Особливості декларування податків фізичних осіб в умовах війни
11 липня, 2022
Повномасштабна війна внесла значущі корективи в життя як звичайних громадян, так і великих бізнес-структур. Проте вимоги законодавства є незмінними та важливими для виконання. Згідно з чинним правилам, фізичні особи повинні подавати до податкових органів декларацію про майновий стан.
Детальніше про податкову декларацію
Податкова декларація про майновий стан і доходи — це декларація, що пов’язана зі сплатою податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Її подають:
- звичайні громадяни, які не мають статусу підприємця, але отримали у звітному році певні види доходів, що підлягають обов’язковому декларуванню;
- фізособи-підприємці (ФОП) загальної системи оподаткування;
- фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність;
- фізособи-резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання;
- фізособи, які бажають отримати податкову знижку;
- фізособи-іноземці, які стали у звітному періоді резидентами України.
Загальні терміни подачі декларації та сплати податку є:
- декларація подається звичайними фізособами — до 01 травня, а ФОП загальної системи — впродовж 40 календарних днів після закінчення року;
- податок та військовий збір сплачується звичайними фізособами — до 01 серпня, а ФОП загальної системи — впродовж 10 календарних днів від крайньої дати декларування.
Але враховуючи вихідні, святкові та неробочий дні, ці терміни можуть дещо корегуватися.
Які існують штрафні санкції за неподання податкової декларації?
За неподання податкової декларації передбачено штраф у розмірі 340 грн за перше порушення, 1020 грн — за кожне повторне неподання чи несвоєчасне подання впродовж року.
Окрім податкової відповідальності є ще й адміністративний штраф. Його застосовують, коли декларацію про майновий стан і доходи не подали, подали несвоєчасно або з невірними даними. Це може бути попередження або штраф у розмірі 51-136 грн — за перше порушення. За повторне порушення особа може сплатити від 85 до 136 грн.
Однак на період до припинення або скасування воєнного стану штрафи не застосовуються. Якщо у фізичної особи не було змоги подати декларацію вчасно, то вона має подати її протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни, або після відновлення такої змоги.
Можливість чи неможливість виконання податкового обов’язку
Наразі Міністерство фінансів України розробило проєкт наказу «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України та переліків документів на підтвердження».
Прийняття проєкту наказу надасть можливість платникам податків подати документи, які підтверджують можливість чи неможливість виконання платником податків свого податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності.
Так, згідно з проєктом наказу, підставами неможливості виконання платником податків — фізичною особою, зокрема самозайнятою особою, податкових обов’язків, є:
- Перебування на території населеного пункту, який є податковою адресою такого платника та в якому ведуться воєнні (бойові) дії, який оточено (заблоковано) або тимчасово окуповано збройними формуваннями рф.
- Перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних) у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом України, або у відпустці для лікування після поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії. Ступінь поранення визначає комісія.
- Перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я (у тому числі закордонних) у зв’язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), захворюванням, отриманими в результаті бойових дій і пов’язаних із ними нещасних випадків внаслідок бойових дій або внаслідок насильства збройними формуваннями рф щодо громадян України у районі бойових дій або тимчасової окупації.
- Призов на військову службу під час загальної мобілізації.
- Належність до працівників правоохоронних органів, військовослужбовців або працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міноборони, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, ДСНС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії рф.
- Втрата/відсутність (смерть, визнання безвісно відсутнім тощо) осіб, на яких покладається обов’язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податків, що є малолітньою/неповнолітньою або визнаною судом недієздатною особою, якщо такі особи не перебувають на повному утриманні інших осіб або держави.
- Втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп’ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, або знаходження їх на територіях, на яких ведуться (велися) воєнні (бойові) дії, які оточено (заблоковано) або тимчасово окуповано збройними формуваннями рф.
- Неможливість використати чи вивезти документи, комп’ютерне та інше обладнання внаслідок ведення воєнних (бойових) дій, оточення (блокування) або якщо територія, де знаходяться документи, комп’ютерне та інше обладнання, тимчасово окупована збройними формуваннями рф.
- Використання чи вивезення документів, комп’ютерного або іншого обладнання, що пов’язане з ризиком для життя чи здоров’я платника податків або неможливе у зв’язку з адміністративними перешкодами, встановленими органами влади.
- Загроза безпеці держави внаслідок можливого витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків).
- Інші обставини непереборної сили, підтверджені документально.
У разі неможливості виконання податкового обов’язку платник податків подає заяву про відсутність такої можливості разом з вичерпним переліком документів — не пізніше 31 серпня 2022 року. Переліки документів, що підтверджують неможливість платника податків та виконання податкового обов’язку також затверджено додатками до проєкту Порядку. Переліки документів мають рекомендований характер та не є вичерпними.
Таким чином, держава стабілізує процес декларування та сплати податків фізичними особами.