Налаштувати вигляд

Розмір тексту

Відступи між буквами

Колір

Все про фінансування

Що таке Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП)?

Матеріал створений за підтримки RwS банк

 

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — це боргові цінні папери, які емітує держава (через Міністерство фінансів України) для залучення коштів до бюджету. Придбавши їх, клієнт фактично надає позику державі на певний строк із фіксованою дохідністю.

Ці інструменти існують лише в електронному вигляді (бездокументарна форма), тобто вони не мають паперової форми. Усі права на володіння фіксуються на спеціальному рахунку в цінних паперах, який відкривається у брокера або в банку.

Доступні варіанти — у трьох валютах: гривні, доларах США та євро. Важливо, що виплати відсотків і повернення основної суми інвестиції (так званого «тіла») здійснюються в тій же валюті, в якій було придбано облігацію. Інвестувати може як фізична особа, так і компанія. Виплати за ОВДП здійснюються згідно з чітким графіком, зазвичай — двічі на рік (раз на 182 дні). Це регулярні процентні нарахування, які також називають купонним доходом. Коли строк дії ОВДП закінчується, клієнт отримуєте назад всю суму, яку інвестував (це називається «тіло облігації») разом із останньою виплатою відсотків.

Основні переваги ОВДП:

  • Надійність. Це один із найменш ризикованих фінансових інструментів в Україні, оскільки 100% гарантований державою. 

  • Відсутність податків — дохід від ОВДП не оподатковується.
    Для порівняння, прибуток із депозитів в українських банках обкладається податком у розмірі 18% ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та 1,5% військового збору — тобто загалом 19,5%. 

  • Висока дохідність. Ставки за ОВДП, особливо у гривні, зазвичай перевищують прибутковість депозитів.

  • Ліквідність — їх можна продати достроково на вторинному ринку, часто навіть у день продажу.
     

На відміну від депозиту, при достроковому продажу інвестор не втрачає вже накопичених відсотків.