Коли і де роботи замінять людину?
25 лютого, 2020
Протягом останніх п'яти років роботи активно витісняють слабких та лінивих людей. Найближчі 10 років цей тренд збережеться, зміцниться, і крім того роботи почнуть витісняти ще й розумних людей. Як би сильно людство не втішало себе, нам є чого боятися.
Роботи
Коли мова заходить про роботів, в першу чергу варто уточнити дефініцію. Під роботом багато хто розуміє виключно іграшку або механізм, який може розмовляти і розпізнавати певні емоції. Насправді ж, це - один з найбільш непотрібних видів роботів, оскільки він не виконує жодної функції, окрім розважальної.
Роботами слід вважати всі механізми, здатні виконувати фізичну або інтелектуальну роботу без участі людини за заданими їм алгоритмами.
Телефони, Siri, касові апарати, обладнання для підняття вантажів, шифрувальні машини, що друкують штрих-коди, логістичне сортування за цими кодами, все це - автоматизовані процеси, що виконуються без участі людини і їх можна об'єднати поняттям «робот».
Розглянемо ті сфери, яких в першу чергу торкнеться автоматизація, і які найбільш схильні до ризику повної заміни людської праці.
Виробництво
Звичайно ж, заміна людської праці в першу чергу відбудеться у сфері виробництва, і цей процес уже запущено.
Автоматизоване машинне виробництво сильніше та витриваліше за людей, і, на відміну від них, воно не хворіє та не вимагає відпочинку. Але найбільш вагомою причиною заміни людей на виробництві є постійне посилення законів про охорону праці.
Великим підприємствам стає усе складніше дотримуватися підвищених норм охорони людського праці без втрати обсягів виробництва.
Роботодавці по всьому світу змушені віддавати пріоритет роботам, щоб не скорочувати робочі години, не зменшувати використання небезпечних хімікатів, та не нести збитки через людський фактор.
HoReCa
А ось це досить несподівано, адже саме живе спілкування і людський сервіс є наріжним каменем всієї сфери гостинності.
Проте у випадку автоматизації HoReCa, мова йде не стільки про персонал, скільки про технічне забезпечення усіх процесів: підготовки продуктів харчування та приготуванні їжі, прибирання номерів, сортування постільної білизни і т.д.
Будь-яка конвеєрна робота, яку сьогодні виконують люди, легко зможе бути замінена роботами в найближчі п'ять років. Для багатьох туристичних місць це стане величезною проблемою, адже зараз в таких країнах у HoReCa задіяна основна частина працюючого населення.
Роздрібна торгівля
Касовий апарат був винайдений більше 30 років тому, і з його появою почалися прогнози про зникнення такої робочої одиниці, як касир. Але людство дуже довго не могло «відпустити» торговий персонал, хоча технічно в їх роботі вже давно немає ніякого сенсу. Великі торгові рітейлери активно впроваджують мінімізацію людського контакту в процесі здійснення покупок.
Каси самообслуговування, кошики з автоматичною оплатою покупок - яскравий доказ того, що роздрібна торгівля прагне до повної автоматизації, і в найближчі роки це призведе до багатотисячних скорочень людського ресурсу. Проте ще сьогодні в більшості магазинів люди радіють присутності продавців.
Це лише топ-3 сфер, в яких планується заміна людини роботом. Але по факту вже зараз ведуться розробки по заміщенню в цілому 76% професій, які існують у світі. Сама по собі автоматизація буде впроваджуватися дуже довго і ретельно.
На це є ряд причин.
Перша з них – висока вартість.
Те, що для конкретної сфери вже винайдена своя технологія, абсолютно не означає, що сфера готова окупити використання даної технології. Наприклад, для HoReCa люди в багатьох країнах до цих пір залишаються найдешевшою робочою силою.
Друга причина - психологічна неготовність людини.
Наявність ефективних і безпечних технологій не дає гарантії їх успішної взаємодії з людьми. Наприклад, в медицині вже існує можливість замінити робототехнікою таку робочу одиницю, як медсестра. Але на сьогоднішній день дуже багато пацієнтів, особливо пенсіонерів, відмовляються навіть від найпростіших маніпуляцій за допомогою робота, таких як, наприклад, забір крові.
Проте головний страх людства з приводу роботів, не має нічого спільного з реальністю. Всі існуючі в світі технології штучного інтелекту повністю контрольовані людьми.
СТРАХИ
Побоювання з приводу робототехніки матимуть сенс лише після того, як розробки штучного інтелекту вийдуть на наступний рівень (другий виток штучного інтелекту). Зараз роботи діють виключно за алгоритмами, заданими людиною. Справжній стрибок у технологічному світі відбудеться лише тоді, коли вони зможуть передбачати бажання людини, розуміти її потреби, емоції і прогнозувати реакції.
Справжня революція в світі роботів станеться лише після отримання роботами здатності до емпатії. З цього моменту людство може починати бояться, оскільки контроль роботів з емпатією стане дуже складним завданням.
Доки цього не сталося, всесвітні дослідні центри працюють над прогнозами та намагаються максимально точно відповісти на питання, скільки ж професій зникне в найближче десятиліття. За даними різних досліджень, цей показник коливається від 50 до 70%.
Незважаючи на це, всі сподіваються, що саме їхня професія не потрапить у цей відсоток. Але таке мислення може бути абсолютно руйнівним для тих, хто планує жити і заробляти в недалекому майбутньому.
Людина свідомо створює всі технології, контролює роботів та повністю може себе від них вберегти. Єдина, кого не здатна контролювати людина - це інша людина. Як і в давні часи, і сто років тому, сьогодні людству варто побоюватись лише одного - самого себе.
Навіть сфера IT-послуг, яка апріорі вважається найстійкішою професією майбутнього, поступово слабшає під натиском автоматизації. Тільки за 2018 рік у Індії відбулося скорочення 56 тисяч IT-фахівців на користь автоматизації процесів. Це свідчить про те, що не тільки лінивим людям загрожує заміщення роботами, але і найрозумнішим. Явище, яке чітко підтверджує стрімкі зміни в професіях - це величезний попит на дистанційне навчання.
Люди все частіше звертаються до додаткової або альтернативної освіти, оскільки їх поточна професія втрачає популярність, знижується її ринкова вартість, і виникає необхідність у пошуку додаткової або нової роботи.
Сьогодні це складно уявити, але потрібно бути готовими до того, що найближчим часом зникнуть цілі ринки і окремі явища. Цілком можливо, що така доля найближчим часом чекає інститут іноземних мов. З активним розвитком технічних перекладачів дуже скоро можна буде отримувати переклад діалектів та інтонацій. Уже в цьому році з'явився додаток для глухонімих, що забезпечує переклад мови жестів для жителів різних країн. Це означає, що може зникнути сам процес вивчення іноземних мов - і, само собою, професія перекладача.
Точно так же можуть зникнути окремі підрозділи медицини, які ще сьогодні вважаються інноваційними, такі як протезування. Сучасний протокол лікування має на увазі тривалий період, який включає в себе підбір матеріалу протеза, приживання тканин, багатомісячну реабілітацію та навчання експлуатації протеза. Технології, які вже зараз розроблені, дозволять нарощувати ампутовану частину тіла з клітин власного організму.
Можливості, а не погрози
3D-принтер для частин тіла - це абсолютно реальне майбутнє і повне прощання зі сферою штучних органів.
Ще одне свідчення майбутнього, яке вже наступило - це винахід біонічного ока, з яким вже зараз живе п'ять чоловік у Франції. Це технологія, яка поміщається за сітківкою ока і дозволяє людям навіть з абсолютною сліпотою повноцінно бачити і читати. Це «око» приєднане до нервових закінчень людини, через які передає записані на відео дані безпосередньо в мозок.
Імітація природного людського процесу через медичний механізм - це неймовірний винахід сучасності. У той же час - це повільна смерть для всієї індустрії оптики і офтальмології.
РЕЗЮМЕ
Заміна людської праці роботами відбудеться в два етапи:
Перший етап - це сучасна реальність, в якій автоматизовані технології вже замінюють вразливий людський ресурс: це торкнулося важкої промисловості, будівництва, шахт, логістики та інших видів складної фізичного праці, а також найпростішої конвеєрної праці з однотипною механічною роботою.
Другий етап - це плато, після якого настане альтернативна реальність або можливе майбутнє. Чи зможуть роботи навчитися емпатії? Відповідь на це питання розкриє таємницю майбутньої розстановки сил у світі.
Я хочу трохи відійти від висновків та прогнозів світових дослідників і висловити особисту думку.