Як проводяться документальні перевірки платників податків, які мають відокремлені підрозділи тощо?
22 лютого, 2020
Матеріал створений за підтримки zir.sfs.gov.ua
Особливості організації документальних перевірок платників податків, що мають відокремлені підрозділи, рухоме та нерухоме майно, об’єкти оподаткування або об’єкти, які пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність визначені п.п. 1.4.3.1 п.п. 1.4.3 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 № 22 (у редакції наказу ДФС від 23.06.2018 № 398).
Особливості організації документальних перевірок платників податків, що мають відокремлені підрозділи, рухоме та нерухоме майно, об’єкти оподаткування або об’єкти, які пов’язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність визначені п.п. 1.4.3.1 п.п. 1.4.3 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 № 22 (у редакції наказу ДФС від 23.06.2018 № 398) (далі – Методичні рекомендації).
Відповідно до абзаців другого – п’ятнадцятого п.п. 1.4.3.1 п.п. 1.4.3 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій якщо юридична особа та її відокремлені підрозділи перебувають на обліку в різних органах ДФС (основне місце обліку) або ця особа (її підрозділи) перебуває на обліку в інших органах ДФС за місцем розташування (реєстрації) її відокремлених підрозділів, а також рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, при організації документальної планової перевірки (або документальної позапланової перевірки з усіх питань) вживаються заходи щодо одночасного проведення перевірки такого платника податків – юридичної особи та її не знятих з обліку відокремлених підрозділів та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням.
Організацію взаємодії та координацію дій відповідних органів при проведенні таких перевірок проводить той орган ДФС, який здійснює (очолює) перевірку юридичної особи.
У такому випадку відповідні підрозділи органів ДФС, які здійснюють (очолюють) перевірку платника податків – юридичної особи:
- забезпечують у встановленому Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями порядку і терміни та з дотриманням п.п. 1.4.1 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій повідомлення платника податків – юридичної особи про проведення його перевірки, а також направлення (вручення) юридичній особі копії відповідного наказу про проведення перевірки;
- забезпечують дотримання п.п. 1.4.1 п. 1.4 розд. І Методичних рекомендацій в частині інформування органів державного фінансового контролю (за умови, якщо передбачається одночасне проведення перевірки у звітному періоді);
- не пізніше ніж за 12 робочих днів до початку проведення інформують засобами електронного зв’язку відповідні територіальні органи ДФС за місцем обліку відокремлених підрозділів або об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, про дату початку, підстави для проведення перевірки, терміни її проведення та період діяльності платника податків, що підлягає перевірці;
- не пізніше ніж за 3 робочі дні до початку перевірки забезпечують надання відповідним територіальним органам ДФС наявної інформації про основні питання та ризики несплати податків (інших порушень законодавства), у тому числі виявлені при проведенні доперевірочного аналізу, які підлягають дослідженню при проведенні перевірки відокремленого підрозділу (об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням). У разі виявлення таких питань та ризиків (або порушень) під час проведення перевірки, інформація для відпрацювання надається відповідним територіальним органам ДФС не пізніше наступного робочого дня за днем їх виявлення;
- забезпечують координацію відповідних територіальних органів ДФС щодо проведення ними перевірок у терміни, необхідні для завершення перевірки платника податків у цілому (у тому числі повідомляють про продовження, перенесення термінів проведення перевірки, зупинення перевірки тощо).
Відповідні територіальні органи ДФС за місцем обліку відокремлених підрозділів, забезпечують:
- інформування органу ДФС, що здійснює (очолює) перевірку платника податків – юридичної особи, про початок та терміни перевірки відокремленого підрозділу;
- своєчасне відпрацювання отриманої від органу ДФС, що здійснює (очолює) перевірку платника податків – юридичної особи, інформації (у визначені цим органом терміни) про основні питання та ризики несплати податків (інших порушень законодавства), які підлягають дослідженню при проведенні перевірки відокремленого підрозділу та своєчасне надання такому органу аналогічної інформації, яка підлягає дослідженню при проведенні перевірки юридичної особи та/або інших відокремлених підрозділів;
- проведення документальних перевірок відокремлених підрозділів з дотриманням передбачених ПКУ вимог щодо їх організації та у терміни, погоджені з органом ДФС, що здійснює (очолює) перевірку платника податків – юридичної особи, та надання йому матеріалів такої перевірки до закінчення перевірки платника податків – юридичної особи (у визначений цим органом термін, але не пізніше ніж за 3 дні до завершення перевірки).
У разі виникнення необхідності зупинити перевірку відокремленого підрозділу, продовжити або перенести терміни проведення перевірки, такі дії здійснюються за обов’язковим письмовим погодженням з органом ДФС, який проводить перевірку юридичної особи.
У разі зупинення перевірки платника податку – юридичної особи, продовження або перенесення термінів її проведення, орган ДФС, який здійснює таку перевірку, у день прийняття відповідних рішень забезпечує повідомлення про це відповідних територіальних органів ДФС.