Як жінки змінюють сферу відкритих даних в Україні
21 квітня, 2021
Що таке відкриті дані, хто ці жінки-лідерки та чому вони важливі для open data-спільноти?
Відкриті дані — це дані, які перебувають у вільному для всіх доступі для використання та поширення. Їх публікують у машиночитаних форматах для легкого оброблення програмними рішеннями для аналітики та створення нових сервісів на їх основі.
Державні органи відкривають дані для прозорості своєї діяльності та боротьби з корупцією, а бізнес та громадськість на основі цих даних створюють зручні сервіси та продукти, що допомагають розв’язувати проблеми в найрізноманітніших галузях. Сфера відкритих даних розвивається завдяки колаборації державних органів на центральному та місцевому рівнях, громадських організацій та бізнесу. І серед усіх груп стейкхолдерів є багато жінок, без яких прогрес у сфері був би неможливим. Нижче — мій топ-лист open data-лідерок.
Лідерки в державному управлінні на центральному рівні
Публічні фінанси перебувають у центрі державної діяльності, і розуміння того, на що саме держава витрачає кошти платників податків, дає змогу аналізувати та ефективно впливати на ці витрати. Оксана Маркарова, посол України у США та ексміністерка фінансів, є євангелістом відкритих даних в Україні, бо завдяки її політичній підтримці створили Єдиний вебпортал використання публічних коштів та Державний вебпортал бюджету для громадян. Дані на цих порталах розкажуть, на що йдуть державні кошти, можна порівняти бюджет свого міста з бюджетами інших міст тощо. Відкритий доступ до такої інформації сприяє тому, що держава стає прозорішою та більш підзвітною для громадян.
Одним із лідерів у відкритті даних серед держорганів є Державна податкова служба. Наталія Калініченко, заступниця з питань цифрового розвитку цифрових трансформацій, відповідає за публікацію даних про податкові борги, платників податків та інші. Ці набори є одними з найпопулярніших на національному порталі відкритих даних і найбільше їх використовують сервіси для перевірки контрагентів — YouControl та OpenDataBot.
Лідерки в державному управлінні на місцевому рівні
Міські ради в Україні теж активно долучаються до відкриття даних і в такий спосіб поліпшують життя своїх мешканців. На місцевому рівні хочу відзначити Олену Гунько, керівницю управління інформаційних технологій департаменту розвитку Львівської міської ради. Завдяки її роботі створили міський портал відкритих даних, працює LvivCityHelper bot, що допомагає комунікувати з мешканцями Львова та оперативно інформувати про роботу комунальних служб, графік руху громадського транспорту та надавати інформацію про коронавірус, зокрема, щодо карантинних обмежень. Львів — це одне з перших міст-візіонерів, що почало впроваджувати політику відкритих даних та стало прикладом для наслідування для інших українських міст.
А в Тернополі лідеркою відкритих даних є Мар'яна Зварич, керівниця управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ. Мар’яна координує публікацію даних на національному порталі відкритих даних та сприяла запуску сіті-бота «Назара», який через месенджери завчасно сповіщає жителів про аварійні та планові ремонти, надає інформацію про комунальні та соціальні служби міста тощо.
Лідерки у громадському секторі
Відкриті дані мають максимальну цінність, коли їх використовують громадські організації та бізнес. 1991 Open Data Incubator — це перший в Україні некомерційний інкубатор, який допомагає розробникам створювати сервіси та продукти на основі відкритих даних. Євгенія Клепа, директорка організації, надала менторську підтримку десяткам таких команд розробників. Зокрема, вона організувала інкубацію для 54 команд Open Data Challenge, національного конкурсу ІТ-проєктів на основі відкритих даних, що проводиться в Україні за підтримки Мінцифри та USAID/UK aid проєкту TAPAS.
Багато команд, що перемогли в цьому конкурсі, очолюють жінки. Наприклад, Дарія Корба з проєкту «Мапа реновації» координує команду та волонтерів. Вони вивчають та картографують закинуті будівлі Києва, щоб зберегти архітектурну спадщину та запобігти її знесенню.
A Юлія Гречка з «Антикорупційного штабу» координує створення проєкту «Приховані інтереси», що є базою даних компаній, пов’язаних з депутатами та посадовцями. Він має на меті допомогти громадянам виявляти випадки конфлікту інтересів та протидіяти їм.
Варто згадати жінок-лідерок, що розвивають відкриті дані в галузях економіки, екології та медицини. Яна Горюнова з Офісу ефективного регулювання координує проєкт «Інспекційний портал». Завдяки йому представники бізнесу можуть завчасно дізнатися про проведення у них перевірок та завчасно підготуватися, а державні органи мають змогу відслідковувати порушення у звітах інспекторів. Ірина Черниш із «SaveEcoBot» разом з командою «SaveDnipro» адвокатували та відкрили багато даних в екологічній сфері. Ці набори тепер використовують для візуалізації мапи забруднення повітря. SaveEcoBot допомагає швидко визначити, наскільки якісним та чистим є повітря в багатьох містах України. А Наталія Гуран використовує відкриті медичні дані в сервісі «Ліки контроль». Він дає змогу знаходити дешевші аналоги лікарських засобів, а через мобільний застосунок можна перевірити препарати на оригінальність і захистити себе від підробок.
Лідерки в бізнесі
Відкриті дані активно використовуються бізнесом для створення інноваційних продуктів та сервісів. Наталія Чорногуб у команді проєкту «YouСontrol» координує співпрацю з державними органами, створює курси, навчає держслужбовців і розвиває сферу відкритих даних через участь у Громадській раді при Мінцифрі. Також вона активно адвокатує відкриття фінансової звітності компаній, адже цей набір стане одним із ключових для клієнтів сервісу, що надає можливість перевіряти контрагентів та убезпечувати свій бізнес від шахраїв.
PatentBot допомагає запатентувати свій бренд, зареєструвати торгову марку та авторські права в Україні, Європі, США та інших країнах. Завдяки цьому продукту, який створила Наталія Владімірова, підприємцям вже не треба ходити до юристів та збирати стоси паперів, а все можна зробити через месенджер лише за 15 хвилин. Чатбот уже отримав багато міжнародних нагород та є одним з найуспішніших проєктів у сфері legal tech в Україні.
Якщо ви хочете стати частиною open data-руху, проходьте курси на Дія.Цифрова Освіта: Відкриті дані для бізнесу або Відкриті дані для держслужбовців. Це стане потужним стартом для розвитку у сфері відкритих даних.