та просуває за кордоном: у Європі та США. Приєднання брендів до платформи безкоштовне, а також бренди нічого не платять Buy Ukrainian зі своїх продажів, оскільки продукти не продаються безпосередньо з платформи, а тільки із сайтів брендів напряму.
Ідея полягає в тому, що багато людей у всьому світі щодня роблять покупки в Інтернеті, купуючи одяг, взуття, спідню білизну, косметику та багато іншого. Тож ті люди, які хочуть підтримати Україну, можуть придбати всі ці речі високої якості у талановитих українських підприємців, які приєдналися до платформи Buy Ukrainian.
Щоб підтримати Україну, покупцеві необхідно відвідати вебсайт Buy Ukrainian, ознайомитися з брендами, перейти на сторінку інтернет-магазину і зробити покупку.
Проєкт Keep Going для надання першої допомоги власникам малого бізнесу
Платформу Keep Going створено IT-підприємцями, щоб надати першу допомогу власникам мікро- та малого бізнесу, а також людям творчих професій, які залишилися в Україні та працюють надалі.
Проєкт надає медійну, інформаційну, фінансову підтримку та запускає краудфандингові збори. Звернутися по допомогу на сайті KeepGoing.com.ua можуть команди до 50 осіб чи сімейні бізнеси, постраждалі під час війни.
- сайт: keepgoing.com.ua
- facebook: https://www.facebook.com/keepgoingua
- instagram: https://www.instagram.com/keepgoingua/
- twitter: https://twitter.com/keepgoing_ua
- telegram: https://www.instagram.com/keepgoingua/
Щоб дістати підтримання від фонду, підприємцям, які працюють в Україні, необхідно надіслати заявку: https://form.keepgoing.com.ua/
Деталі — тут.
Платформа для забезпечення нагальних потреб держави та відновлення українського бізнесу в часи війни Prozorro+
Prozorro+ створена для масового пошуку компаній, які можуть постачати найбільш необхідні товари у період воєнного стану.
Деталі — тут.
Made with bravery — маркетплейс для просування українського експорту
Made with bravery — маркетплейс речей, зроблених в Україні. Мета — об’єднати у спільноту найкращих українських виробників, популяризувати українське за кордоном та сприяти експорту українських товарів. І таким чином сприяти розвитку українського бізнесу та відбудові України. Доставку товарів здійснює Укрпошта.
На маркетплейсі представлені речі різноманітних категорій для різних віку та статі: одяг, взуття, аксесуари, товари для дому. А також їжа та напої, які мають довгий термін придатності та можуть доставлятися.
Продавати свої товари можуть українські виробники, які відповідають певним вимогам. Ці вимоги перевіряються при реєстрації. Зокрема, торгувати на маркетплейсі може виключно суб`єкт підприємницької діяльності, який зарекомендував себе на ринку України як виробник товарів високої якості. У першу чергу йдеться про бренди, що представлені у соціальних мережах, мають гарні фото та опис товару. Також у пріоритеті — автори унікальних автентичних речей. Приєднатися до спільноти виробників Made with bravery можна за цим посиланням.
5% від вартості кожного придбаного товару маркетплейс передає фандрейзинговій платформі United24. Спеціальна комісія платформи спрямовує дані кошти на актуальні на той момент програми з відбудови України. Крім того, при оплаті карткою Visa додатково ще 5% від вартості покупки також перераховуються United24 на підтримку відбудови держави.
Доставку придбаних товарів здійснює національний оператор поштового зв’язку Укрпошта. Терміни доставки до конкретної країни світу визначаються правилами роботи поштового оператора. Більше деталей можна знайти на сайті Укрпошти.
Made with bravery доставляє замовлення до багатьох країн світу. З їхнім повним переліком можна ознайомитися за посиланням. Переглянути сайт маркетплейсу можна за посиланням, а дізнатися більше деталей про купівлю та правила оплати замовлення у відповідному розділі сайту за посиланням.
Ініціатива для об'єднання бізнесу «Генератор для мобільного зв'язку», щоб українці були на зв'язку навіть без світла
Бізнес об'єднується, щоб українці були на зв'язку навіть без світла. Наприклад, агрокомпанія Ерідон та мобільний оператор Vodafone об'єднали зусилля, щоб у жителів Київщини був стабільний зв'язок. Під час знеструмлень, одна з базових станцій Vodafone отримує живлення від промислового генератора Ерідон. Так працівники компанії та жителі поряд мають зв'язок навіть без світла.
Таких базових станцій в Україні десятки тисяч. Саме через них зв'язок потрапляє до українців. Проте генераторів недостатньо, щоб всі вони працювали, попри знеструмлення.
Закликаємо бізнес, за можливості, поділитися генератором з базовою станцією поблизу.
Якщо у вас торговельний чи офісний центр, завод або фабрика, що використовує стаціонарний промисловий генератор — підтримайте мобільних операторів. Пишіть на пошту hello@thedigital.gov.ua
Проєкт «Бізнес єднається заради перемоги» від Київстар
Національний мобільний оператор Київстар ініціював проєкт «Бізнес єднається заради перемоги» та запрошує до співпраці власників генераторів, готових підключати до них телеком-обладнання.
Масштабне руйнування об’єктів енергетичної інфраструктури України внаслідок російської агресії напряму впливає на роботу мобільних операторів, оскільки базові станції підключені до енергомережі — вони не можуть працювати в разі тривалого відключення електроенергії. Коли зникає живлення, обладнання ще кілька годин працює від акумуляторів. Далі, де це можливо, компанія продовжує підтримувати роботу окремих критичних елементів мережі завдяки генераторам, щоб якомога довше надавати послуги зв’язку своїм клієнтам.
Проте забезпечити живленням усі 13,5 тисяч об’єктів по всій Україні неможливо, адже це залежить від багатьох факторів: наявності великої кількості генераторів і можливостей їхнього обслуговування та охорони, закупівель палива і логістики, особливостей розміщення обладнання і санітарних обмежень, залученості персоналу тощо.
Аби забезпечити роботу телеком-обладнання під час відключення електроенергії, Київстар може заживлювати його від генераторів інших компаній, місцевого бізнесу або фізичних осіб. Такі підключення вже відбуваються в різних населених пунктах України.
Щоб долучитись до проєкту «Бізнес єднається заради перемоги», необхідно мати генератор потужністю від 6 кВт і заповнити форму зворотнього зв’язку на сайті або ж написати на електронну пошту RAZOM@kyivstar.net
Безоплатна правова допомога для українців під час війни
Безкоштовна правова допомога українцям під час війни від організації «ЮрШтаб»
Юристи України об’єднались та створили ініціативу під назвою «Юридичний штаб України» для надання безкоштовної юридичної допомоги українцям.
Для зручності волонтери розробили чат-бот з широким функціоналом @ua_law_help_bot.
Сервіс доступний у Telegram. Для початку використання необхідно натиснути «start» та обрати необхідний розділ.
У чат-боті громадяни можуть в режимі реального часу та в форматі живого листування спілкуватися з юристами та отримати консультації з питань:
- мобілізації: статус, права, обов'язки, гарантії осіб, що беруть участь у військових діях чи ТрО;
- перетину кордону: в'їзд-виїзд людей, вивезення майна, грошей;
- внутрішньо переміщених осіб: отримання статусу, виплати, інша допомога;
- бізнесу в умовах воєнного стану: договірні відносини, податки, реєстрація, релокація;
- трудових відносин: права та обов'язки працівників та роботодавця, гарантії, можливості в умовах воєнного стану;
- імміграції до Великої Британії;
- інше: сімейні питання, благодійна допомога, гуманітарна допомога тощо.

Маніфест українських підприємців під час війни
Після війни в нас разом із вами буде багато роботи! І ми до неї готові.
Маніфест підготовлений командою національного проєкту з розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес.
Бажаєте бути в курсі новин щодо програм підтримки?
Переходьте до розділу «Кейси та новини», а також підписуйтесь та слідкуйте за новинами у соціальних мережах Дія.Бізнес.
Цю сторінку розроблено командами Офісу з розвитку підприємництва та експорту та національного проєкту Дія.Бізнес спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Міністерством економіки України.