Перший україномовний мобільний додаток Digital Inclusion для безбар’єрного спілкування та розвитку творчості
Цифрова безбар‘єрність змінює на краще якість життя мільйонів і стосується всіх. Цифрова інклюзія — рішення, в рамках яких враховуються індивідуальні особливості людей і створюються рівні можливості для всіх в цифровому світі.
Технології створюють можливості для залучення людей з особливими потребами не тільки в соціум, а також в економічне життя суспільства. Відмова від дискримінації, формування культури підтримки та соціалізації людей з особливими потребами — тривалий, але необхідний процес, який має пройти суспільство для того, щоб його розвиток був стійким, і ми разом змогли досягти Цілі сталого розвитку ООН. Прискорити це можуть цифрові технології.
Перший україномовний мобільний додаток Digital Inclusion — результат соціального партнерства, яке було започатковано за підтримки Міністерства освіти і науки України, за участі ХУАВЕЙ УКРАЇНА, ГО «Здорове суспільство» (Одеса), соціального підприємства «ДивоГра» (Бровари Київської області), спільноти експертів, освітніх закладів, зокрема Мостищенської школи-інтернату Київської області та національної спільноти активістів з кола майбутніх користувачів мобільного додатку, представників батьківських організацій, державних інституцій, шкіл, університетів, медіа, бізнесу. Технічний партнер — VRGSoft (Дніпро).
Унікальність рішення
- Перший україномовний мобільний додаток для розвитку та реабілітації мовлення.
- Багатофункціональність додатку для цілісного розвитку людини: розвиток мовлення та творчого мислення.
- Популяризація культурної спадщини та сучасного мистецтва з використанням технологій.
- Доступність програми для використання на різних типах мобільних пристроїв (смартфонах та планшетах) та комп’ютерах.
- Залучення усіх зацікавлених сторін від ідеї до готового продукту у процес обговорення концепції, розробку та тестування мобільного додатку.
Мобільний додаток Digital Inclusion створено для:
- розвитку та відновлення мовлення;
- соціалізації та реабілітації дітей та дорослих із розладами аутистичного спектра, після інсульту або в інших ситуаціях протягом життя, коли вербальна комунікація неможлива.
Розвивати мовлення та спілкуватися допоможуть розділи:
- «Слова» — універсальний словник із зображеннями та аудіосупровідом;
- «Мої набори» — індивідуальний словник із зображеннями та аудіосупровідом, який можна доповнити самостійно.
Комунікацію завдяки додатку можна забезпечити за допомогою тексту, карток-ілюстрацій (піктограм) та аудіосупроводу слів. Завдяки чому можна сприяти одночасному спілкуванню і досягти взаєморозуміння між людьми, які мають розлади мовлення, та людьми з вадами слуху або зору.
Завдяки творчим завданням різного рівня складності в розділі «Творчість» у мобільному додатку можна буде:
- розвивати таланти людей будь-якого віку;
- популяризувати культурну спадщину та сучасне мистецтво в цифрову добу;
- ділитися своїм творчим результатом через месенджери та соціальні мережі.
Мобільний додаток Digital Inclusion можна завантажити на смартфони та планшети, а вебверсією можна користуватися на комп’ютерах: www.dimobi.org.ua
Для кого?
Мобільний додаток створено для всіх зацікавлених в інструментах альтернативної та додаткової комунікації, рішеннях для ментального здоров’я протягом життя.
За допомогою технологічного рішення можна спілкуватися в будь-який час і в будь-якому місці, у різних сценаріях спілкування з іншими людьми, близьким оточенням і незнайомцями.
Кожен користувач може зареєструватись, формувати власні набори корисних символів, а також завантажувати власні зображення та озвучувати їх.
Додаток стане у пригоді в роботі логопедів, корекційних психологів, фахівців у сфері освіті та соціальних працівників.
За допомогою додатка медичні працівники можуть спілкуватись із пацієнтами, які тимчасово або постійно втратили мовлення.
Люди з мовленнєвими порушеннями можуть використовувати додаток для комунікації з рідними, отримання послуг, в роботі та побуті тощо.
Мобільний додаток можна використовувати для:
- розвитку та відновлення мовлення;
- вільного спілкування та соціалізації з використанням словника з зображеннями та аудіосупроводом обраних слів;
- підтримки ментального здоров’я;
- розвитку інноваційного мислення;
- арт-терапії (індивідуальна та групова).
Детальніше про додаток — у презентації нижче.
Історія проєкту «Цифрова інклюзія»
Проєкт «Цифрова інклюзія», в рамках якого створено мобільний додаток, є системною роботою всіх зацікавлених сторін протягом 2019-2021 років. Проєкт створено за участі представників всіх областей України. Це національна платформа, яка єднає фахівців у сфері освіти, охорони здоров’я, користувачів мобільного додатку, представників батьківських організацій, державних інституцій, шкіл, університетів, медіа, бізнесу.
У рамках проєкту було здійснено:
- обговорення потреб та актуальності рішень для альтернативної та додаткової комунікації (АДК) і опитування;
- тестування методичних матеріалів для альтернативної та додаткової комунікації в освіті;
- освітні вебінари про альтернативну та додаткову комунікацію та міжнародний обмін досвідом;
- проведено конкурс «Журналістика рішень» у партнерстві з Національною спілкою журналістів України;
- загальнонаціональне обговорення концепції мобільного додатку;
- технічну розробку, опитування про потреби та тестування за участі понад 100 волонтерів-користувачів з усіх областей України.
Національна стратегія створення безбар’єрного простору в Україні розробляється в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання указу Президента України.
Стратегія передбачає заходи для усунення бар’єрів у різних сферах життя, розширення можливостей та забезпечення рівних прав для всіх. Йдеться про досягнення безбар’єрності у шести вимірах: освітньому, громадянському, цифровому, фізичному, суспільному та економічному.
Відгуки
Наталія Василенко, директор Мостищенської спеціальної школи-інтернату (Макарівський район Київської області), протестувала мобільний додаток в освітній практиці:
«Кожна дитина потребує спілкування, але не кожна має змогу реалізувати цю потребу. У закладі навчаються діти, яким недоступне звичне для інших мовлення. Що робити, якщо вербальна комунікація недоступна? У такому випадку допомагають альтернативні засоби комунікації. Саме цифровий додаток зацікавлює дітей більше, ніж лише фото чи картинка, оскільки дитина не тільки бачить зображення, а комбінує слова і чує, як вони звучать. Мобільний додаток може бути основним способом невербального спілкування і допоміжним засобом для покращення мовленнєвих навичок. А розділ «Творчість» – це і розвиток дрібної моторики, і розвиток художньо-естетичного смаку. Створені власноруч розмальовки можуть бути використані як вітальні листівки, подарунки чи картини для декору. Мобільний додаток істотно полегшить перебування особливої дитини в соціумі, а також стимулюватиме в неї загальний розвиток мовлення».
Олена Введенська, активістка тестування мобільного додатку. Працює у Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тімірязєва з 2006 року на посаді бібліотекаря першої категорії. Має першу групу інвалідності з порушенням рухів та значні вади мови:
«На появу україномовного мобільного додатку, який озвучує слова, розвиває мовлення, допомагає спілкуватися, я очікувала давно. Він потрібний всім людям у різних життєвих ситуаціях, щоб бути почутими та знайти спільну мову завдяки технологіям. Якби щось подібне було у моєму дитинстві та в юнацькі роки, гадаю, процес мого особистого зростання був би набагато легшим і цікавішім. Додаток дуже доступний, у ньому легко розібратися. Для дитини із порушенням мови спілкування є однією із найбільших мрій.
Бібліотека, де я працюю, має партнерські зв’язки із Вінницьким центром соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями "Обрій". Переконана, що додаток буде корисним для клієнтів центру — людей із синдромом Дауна, аутизмом, ДЦП. Будемо розповідати їм про можливості додатку».
Ганна Усатенко, психолог, керівник соціального підприємства «ДивоГра», аспірант Інституту соціальної і політичної психології Національної академії педагогічних наук України (НАПНУ України), учасниця соціального партнерства по створенню мобільного додатку:
«Цифрова інклюзія — важливий сучасний процес, який сприяє соціальній інтеграції людей з інвалідністю, відкриває їм можливості бути автономними та, разом з тим, поєднаними з іншими. Додаток — це універсальний інструмент для комунікації, який може використовуватись у безлічі життєвих ситуацій, коли люди потребують підтримки у спілкуванні. Створення додатку для комунікації сприяє розвитку дійсно інклюзивного середовища в Україні, де всіх чують і розуміють. Крім того, додаток може використовуватись, щоб допомагати у спілкуванні. Уявіть, що ви зустрічаєте гостя з іншої країни, який загубився. Ви можете показати йому картинки в додатку, щоб він пояснив свої потреби».
Оксана Кривоногова, кандидат психологічних наук, доцент, голова ГО «Здорове суспільство»:
«За даними наукових джерел, кількість людей з порушеннями розвитку, які потребують немовленнєвої комунікації, становить від 0,4% до 1,2% населення. Населення України складає близько 41 млн. Таким чином, потребувати альтернативної та додаткової комунікації впродовж свого життя можуть від 164 тисяч до 492 тисяч осіб. Дотепер не існувало сучасного україномовного продукту, який дозволив би покращити спілкування особам, які не користуються вербальним мовленням. Мобільний додаток — це можливості для всіх людей спілкуватись в будь-яких життєвих ситуаціях та умовах. Важливим фактом в історії створення мобільного додатку є те, що в його розробці, крім фахівців-логопедів, психологів, педагогів, лікарів, фахівців з IT, брали участь і користувачі альтернативної та додаткової комунікації, а також батьки дітей, які користуються АДК. Таким чином було створено єдину екосистему, в якій кожен з учасників отримав свій власний досвід прийняття, інклюзії та партнерства».
Наталія Макогон, заступниця начальника Київського метрополітену:
«Багато людей в Україні досі думають, що інклюзія — це про когось іншого. Насправді ж, це про кращу якість життя кожного з нас. Ми як транспортники будемо намагатися максимально включатися у розвиток проєкту Digital Inclusion і додавати до мобільного застосунку функції, які є важливими для безпечного пересування містом, перебування в натовпі тощо. Важливо створювати такі інклюзивні рішення, адже за ними майбутнє».
Аліна Севастюк, менеджер із зв’язків із громадськістю Хуавей Україна:
«Це перший україномовний додаток для розвитку навичок комунікації, реабілітації мовлення, а також розвитку творчого мислення. У цьому можуть допомогти розділи "Слова" (універсальний словник із зображеннями та аудіосупровідом) та "Мої набори" (індивідуальний словник із зображеннями та аудіосупровідом, які можна розширити самостійно)».
Лариса Антонюк, проректор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, директор Інституту вищої освіти КНЕУ
«Інформаційно-комунікаційні технології дозволяють прискорити виконання конкретних завдань та Цілей сталого розвитку ООН, які покладені в стратегію економічного зростання будь-якої країни світу. Розвиток інформаційно-комунікаційних технологій значно підвищує швидкість і ефективність їх досягнення. Яскравим прикладом слугує представлений мобільний застосунок Digital Inclusion».
Ольга Макогон, директорка Державної служби зайнятості (2019-2020 років):
«Основний потенціал застосунку Digital Inclusion полягає у тому, що він сприяє підвищенню комфортного рівня життя і подоланню численних стереотипів. Вбачаю великий потенціал в адаптації застосунку спільно з роботодавцями. Результатом такої роботи буде внесок бізнесу у досягненні Україною цілі 8 Цілей сталого розвитку ООН — 2030 “Гідна праця. Економічне зростання”, коли користувачі застосунку зможуть бути почутими, розвиватися та долучатися до економічного життя в країні, реалізуючи своє право на працю».
Наталія Кравчук, директор школи І-ІІІ ступенів № 168 м. Києва:
«Завдяки сучасним технологіям, зокрема мобільному додатку Digital Inclusion, ми зможемо розкрити таланти, змінити долю, створити нове майбутнє для дітей з особливими освітніми потребами».
Дар’я Пуляєва, логопединя, експертка з альтернативної та додаткової комунікації, фахівчиня з АВА-терапії (Харків), громадське об’єднання «ДОМ»:
«На мою думку, суспільство вже давно потребує і навіть вимагає впровадження, забезпечення безбар’єрного простору в Україні для всіх громадян. Для мене мобільний застосунок — це можливість побудувати здорову повноцінну комунікацію з усіма соціальними групами. Виходячи з власного досвіду роботи з людьми, які мають тяжкі порушення мовлення та комунікаційного процесу загалом, можу сказати, що мобільний застосунок успішно допомагає реалізувати принципи бар’єрного простору в Україні. Він надає колосальні можливості для спілкування у повсякденному житті та в освітньому середовищі. Моя особиста мрія — це здійснення здорового процесу комунікації за допомогою застосунку не лише у закладах освіти або охорони здоров’я, а й у культурно-просвітницьких закладах».
Дун Айбо, керівник департаменту комунікацій Хуавей Україна:
«Новітні технології мають значний потенціал для спільного пошуку рішень, важливих для суспільства. Технології впливають на всі сфери нашого життя, тому потрібно разом вчитися, працювати, знаходити інноваційні рішення, які створюють рівні можливості для всіх у цифровому світі. Мобільний додаток Digital Inclusion — це результат соціального партнерства».