Допомога громадянам України у Великій Британії
Допомога українцям, які вимушені були виїхати з України через війну та вторгнення російської федерації, та планують переїхати чи вже переїхали до Великої Британії.
- Візові питання
- Доступ до соціальних виплат
- Пошук роботи у Великій Британії
- Як створити та розпочати бізнес у Великій Британії
Якщо ви не маєте родичів у Великій Британії, то можете податись за спонсорською схемою.
Керівництво щодо спонсорської схеми доступне англійською мовою за посиланням.
Надішліть це посилання знайомій вам людині, щоб перевірити, чи може ця людина бути спонсором та що від неї буде необхідно.
- Якщо у вас немає знайомих людей, які могли б стати вашим спонсором, ви можете звернутись до організації Reset Communities and Refugees.
- Також існує достатньо груп у Facebook, де людям допомагають шукати перевіреного спонсора. Добірка перевірених Facebook-груп, де можна знайти спонсора, доступна за посиланням.
- Заяву за українською спонсорською схемою потрібно подати онлайн. Ви і ваш спонсор можете заповнити форму разом.
Що треба робити далі?
- Подача на два варіанти візи відбувається в онлайн-форматі на офіційному сайті Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії. Заяви для цих двох програм також є заявами на отримання біометричного імміграційного документа.
- Якщо ви маєте дійсний біометричний закордонний паспорт або прострочений та продовжений спеціальною печаткою, то після заповнення анкети на сайті, ви отримаєте відповідь на електронну пошту про те, чи отримали ви візу чи ні.
- Після того, як ви отримали позитивну відповідь, ви маєте право купувати квитки до Сполученого Королівства. Без цього дозволу, вас не пропустять на кордоні.
- Якщо у вас тільки громадянський паспорт чи ID-картка, або якщо у вас виникли питання щодо завантаження документів для заяви, необхідно звернутись до візового центру. Адреси візових центрів можна знайти за посиланням.
- Зверніть увагу на те, що візові центри в Україні наразі закриті. Ви можете подати заяву до візового центру будь-якої країни, куди можна безпечно приїхати.
- До закінчення 6 місяців від дати прибуття до Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії ви маєте надати свої біометричні дані онлайн на офіційному сайті Сполученого Королівства, щоб продовжити строк проживання до 3 років і отримати біометричну посвідку на проживання (BRP), що підтверджує ваш імміграційний статус.
- Якщо ви є громадянином(-кою) України та маєте дозвіл на перебування у Великій Британії, виданий 18 березня 2022 року або раніше, або якщо ви раніше отримали дозвіл на перебування у Великій Британії, але строк його дії закінчився в період після 1 січня 2022 року, ви можете подати заяву за Схемою продовження перебування для українців (Ukraine Extension Scheme), починаючи з 3 травня 2022 року.
- Якщо вам потрібно терміново за особливими обставинами в’їхати до Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, ви маєте подати заяву на отримання візи у звичайному порядку в найближчому візовому центрі, куди можна безпечно доїхати, чітко вказавши у заяві переконливі підстави для поїздки та повідомити ці причини співробітникам візового центру під час зустрічі.
Найближчий до вас місцевий центр зайнятості допоможе дізнатися, які пільги ви можете отримати.
Це може включати:
Універсальний кредит — платіж для осіб працездатного віку, щоб допомогти покрити витрати на життя, якщо у вас низький дохід. Ви можете працювати (включаючи неповний робочий день) або бути без роботи
Пенсійний кредит — додаткові гроші, щоб допомогти з вашими витратами на життя, якщо ви старше 66 років і маєте низький дохід. Подача заяви на отримання пенсії здійснюється онлайн або телефоном
Допомога по інвалідності — додаткові гроші, щоб допомогти з додатковими витратами, якщо у вас є тривалий фізичний або психічний стан здоров’я, через який ви не можете працювати або інвалідність
Допомога на догляд — додаткові гроші, якщо ви доглядаєте за кимось принаймні 35 годин на тиждень
Допомога на дитину — додаткові гроші, щоб допомогти покрити витрати на виховання дитини
Інформацію про різні види пільг можна знайти за посиланням.
- повна (full-time) чи часткова (part-time) зайнятість по контракту;
- робота «погодинно» через агентства з мінімальним гарантованим обсягом роботи (agency staff або “hours”) або без гарантії (zero-hours contract)
- Мінімальна зарплата: не менше £9.5 за годину
- Як надходять гроші: на ваш банківський рахунок або «готівка в руки» (друге свідчить про те, що роботодавець уникає податків)
- Як сплачувати податки: зазвичай їх сплачує роботодавець і вам додатково нічого робити не потрібно (це називається Pay As You Earn або PAYE)
- Як працює приватна пенсійна програма: якщо ви працюєте за контрактом, роботодавець повинен вписати вас в приватну пенсійну програму. Зазвичай вона працює так: ви вносите до пенсії 3%+ зарплатні (до зняття податку), і стільки ж додає роботодавець. Тобто, з одного боку це додаткові гроші (від роботодавця), а з іншого боку — вони вам доступні лише по досягненню пенсійного віку. Якщо ви не збираєтеся залишитися в країні до пенсійного віку, то можливо ви захочете від цього відмовитись.
- Якщо людина мала ФОП та працювала онлайн, чи може вона і надалі працювати в країні? Через певний період ви будете вважатись податковим резидентом (domiciled) та потрібно буде платити британські податки на цей дохід. Для цього потрібно буде працювати або через sole proprietorship, або відкривати власну limited company. Останнє вигідніше по податках, але має мінімальний оверхед £100-200 на місяць на оплату бухгалтеру та комісій бізнес-рахунку в банку, тому має сенс тільки при прибутку близько £50k+ на рік. Хоча відкрити Ltd можна за декілька днів, закривати його займе більше часу.
- Рекомендуємо не заощаджувати на послугах бухгалтера, адже податкові правила часто змінюються, а невчасна чи неправильна подача звітності та не(до)сплата податків загрожує великими штрафами.
- Рекомендуємо додатково консультуватись з цих питань з financial advisor
Додаткова юридична інформація щодо працевлаштування (англійською мовою):
Пошук роботи можна почати з офіційного сайту уряду Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії: https://www.gov.uk/find-a-job
Покрокові поради
Оберіть свою нішу
Напишіть бізнес-план
Знайдіть фінансування
Оберіть структуру бізнесу
Придумайте назву та логотип
Зареєструйте ваш бізнес
Відкрийте банківський рахунок
Ліцензування певних видів діяльності
Страхування
Додаткові вимоги до деяких видів компаній
Обов'язки залежно від місця здійснення діяльності чи місця роботи
Найм персоналу
Корисні посилання з офіційних джерел щодо відкриття бізнесу
Цю сторінку розроблено командою національного проєкту з розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес спільно з Міністерством цифрової трансформації України за участі проєкту uk.ukrainian.community Громадської організації «Українське місто».
Бажаєте додати корисні матеріали або ініціативи до цього розділу, напишіть нам на електронну пошту: business@thedigital.gov.ua