Як підприємцю отримувати оплати за товари та послуги від клієнтів: 3 способи. Їх переваги та недоліки
16 липня, 2020
Її медальйони популярні, щодня у неї купують 5-10 одиниць товару жителі зі всієї України. Також до карантину жінка часто відвідувала різні арт-заходи та виставки, де продавала свої вироби. Розглянемо, у який спосіб Оксана організувала процес прийому оплат.
1. Готівка або післяплата на пошті
Коли Оксана тільки починала свою справу, основними покупцями прикрас були друзі та знайомі в місті. З ними можна було зустрітись у зручний час, вони платили готівкою. Такий спосіб її цілком влаштовував, адже маючи купюри у кишені, підприємиця йшла на ринок купувати матеріали та заготовки для наступної партії кулонів.
З часом почали надходити замовлення з інших міст, і Оксана почала відправляти кулони по всій Україні через Нову Пошту та УкрПошту з поміткою “післяплата”. Тепер кілька разів на тиждень підприємиці доводилось ходити на відділення пошти, щоб відправити посилки та забрати свою виручку за доставлені кулони.
Переваги готівкового розрахунку:
- “Живі” гроші можна витратити одразу на будь-якому ринку.
- Легко зафіксувати факт оплати покупки.
- Клієнти більш охоче погодяться придбати товар, якщо його можна оглянути перед покупкою.
- Готівку можна сховати вдома під подушкою :)
Недоліки оплати готівкою:
- Складнощі з бухгалтерським обліком. Оксані потрібно виписувати клієнтам чеки та вести ручний облік продажів, щоб потім подавати звіти в податкову.
- Недоброзичливі покупці можуть заплатити фальшивими купюрами, необхідно перевіряти отримані кошти.
- Завжди потрібно мати дрібні купюри, щоб давати решту.
- Чим більше готівки — тим складніше її контролювати. Носити с собою пачки з купюрами не дуже зручно, також ці гроші потрібно якось відокремлювати від особистих.
- Готівку потрібно зберігати в безпечному місці — сейфі чи банку.
- Послуга післяплати на пошті платна. Виведення суми післяплати на картку також платне.
- Готівка — розносчик мікробів та вірусів. 2020 року на це почали звертати увагу в усьому світі.
Резюме. Традиційний спосіб приймати оплати від клієнтів — готівкою під час особистої зустрічі, в точці продажу чи у відділенні пошти. Він простий та зрозумілий, особливо для консервативних клієнтів, які звикли оглядати товар перед покупкою. Від готівкових розрахунків не можна відмовитись повністю, проте щороку дедалі більш очевидними стають їхні недоліки — як для покупця, так і для підприємця.
Згодом в Оксани стало замало часу, щоб з усіма зустрічатись, а гроші, які вона отримала від покупців за товар, змішались з особистими. Неприємна ситуація, отже, довелось шукати альтернативи готівці.
2. Переказ на картку
Якось один з покупців запропонував: “Слухай, у мене немає з собою кешу, я тобі краще закину на картку Привата.” Оксані така ідея сподобалась, адже гроші з картки можна витрачати на онлайн-покупки, також їх легко відділити від особистих коштів. Вона сміливо дала покупцеві номер картки, прив'язаної до її рахунку ФОП, і вже через хвилину 350 грн з'явились в її віртуальному сейфі.
Щоб зменшити кількість незручностей з готівкою, підприємиця вирішує надалі приймати оплати переважно на банківську картку, якщо це можливо.
Переваги переказу на картку:
- Коли оплата пройде, Оксана отримає повідомлення в мобільному додатку інтернет-банкінгу.
- Легко збирати статистику для себе чи для подачі відомостей в податкову.
- Не потрібно давати решту.
- Гроші краще захищені, потенційному шахраєві складніше отримати до них доступ.
- Оксана отримує гроші наперед і може одразу витратити їх на закупку сировини, рекламу та ін.
Недоліки карткових переказів:
- Нижчий рівень довіри нових клієнтів. Скасувати транзакцію та повернути гроші неможливо.
- Покупцеві незручно переказувати гроші на іншу картку. У нього може не бути мобільного додатку банку.
- Якщо у банку незручний мобільний додаток, доведеться заходити в особистий кабінет на сайті, щоб перевірити, чи надійшла оплата за товар.
- Якщо оплат багато, то буде непросто зрозуміти, від кого саме надійшли кошти.
- Складний процес повернення коштів. Доведеться створювати нову транзакцію та платити комісію, як за звичайне поповнення чужої картки.
- Неможливо приймати оплати від іноземців. Банки часто блокують валютні поповнення картки, приймаючи їх за шахрайські.
Резюме. Прийом оплат на картку — більш зручна альтернатива готівковим оплатам. Її можна використовувати за невеликих обсягів продажів та за умови, що покупці вам довіряють. Прийом оплат на картку — важливий крок під час переведення свого бізнесу в онлайн, проте такому способу все ще бракує автоматизації та можливостей.
3. Прийом оплат через платіжний сервіс
Минуло більше року. Оксана невпинно працювала, а отримані кошти вкладала в рекламу своєї майстерні. Кількість замовлень поступово зросла до 20-30 в день, а до клієнтів з України долучились іноземці, з якими підприємиця познайомилась на виставках та заходах.
Опрацьовувати таку кількість замовлень щодня стало складно. Щоразу, коли покупці переказували гроші на картку, необхідно було переконатись, що вони дійшли на рахунок. За великої кількості оплат виникала плутанина. Деякі оплати доходили досить довго — від двох годин до кількох днів. І це в той час, коли клієнти були впевнені, що гроші дійшли миттєво, та просили негайно відправити їм посилку.
Щоб упоратись з цим хаосом, Оксана підключилася до платіжного сервісу та додала його на свій сайт. Тепер, коли клієнти роблять замовлення, вони можуть оплатити його онлайн через форму, яка з'явилась на сайті Оксани.
Така форма оплати приймає не тільки банківські картки з усього світу в будь-яких валютах, а й сучасні мобільні гаманці — Apple Pay та Google Pay. А якщо покупець хоче придбати кулон у групі Оксани в Instagram, вона за одну хвилину створює для нього персональний рахунок та відправляє в дірект у вигляді посилання.