Я — покупець
Що мені дає земельна реформа?
Можливість купити землю, а потім легально здати її в оренду за вигідною ціною, продати, подарувати, передати в спадок.
Отримувати дохід від володіння землею, який зростатиме. Розпоряджатись землею як активом: інвестувати в нього, розвивати, отримувати дохід. Завдяки цифровізації мати оперативний доступ до електронних документів та інформації про свою земельну власність. Швидко та безпечно укладати угоди купівлі-продажу землі. Прозоро і без бюрократії отримувати державну підтримку для розвитку власного фермерства.
Які умови висувають до покупця землі?
Можливість придбання ділянок с/г призначення відбувається у два етапи:
1. Із 1 липня 2021 р. фізичні особи — громадяни України можуть набувати с/г землі у власність площею не більше 100 га.
Землю можуть придбати:
- громадяни України;
- держава й територіальні громади.
Обмеження діють для:
- юридичних осіб України — до 1 січня 2024 року;
- іноземців, юридичних осіб, учасниками яких є іноземці, — лише після схвалення на всеукраїнському референдумі.
2. Із 1 січня 2024 р. громадяни та юридичні особи України зможуть набувати с/г землі у власність площею до 10 тисяч га.
Чи дозволять купувати землю компаніям із іноземним капіталом?
Іноземні громадяни та іноземні компанії зможуть придбати земельні ділянки лише після схвалення рішення на референдумі.
Чи зможу я купити землю, якщо я іноземець?
Наразі закон забороняє продаж сільськогосподарських земель іноземним громадянам. Рішення про дозвіл на продаж земель іноземцям може бути прийняте лише на референдумі.
Скільки сільськогосподарських земель можна буде купити після відкриття ринку землі?
Фізичні особи, які мають право купувати землю, можуть придбати не більше за 100 га, а з 2024 року — не більше 10 тисяч га. Юридичні особи з 2024 року — не більше за 10 тисяч га.
Чи можна передати переважне право на купівлю землі комусь іншому?
Орендар може передати переважне право на придбання ділянки іншій особі за письмовим договором із державною реєстрацією такої передачі в реєстрі речових прав. Орендар повинен письмово повідомити власника земельної ділянки про відповідну передачу права.
Чи можна купити сільськогосподарську землю за готівку?
Розрахунок за землю в разі придбання має здійснюватися виключно в безготівковій формі.
Чи можуть купувати землю компанії?
Юридичні особи України зможуть купувати сільськогосподарські землі лише з 2024 року. Із липня 2021 року таку землю можуть придбати лише фізичні особи — громадяни України.
Хто здійснюватиме контроль за використанням земель відповідно до їхнього цільового призначення?
Держгеокадастр і територіальні громади, які зможуть забезпечити найкращий контроль за використанням земель. Адже вони будуть більш вмотивовані, ніж посадовці в столиці та обласних центрах.
Чи зможу я змінити цільове призначення землі?
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок та на підставі рішення сільської, селищної, міської ради.
Етап 1. Необхідна нотаріально засвідчена заява на зміну цільового призначення земельної ділянки, яка підписана власником. Заява є підставою для розробки проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється.
Етап 2. Власник земельної ділянки повинен подати розроблений проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської ради. Затвердження документації щодо земельної ділянки, яка розташована за межами населеного пункту, здійснює районна державна адміністрація.
Підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Етап 3. Якщо рішення про затвердження проєкту землеустрою прийняли, потрібно внести відповідні зміни до Державного земельного кадастру. Для цього документацію з землеустрою подають Державному кадастровому реєстратору через центр із надання адміністративних послуг (ЦНАП) або через електронний кабінет.
Що станеться, якщо земельна ділянка буде набута з порушеннями?
Земельна ділянка може бути конфіскована, якщо набута з порушенням установленого порядку, умов щодо права власності або перевищує дозволений ліміт площі в одні руки. Конфіскація здійснюється на підставі рішення суду за позовом Держгеокадастру України. Конфіскована земельна ділянка підлягає продажу на торгах.
Як встановлюють ціну?
Законодавство України не встановлює верхню межу ціни. Проте встановлює нижню: до 1 січня 2030 р. така ціна не може бути меншою від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Загалом ціна землі є результатом домовленості покупця та продавця.
Як купити землю?
Ділянку можна знайти самостійно. У такому разі для придбання земельної ділянки необхідно домовитися з продавцем про всі найважливіші умови майбутнього договору купівлі-продажу, зокрема про ціну купівлі, порядок розрахунків, розподіл витрат на укладення договору.
Також можна обрати земельну ділянку, яка виставлена на продаж на сайті https://prozorro.sale/
Після цього необхідно зареєструватися на одному з електронних майданчиків, подати заяву на участь в аукціоні через особистий кабінет на майданчику, сплатити гарантійний та реєстраційні внески, подати цінову пропозицію на торги, взяти участь в аукціоні та перемогти.
Далі слід укласти договір купівлі-продажу та оплатити вартість земельної ділянки.
Які документи потрібні?
Для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки у покупця та продавця обов’язково повинні бути:
1. Документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (державний акт на право власності, свідоцтво про право власності на нерухоме майно або інші документи).
2. Витяг із Державного земельного кадастру (можна отримати в нотаріуса).
3. Витяг із Державного реєстру прав (можна отримати в нотаріуса).
4. Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку (можна отримати в “Дії”, на сайті Держгеокадастру або у ЦНАП).
5. Паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційні номери).
6. Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки.
Потрібно перевірити, чи зазначено в документі, який підтверджує право власності на земельну ділянку, її кадастровий номер. Його наявність є обов’язковою умовою для укладення договору купівлі-продажу.
Якщо кадастровий номер відсутній, його необхідно буде присвоїти (це може зробити продавець).
Чи матиму я рівні умови з іншими покупцями?
Існують декілька категорій осіб, які матимуть переважне право викупу певної ділянки. Це надрокористувачі, чинні орендарі земельної ділянки, співвласники (якщо ділянка перебуває на праві спільної часткової власності) тощо.
У цих випадках ви можете запропонувати вищу ціну, ніж запропонували особи з пріоритетним правом.
Я — фермер. Як я зможу конкурувати з великими компаніями?
Фермери можуть викупити земельні ділянки:
-
надані їм у постійне користування для ведення фермерського господарства, або довічне успадковуване володіння, або переоформлені в оренду;
-
з розстрочкою платежу до 10 років;
-
за вартість на рівні нормативної грошової оцінки таких земельних ділянок;
-
без проведення земельних торгів.