Що зміниться після визнання криптовалюти на державному рівні
06 грудня, 2022
Україна впевнено крокує до членства в ЄС, саме тому необхідно змінювати законодавство й адаптувати його до європейських стандартів. Це стосується усіх сфер, а особливо фінансів.
У вересні 2022 року представники Міністерства цифрової трансформації Україні заявили про доопрацювання Закону України «Про віртуальні активи», який стосується ринку криптовалют, з урахуванням положень європейського законопроєкту про регулювання MiCA. Відповідними поправками закону також займаються Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України та Національний Банк. НКЦПФР зазначили, що оновлення закону є обов’язковим для подальшої розробки норм з оподаткування криптовалют. Нову редакцію документа планують оприлюднити наприкінці 2022 року.
Закон України «Про віртуальні активи» не набуде чинності до моменту внесення змін до Податкового кодексу України. Оскільки в країні воєнний стан, важко вирахувати, коли цей процес буде успішно завершено, проте вже зараз можна впевнено сказати про його значний вплив на крипто простір в Україні.
Класифікація віртуальних активів згідно з Законом України
Згідно з Законом України «Про віртуальні активи», поняття віртуальний актив класифікується як нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі. Існування та оборотоздатність віртуального активу забезпечується системою забезпечення обороту віртуальних активів. Віртуальний актив може посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об’єкти цивільних прав.
Якщо детально ознайомитися із законом, то можна визначити багато прогалин, які необхідно доопрацювати. Окремих КВЕДів для операцій з віртуальними активами немає. У Податковому кодексі України регулювання операцій із криптоактивами відсутнє. В судовій практиці також важко працювати зі справами, що пов`язані з криптовалютами, оскільки такі грошові активи не мають правового статусу, а отже не можуть бути об'єктом кримінального правопорушення.
Чинне податкове законодавство не передбачає спеціального порядку обліку та оподаткування криптовалют, тому доходи від операцій, пов'язаних з цифровими активами, варто оподатковувати за загальними правилами. Після доопрацювання та впровадження Закону «Про віртуальні активи» криптовалюта буде легалізованою та зникне проблема з порядком її оподаткування.
Європейські стандарти законодавства щодо криптоіндустрії
У зв’язку з набуттям Україною статусу кандидата на членство в ЄС, норми українського законодавства щодо індустрії будуть адаптовані до європейських стандартів. Що відомо про оподаткування криптовалюти в Європейському Союзі?
У вересні 2020 року Європейська комісія представила пропозицію щодо регулювання ринків криптоактивів (Markets in Crypto Assets — MiCA) як частину своєї стратегії цифрових фінансів. MiCA застосовуватиметься безпосередньо в Європейському Союзі (ЄС) без потреби в національних законах про впровадження. Цей підхід відповідає вимогам захисту прав споживачів і забезпечує ефективний і узгоджений доступ до інноваційних ринків криптоактивів.
Регулювання ринків криптоактивів має чотири основні цілі:
- створення надійної правової бази для криптоактивів у їх сфері дії, яка не охоплюється чинним законодавством про фінансові послуги;
- підтримка інновацій і чесної конкуренції задля сприяння розвитку криптоактивів;
- захист споживачів, інвесторів і цілісності ринку з огляду на ризики, пов’язані з криптоактивами;
- забезпечення фінансової стабільності з включенням заходів безпеки для усунення потенційних ризиків.
Згідно MiCA, постачальники послуг криптоактивів повинні мати на це ліцензію. Трейдери, які подають заявку на отримання дозволу на європейський паспорт, повинні відповідати деяким критеріям. Ці правила подібні до MiFID (The Markets in Financial Instruments Directive) — директиви Євросоюзу «Про ринки фінансових інструментів».
Початок застосування регулювання ринків криптоактивів спочатку очікувався всередині 2023 року. Однак це, ймовірно, буде відкладено до 2024 року, оскільки передбачається 18-місячний період, щоб дозволити прийняти заходи рівня 2 до застосування MiCA.
Регулювання ринків криптоактивів
Ініціатива MiCA вплине на здатність гравців ринку диверсифікувати свій бізнес шляхом розробки стратегії криптовалютних активів. Регулювання, ймовірно, забезпечить гармонізовану правову базу з надійними гарантіями для історично нерегульованих криптоактивів, а також для постачальників послуг, які займаються цим бізнесом, і, зрештою, для споживачів.
Регулювання ринків криптоактивів не слід розглядати як окрему ініціативу. Стратегія цифрових фінансів Європейської комісії спирається не лише на MiCA, а й на Закон про цифрову операційну стійкість (Digital Operational Resilience Act — DORA), демонструючи тим самим трансверсальне охоплення. Крім того, не можна виключити, що учасникам ринку, ймовірно, доведеться дотримуватися певних стандартів ESG (Environmental, social, and corporate governance), займаючись цифровими фінансами.
Окрім криптовалют, MiCA також регулюватиме стейблкоїни та невзаємозамінні токени (NFT). Наприклад, основні колекції NFT, такі як Bored Ape Yacht Club (BAYC), Cryptopunks і Doodles, визначають як цінні папери. Це дає багато можливостей українцям розкрити свій потенціал у віртуальному світі.