Що таке імпакт-інвестування?
29 листопада, 2021
Матеріал створений за підтримки ПРООН
Інвестування в сталий розвиток (SDI) визначає використання капіталу таким чином, щоб зробити позитивний внесок у сталий розвиток, використовуючи Цілі сталого розвитку (ЦСР) як основу для вимірювання (посилання на IRIS+). Внесок може бути зроблений через продукти, послуги та/або операції або через проекти, що фінансуються різними класами активів і в кількох секторах або темах. Позитивний вплив інвестиції не повинен бути однобічним і не може одночасно не враховувати негативний вплив тих самих інвестицій протягом життєвого циклу цієї інвестиції. Інвестори можуть посилити свій позитивний внесок через активну власність, наприклад, залучення до більшої стійкості в компаніях, секторах (галузях/підгалузях) та проєктах, у які вони інвестують, а також через збільшення інвестицій у країни, що розвиваються (в такі як Україна).
Що таке імпакт-інвестування?
Імпакт-інвестування (з англ. Impact — вплив) — це підхід, який має на меті сприяти досягненню вимірюваних позитивних соціальних і екологічних впливів (що ведуть до суттєвих позитивних змін). Такий вид інвестицій з'явився нещодавно як суттєва можливість мобілізації капіталу в інвестиції, спрямовані на вимірюваний позитивний соціальний, економічний або екологічний вплив поряд з фінансовою віддачею. Все більша кількість інвесторів включають у свої портфелі імпакт-інвестиції. Більшість таких інвесторів приймають ЦСР та інші цілі як референтні, щоб проілюструвати взаємозв’язок між їхніми інвестиціями та впливом.
Ринок імпакт-інвестування є відносно новим, але швидко зростає, і він досягає стрімкого прогресу в наближенні до загальних рамок для управління інвестиціями для досягнення впливу. Більшість міжнародних фінансових фондів, які інвестують у такі країни, як Україна, починаючи з 2020 року внесли зміни до своїх інвестиційних стратегій, саме визначаючи пріоритетними імпакт інвестиції у своїх портфелях. На сьогодні загальний обсяг імпакт-інвестиційного капіталу сягає 2,3 трильйона доларів США, і вже більш як 400 мільярдів доларів США управляються відповідно до Принципів впливу (Impact Principles) — ринкового стандарту з управління інвестиційним портфелем для досягнення впливу. Багато з цих інвесторів використовують Спільні показники впливу (Joint impact indicators) для вимірювання та звітування про прогрес.
Діаграма 1.* Інвестиційний спектр сталого розвитку (SDI)
* Джерело: UN/DESA на основі RIAA (Асоціація відповідальних інвестицій Австралазії).
За цим визначенням SDI є ширшим, ніж інвестування впливу, оскільки він включає деякі стратегії інвестування ESG, які можуть продемонструвати вимірний позитивний внесок реальної економіки в ЦCР.
Щоб розуміти як інвестор приймає рішення відповідно включення бізнесу (як інвестиційного об'єкту) до свого портфелю, пропонуємо вам ознайомитись з нижченаведеними деревом прийняття рішень імпакт-інвестора щодо позитивного внеску інвестицій у сталий розвиток.
Діаграма 2. SDI дерево прийняття рішень
Крок 1: Щоб отримати позитивний внесок у інвестиції в сталий розвиток, діяльність що фінансується (наприклад, продукти/послуги компанії або проєкт) повинна сприяти досягненню ЦСР, що перевіряється за допомогою фундаментального аналізу на рівні компанії/проєкту (наприклад, для компанії недостатньо просто бути активним у секторі охорони здоров’я з ширшим охватом, щоб кваліфікувати таку діяльність як внесок у ЦСР 3). Проводячи цю оцінку, інвесторам також потрібно буде докласти зусиль, щоб переконатись і гарантувати, що внесок у сталий розвиток не переважає негативних впливів тих самих інвестицій протягом усього терміну дії цієї інвестиції, а також що будуть вжиті дієві інвестиційні практики для вимірювання та управління цим позитивом внеском.
- Для компаній, щоб оцінити, чи сприяють продукти та послуги сталому розвитку, інвестори можуть використовувати таксономії сталої діяльності (див. IRIS+) з кінцевою метою охопити всі пов’язані з цим ЦCР.
Крок 2: Щоб отримати статус SDI, компанії повинні бути прозорими щодо своєї ділової практики та надавати належне розкриття інформації та звітність щодо сталого розвитку. Компанії, які не кваліфікуються як такі, продукти/послуги яких здійснюють позитивний внесок на етапі 1, все ще можуть розглядатися як SDI в обмежених випадках, коли їх сильна стійка бізнес-практика призводить до позитивних перетворень у їхній галузі, а їхні продукти та послуги не мають відомого негативного впливу на ЦСР. Активне залучення інвесторів може допомогти досягти цих стійких методів ведення бізнесу та створити позитивну трансформацію.
Попри те, що інвестиції в сталий розвиток стають все більш важливими і поширюються, потрібно ще багато напрацювань, щоб запровадити цей довгостроковий та інклюзивний підхід у повсякдення. Бізнесу необхідно розробляти локальні рішення та проєкти; інвесторам необхідно посилити підтримку фінансуванням; і розробники політики повинні створити сприятливі умови.
Порядок денний на період до 2030 року являє собою дорожню карту для досягнення довгострокових інвестицій, у яких поєднуються прибутковість і стійкість, для досягнення процвітаючої планети для всіх людей.