Підприємець із Луганщини відбудовує дороги в зоні конфлікту інноваційним методом
Проєкт Дія.Бізнес спільно з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі і Японії продовжують розповідати історії підприємців, які ведуть бізнес на Сході України в рамках мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу».
Історія розповідає про підприємця з Сєвєродонецька Вадима Любченка, який відбудовує дороги в зоні конфлікту інноваційним методом.
Розбиті дороги — біда багатьох міст. Вадим Любченко з Сєвєродонецька знайшов такий спосіб ямкового ремонту, що латок майже непомітно. Швидко, дешево для замовників і вигідно для себе. Ідеї, каже, лежать на поверхні. З них він будує плани розвитку свого бізнесу.
Це майже диво. Плаский агрегат, розміром приблизно метр на півтора, ставиться на пошкоджене дорожнє полотно, кілька хвилин — його відставляють, розжарений асфальт парує. Нагріте покриття згрібають просто граблями, досипають свіжого асфальту, перемішують, розрівнюють і починають трамбувати віброплитою. За півгодини на місці колишньої вибоїни лежить свіжий рівний асфальт, і це не нагадує звичні латки.
До серпня 2018 року бригада Вадима Любченка відремонтувала вже таку площу, як за весь сезон минулого року. За розрахунками, мають принаймні подвоїти показники. Та й на зиму, час вимушеної паузи в дорожніх роботах, підприємець вже придумав для своєї бригади заробіток.
«З міста не відпускають — та я й не хочу»
Вадим Любченко розповідає, як досліджував властивості асфальтобетону, розігріваючи його вдома на пательні. Потім читав про досвід переробки й повторного використання знятого фрезою асфальту для ямкового ремонту за кордоном. Ідею оформив у бізнес-план і подав її на конкурс Програми ООН із відновлення та розбудови миру й отримав грант на суму 176 тисяч гривень від посольства Великої Британії на купівлю обладнання.
«Гроші пішли на придбання насамперед нагрівального елементу. Потім докуповували ще, хоча насправді вони мене не зовсім задовольнили, довелося дещо змінювати конструкцію самотужки», — розповідає Вадим.
Замовники — і приватні особи, й ОСББ, і міська рада Сєвєродонецька. Минулого року працювали й на виїзді — у Рубіжному, Кремінній, у Слов’янську Донецької області. Цього року були пропозиції зі Старобільська та Краматорська, але мала батьківщина не відпускає.
«Ціна в нас 300 гривень за квадратний метр, у конкурентів — 560-580 грн/кв.м, тому мене з міста й не випускають. Кажуть з мерії: «Ти не поїдеш нікуди». А мені й не хочеться — ми тут живемо, щодня їздимо», — каже Любченко.
Наступного року планує набрати другу бригаду. Потужності власного виробництва асфальту має вистачити — 600 кілограмів на годину, котків два, нагрівачів та іншого обладнання теж достатньо. Двома бригадами за сезон можна відремонтувати близько 10 тисяч квадратних метрів дорожнього покриття, — це майже вся потреба міста в ямковому ремонті. Три місяці зимової перерви підуть на навчання працівників для другої бригади.
Ремонт дорожнього покриття
Зимова робота для дорожників
Своїм теперішнім робітникам Вадим Любченко вже придумав, як заробити взимку. Він планує купити машину, яка ріже обрізане гілля на чурочки 15-20 сантиметрів. На обрізку й омолодження дерев у Сєвєродонецьку є запит, а виконавців немає. Навіть коли на суботниках обпиляють сухі гілки, у мерії спробуй допросися, щоб вивезли це сміття. А тут — і підряд від міста, й можливість продажу порізаного гілля! Є на прикметі й села поблизу, де можна взятися до прочистки фруктових садів. Бізнес — нескінченний.
«У перспективі — ще кілька напрямів, які обіцяють бути успішними»
«Я був головою ОСББ, ми встановили на дім лічильник тепла. Сам з товаришем утеплив труби, якими йде теплоносій. Витрати на утеплення становили 4000 гривень, а економія на опаленні — близько 30 тисяч на будинок на місяць! Люди почули про таке, і в мене вже є замовлення. Це реальний бізнес», — говорить Любченко.
Або послуги з чистки вентиляційних та каналізаційних каналів, каже, — з сучасним обладнанням можна відпрацювати 9-поверхівку за день. Тобто свій невеликий зараз бізнес Вадим Любченко бачить у майбутньому як багатопрофільне підприємство з надання комунальних послуг.
«Якщо хтось забажає займатися таким бізнесом — я йому все розповім. Бо я розумію різницю між поганими та нормальними дорогами, життям у занехаяному місті та комфортному», — каже сєвєродончанин.
Історія про підприємця з Сєвєродонецька Вадима Любченка, який відбудовує дороги в зоні конфлікту
Ця історія була підготовлена в межах мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу», яка реалізується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі й Японії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Автор представлених фотографій в цій історії — Катерина Балабай.