МСБ потребує кваліфікованої юридичної допомоги: результати дослідження ЦЕДЕМ і HiiL
Кожний шостий представник малого та середнього бізнесу стикається з критичними юридичними проблемами, проте не має штатного юриста для їх вирішення.
Про це йдеться у дослідженні правових потреб МСБ в Україні, яке провели Центр демократії та прав людини (ЦЕДЕМ) та Гаазький інститут інновацій у праві (HiiL).
Україна прогресує в рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу. Київ цього року зайняв восьме місце в Європі за розвитком екосистеми стартапів. Малий та середній бізнес відіграє ключову роль в українській економіці, генеруючи приблизно 20% ВВП країни. Проте правові проблеми є одним із найважливіших чинників, які заважають бізнесу розвиватися.
ТОП проблем, з якими найчастіше стикається малий та середній бізнес:
- Спори з діловими партнерами та клієнтами.
- Рейдерство/шахрайство, розкрадання, а також проблеми, пов’язані з офісними/виробничими приміщеннями та землею.
- Податки, збори, акцизи, соціальне забезпечення та проблеми, що стосуються нормативних вимог/відповідності.
Поширеними наслідками юридичних проблем для бізнесу є втрата частки ринку (18%) та втрата клієнтів (14%). Водночас більше третини опитаних повідомили, що проблема спричинила негативний вплив на фінансовий стан компанії.
Здебільшого правові проблеми малого та середнього бізнесу залишаються невирішеними. Лише кожну четверту проблему визначили, як розв’язану, а майже половина перебуває в процесі. Ще одна чверть проблем вважається невирішеною, незважаючи на обіцяні зусилля.
У малих підприємствах найчастіше юридичні проблеми розв’язує безпосередньо керівник або бухгалтер.
- На підприємствах, де працює до 10 осіб, штатний юрист є лише в 6% компаній.
- На підприємствах, де працює до 20 осіб, — у 22% компаній.
- До 50 осіб — у 29% компаній.
- У середньому бізнесі (понад 50 співробітників) власного юриста має кожна друга компанія.
Представники МСБ незадоволені якістю процедур та результатами судочинства — подання скарг до судів чи адміністративних установ часто не розв’язує проблему. Бізнес намагається вести переговори, залучати треті сторони та державні установи, але рідко отримує справедливе рішення.
Вкрай важливими напрямами юридичних інновацій є:
- керовані процедури, які допомагають сторонам вести переговори в ділових суперечках, приймати рішення та застосовувати справедливі рішення;
- доступні, справедливі та швидкі процедури онлайн та офлайн із залученням третіх осіб, які розв’язують питання та допомагають втілити рішення;
- універсальні консультаційні платформи для індивідуальних порад, інформації та шаблонів;
- рішення, які допомагають державним органам надавати кращі послуги МСБ.
Дослідження проведено в рамках Проєкту ЄС «Право-Justice» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Було опитано 815 представників українських мікро-, малих та середніх підприємств, щоб вивчити їхні правові проблеми, доступ до правосуддя та вплив пандемії COVID-19.
В обговоренні дослідження та способів розв'язання правових проблем малого та середнього бізнесу взяли участь виконавчий директор Офісу ефективного регулювання BRDO Олексій Дорогань, представники Мінцифри, Мін`юсту, Мінфіну та OpendataBot (Vkursi).
Презентація дослідження: юридичні проблеми МСБ
Ознайомитися зі звітом можна за посиланням.
Також бізнес має змогу поділитися думками щодо найбільш доцільних способів розв'язання правових проблем МСП за посиланням.
HiiL — соціальне підприємство, яке прагне, щоби правосуддя працювало для людей.
ЦЕДЕМ — аналітично-адвокаційний центр, який прагне розвитку незалежних медіа та розбудови правової держави в Україні.
За необхідністю ви можете дізнатись додаткову інформацію:
Дмитро Форемний, Justice Accelerator Head, Ukraine, HiiL
+380 99 060 86 83, dmitry.foremnyi@hiil.org