Стан та потреби бізнесу в умовах війни: результати опитування в липні
11 серпня, 2022
Центр розвитку інновацій, Офіс з розвитку підприємництва та експорту, національний проєкт Дія.Бізнес спільно з Advanter Group за підтримки Європейського Союзу та в межах Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту України провели нове дослідження стану та потреб українського бізнесу під час воєнного стану.
Період опитування: 20.07–1.08.2022. Кількість респондентів: 842 власники та CEO підприємств.
Ключові результати дослідження
1. Стан ділового середовища
Індекс активності бізнесу UBI (Ukrainian Business Index) становить 25,16 (зі 100 можливих). Індекс незначно виріс із червня 2022 року, але залишається на низькому рівні, що свідчить про невпевненість бізнесу у швидкому покращенні економічної ситуації.
Довідково: UBI показує активність бізнесу, його спроможність нарощувати товарообіг, створювати робочі місця. Якщо показник нижчий за 50 — це показник негативних очікувань бізнесу від подальшого розвитку подій.
2. Втрати МСБ за 175 днів активної фази повномасштабної війни
Загальні прямі втрати МСБ за п’ять місяців війни оцінюють у $87 млрд. Показник дещо збільшився, порівнюючи з попередньою хвилею досліджень.
Цей показник є узагальненою самооцінкою бізнесом прямих втрат, що охоплюють ресурси, товари, основні фонди, вимушені переплати та витрати на релокацію.
3. Робота підприємств
39,9% підприємств повністю або майже повністю припинили роботу з 24 лютого 2022 року. Це нижче від показника червня 2022 року, коли 46,8% підприємств повністю або майже не працювали. Така сама ситуація спостерігалася і в травні.
4. Стан та плани щодо релокації
- 14,3% бізнесу вже релокувалися в Україні
- 1,8% релокувалися за кордон
- 6,6% планують релокацію, але 50% із них ще не визначилися з місцем
5. Втрати персоналу
Порівнюючи з 23.02.2022:
- 24% — скорочення 1 280 000 співробітників (що більше на понад 200 000 проти попереднього опитування)
- 18% — відправлення у відпустку
- 26% — скорочення зарплат
6. Як бізнес бачить перспективи 2022 року
Середній очікуваний показник обсягів реалізованої продукції 2022 року проти 2021-го: 50%, що на 2 в.п. вище за показник червня 2022 року.
Зросла, порівнюючи із червнем, частка тих підприємців, що сподіваються на зростання бізнесу (8,3%). Стабільною залишається частка підприємців, що не бачать можливості для перезапуску бізнесу, який зупинився (10,3%) або вважають, що обіг у 2022 році буде не більшим за 20% від тогорічного (23,3%).
7. Потреба у фінансуванні:
- Загальні потреби МСБ у фінансуванні — $63,5 млрд
8. Топ ключових рішень на майбутнє
- 41,6% бізнесів планують надалі розвиватись і конкурувати через унікальні ділові зв’язки, партнерства
- 38,9% — через технологічні інновації
- 20,9% — використовуючи бізнес-інновації
9. Що заважає бізнесу відновлюватися:
Топ-3 перешкод відновленню залишаються незмінними: відсутність достатньої кількості платоспроможних клієнтів на внутрішньому ринку, непрогнозованість розвитку ситуації в Україні та на внутрішньому ринку, відсутність достатнього капіталу.
Фактор «Зруйнованість ланцюгів постачання», що заважає у відновленні бізнесу, суттєво втратив позицію (з 22% у попередній хвилі до 16% у липні).
10. Допомога країні під час війни
90% підприємств залучені до допомоги країні під час війни, зокрема 65,8% долучилися до волонтерської активності.
11. Взаємодія бізнесу з територіальними громадами та ОДА (ОВА)
Більшість бізнесу не взаємодіє з територіальними громадами та ОДА (ОВА) щодо програм підтримки, проте в липні показники взаємодії дещо покращилися, порівнюючи з минулим місяцем. Водночас ситуація покращилася проти минулого опитування: на початку липня 80,1% опитаного бізнесу не взаємодіяли з ОВА та 94,1% не знають, чи долучені до програм підтримки від громад чи ОВА.
Переглянути повну версію дослідження можна у pdf-форматі.
Довідково:
- Дослідження проведено Центром розвитку інновацій, Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес спільно з Advanter Group за підтримки Європейського Союзу, Міністерства цифрової трансформації, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Міністерства розвитку громад та територій, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Глобального Офісу ООН, Коаліції бізнес-спільнот за модернізацію України та Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України». Публікація відображає позицію авторів і не обов’язково відображає думку Європейського Союзу.
- Дослідження підготовлене в межах Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту України.