В Україні розширили перелік критичного імпорту на час війни та запровадили ліцензування експорту певних товарів
На час війни з України заборонили вивозити низку товарів, а деякі товари — лише за погодженням виконавчої влади.
Критичний імпорт
Кабінет Міністрів України розширив перелік критичного імпорту відповідно до постанови КМУ №207 від 5 березня «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2022 р. № 153».
До списку включені: цукрові буряки, насіння, сушені овочі, кілька, сардини, цистерни, каністри, телефонні апарати для стільникових мереж зв'язку та маршрутизатори, стабілізатор для харчової промисловості, екстракти солодові, фруктові наповнювачі, закваски, барвники, пластикові коробки, соки, вайфай від Старлінк, тепловізори, прилади нічного бачення, павербанки та електричні акумулятори, протидронні гармати, портативні електроліхтарі.
16 березня 2022 року, під час останнього оновлення, ухваленого під час засідання Уряду, до переліку критичних товарів додано низку соціально важливих позицій: води (мінеральні та газовані), ферментовані або сквашені молочні продукти, сіль, тютюнову сировину, сировину для виробництва товарів легкої промисловості, медицини.
Також до списку увійшли товари, необхідні для промисловості та будівництва: полімери, засоби для паяння та зварювання металів, скло, металоконструкції тощо.
Крім того, Уряд спростив вимоги до маркування імпортних продуктів харчування для їх швидшого ввезення під час воєнного стану.
Експорт
Україна розширила перелік товарів, дозвіл на експорт яких видаватиме Міністерство економіки України. Ліцензуванню відтепер підлягає експорт:
- пшениці та суміші пшениці та жита (меслин);
- кукурудзи;
- м’яса курей свійських;
- яєць кур свійських;
- олії соняшникової.
Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко надав роз’яснення щодо прийнятої Урядом постанови, щодо оновленого переліку товарів, експорт яких потребує ліцензування, та переліку товарів, щодо яких обмежується експорт.
Для отримання ліцензії виробникам необхідно подати до Мінекономіки на електронні пошти tradedefence@me.gov.ua та diravka@me.gov.ua в електронному вигляді:
- заявку на видачу безоплатної ліцензії за формою, затвердженою наказом Міністерства економіки України від 09.09.2009 №991 «Про порядок ліцензування експорту товарів» (реєстрація в Міністерстві юстиції України від 06.10.2009 № 937/16953);
- лист-звернення щодо оформлення ліцензії (лист довільної форми, з проханням видати ліцензію);
- будь-який наявний документ, що підтверджує поставку (контракт тощо).
Запит опрацьовуватимуть не довше, ніж протягом 24 годин.
Висновок фітосанітарних сертифікатів можна буде отримати в будь-якій установі, де проводять відповідну експертизу.
Нагадуємо, що на час воєнного стану Уряд заборонив експорт:
- вівса;
- проса;
- гречки;
- цукру;
- солі;
- жита;
- великої рогатої худоби;
- м’яса та субпродуктів із ВРХ.
Стосовно інших товарів експорт відбувається у правому режимі мирного часу.