П’ять простих технік, які допоможуть подолати стрес
16 березня, 2020
Навіщо піклуватися про емоційне здоров’я?
Mental Health Foundation визначає емоційне здоров’я як стан благополуччя, який дає людині можливість гармонійно функціонувати в суспільстві та відповідати вимогам сучасного життя.
Емоційно здорова людина більш стійка в період стресу та життєвих труднощів.
Причини задуматися про психічне здоров’я:
- висока чуттєвість до критики;
- роздратованість;
- невпевненість в собі;
- зниження концентрації та продуктивності;
- швидка стомлюваність;
- часті захворювання.
Коли ви останній раз відчували справжню радість?
Людина з поганим ментальним здоров’ям втрачає здатність радіти та отримувати задоволення від життя.
За п’ять років індивідуальної та корпоративної коучингової практики мені вдалося створити список технік, які універсально працюють на покращення ментального здоров’я. Ділюся.
1. Навчитися розуміти себе і свої емоції.
В стресових ситуаціях люди зазвичай емоційно реагують - швидко діють, рідко ефективно. В більшості випадків ми жалкуємо про зроблене і сказане в момент стресу. Продуктивна реакція виглядає так: ситуація - аналіз / подумати - емоція - дія.
2. Зробити паузу.
Інформаційний тиск негативно впливає на психічне здоров'я. Важливо, щоб в робочому графіку було місце справам, які знижують розумову діяльність. Що робити?
Створити список речей, які наповнюють енергією (прогулянки, обійми, тренування, природа, спілкування з добрими людьми) та вписувати їх в щоденний план.
3. Глибоке усвідомлене дихання.
Медитація - це спосіб заспокоїти розум. Потрібно зручно сісти, закрити очі і уявити себе в місці, що дає відчуття спокою. Робимо повільний глибокий вдих через ніс і повільний глибокий видих. В цей час добре візуалізовувати, як з кожним видихом вас покидає стрес і напруження.
4. Виспатися.
Зробити більше роботи за рахунок сну. Впізнаєте себе?
Такий підхід шкодить нашій продуктивності, здатності концентруватися і ефективно вирішувати завдання. Сюди ж зовнішній вигляд і самопочуття. Які робочі завдання варті синців під очима від недосипу?
5. Самокоучинг або рефлексія.
Цей спосіб допомагає швидко включитися в ресурсний стан. Проблему потрібно розкласти на дрібні складові - що конкретно хвилює, в чому причини, що в собі потрібно змінити, щоб це перестало бути проблемою і обов'язково прописати в чому цінність ситуації, урок, точки росту.
Ще 10 років тому я обирала бути в ролі жертви і страждати - це коли постійно хтось винен в моїх проблемах. Мені і зараз іноді хочеться поскаржитися і даю собі таке право у випадках, коли скарги не впливають на мій емоційний стан і не блокують здатність приймати рішення і діяти.
Коли усвідомила, що хочу бути проактивною, нести повну відповідальність за результати своїх дій, почала використовувати техніку чотирьох активних запитань.
Техніка працює. Працює, коли працюємо ми.
Коли застосовувати техніку:
- конфлікт;
- помилка;
- відчуття болю, образи чи страждання.
Можна трохи поплакати (якщо сильно хочеться), а потім взяти ручку, аркуш паперу або відкрити замітку, наприклад в Evernote, і написати відповіді на 4 питання. Ключове - написати.
Чим вище залученість - тим якісніше результат самокоучінгу.
1. Що сталося? Опиши ситуацію.
2. Які твої думки, слова і вчинки створили ситуацію?
3. Що тобі варто думати, говорити і робити по-іншому, щоб більше не потрапляти в такі ситуації?
4. У чому цінність цієї ситуації для тебе?
Ті, хто не готовий брати 100% відповідальність за своє життя зазвичай зупиняються на другому питанні. І це не означає, що з ними щось не так. Значить, не готові.
Людина здатна розвиватися (фізично, духовно, ментально) тільки через помилки, невдачі і біль. У моменти щастя ми розслаблені і живемо на низьких оборотах.
Що робити, коли приходить "урок"? Радіти і з радістю проходити урок, адже якщо не пройдемо урок - він повернеться. Зміняться лише герої і декорації.