Політика підтримки МСП у період карантинної кризи та у період відновлення економічної активності
Пропозиції до політики підтримки МСП у період карантинної кризи та у період відновлення економічної активності можна надавати у форматі коментарів за посиланням: https://bit.ly/sme-support-policy-ukraine-2020
Policy Issue – проблема, яку вирішуємо.
Policy Goal – ціль політики, що відповідає проблемі.
Policy Options – варіанти вирішення проблеми / досягнення цілі.
Policy Mix – рекомендований набір інструментів політики.
Implementation Mechanism – механізм впровадження політики.
Policy Cost Estimates – необхідний обсяг ресурсів або втрачений дохід бюджету.
Policy Impact – оцінка очікуваного впливу стратегічного підходу.
Policy Issue 1. Бізнес не протримається. Звільнять персонал.
МСП не мають ресурсів для збереження активності впродовж 3 критичних місяців карантинної кризи.
Стратегічний підхід 1. Кредити на підтримку зайнятості.
Кредити на оплату 80% фонду оплати праці (середній за 2019 р.) та ЄСВ на 6 місяців. Механізм впровадження – модифіковано програма 5%-7%-9%.
Policy Issue 2. Бізнес зникне. Бізнес буде нездатний відновитися.
МСП не зможуть зберегти ключові активи та ключовий персонал для відновлення після карантинної кризи.
Стратегічний підхід 3. Грантове кредитування збереження бізнесу.
Надання кредитів для забезпечення ліквідності МСП, збереження ключових робочих місць, забезпечення виплати за наявними кредитами, підтримки бізнес-процесів у робочому стані.
Від 1 млн грн до 30 млн грн залежно від оборотів за попередні 3 роки. Для малого та середнього бізнесу. Кредит під заставу прав власності на бізнес (без потреби проводити оцінку заставного майна), контроль за виведення основних засобів. Введення бальної оцінки заявок (сталість бізнесу, складність відновити спроможність тощо). Пільговий період погашення – 1 рік без сплати тіла кредиту. Довгі гроші – 10 років. Зменшення ставка – 11% (або ринкова). Надання грантів (частково – до 20% сумі кредиту) у випадку відновлення бізнесу (плата за успіх).
Механізм впровадження – програма на рівні Мінекономіки, використання існуючого механізму програми 5-7-9%. Створення механізму надання гранту (необхідно внести зміни в Податковий кодекс та ввести поняття «грант»).
Механізм мотивації банків за відновлення бізнесу (більші комісійні банку за моніторинг клієнта, якщо відновлення пройшло швидше):
- Агентство розвитку МСП (немає державного агентства, Офіс розвитку МСП (SMEDO) – лише проектний офіс) – поточне адміністрування програми (грантова частина).
- Фонд гарантування кредитних ризиків (немає) – фінансує кредитні ризики. Наповнення бюджетом на донорами.
Стратегічний підхід 4. Гранти на підтримку життєздатності бізнесу.
Гранти (безповоротна допомога, необхідно введення терміну «грант» у законодавчу базу) на підтримку зайнятості персоналу, ФОПів-підрядників, розробку продукції, внутрішні завдання тощо – збереження спроможності бізнесу. Цільова аудиторія: мікро та малий бізнес (та неприбуткові організації). Проекти на 6 міс, до 2 млн грн.
Механізм впровадження – програми на базі відповідних агентств на національному те регіональному рівнях:
- Агентство розвитку МСП (немає державного агентства, Офіс розвитку МСП (SMEDO) – лише проектний офіс) – поточне адміністрування програми (грантова частина).
- Український культурний фонд – для креативних індустрій.
- Агентство з розвитку туризму.
- Агенції регіонального розвитку – на регіональному рівні.
Policy Issue 3. Вразливі категорії самозайнятих не виживуть.
Митці, культурні менеджери, підприємці індустрії гостинності, оператори туризму та інші категорії самозайнятих без швидких перспектив відновлення рівнів доходу змушені перепрофільовуватись – втрата капіталів (інтелектуального, креативного, індустріального).
Стратегічний підхід 5. Стипендії самозайнятим.
Безповоротні стипендії, строк - 3 місяці, виплати щомісяця, розмір (в місяць) – 10 тис. грн.
Механізм впровадження – галузеві стипендіальні програми:
- Агентство розвитку туризму – фахівці сфери туризму та гостинності.
- Український культурний фонд – культурні та креативні фахівці.
- Механізм впровадження – регіональні стипендіальні програми.
- Мінрегіон, Агенції регіонального розвитку – програми на базі (розпорядники коштів) АРР.
Policy Issue 4. Бізнес не трансформується, а ліквідується.
МСП на ринках, що зникають, можуть перепрофілюватися, зберегти потенціал створення робочих місць але потребують час, ресурси та знання для трансформації.
Стратегічний підхід 6. Ваучерна програма підтримки трансформації бізнесу.
Надання ваучерів (грантів) на оплату 50% - 80% вартості послуг з маркетингу, розробки нових видів продукції, цифрової трансформації, навчання та консалтингу для нівелювання впливу карантинної кризи. Розмір від 50 тис грн до 1 млн грн.
Механізм впровадження – розроблений у пілотному проекті у Львівській області 2019р.:
- Мінрегіон, Агентства регіонального розвитку – розпорядники коштів на регіональному рівні.
Policy Issue 5. Повільне відновлення попиту у вразливих галузях.
МСП у вразливих галузях (гостинність, туризм, рітейл, подієві бізнеси, хаби та коворкінги) не витримають повільного відновлення попиту, збанкрутують до відновлення до базового прийнятного рівня.
Стратегічний підхід 10. Інформаційні кампанії для стимулювання попиту.
Масивні промоційні кампанії національного рівня для стимулювання внутрішнього туризму, заохочення культурного життя, шопінгу, ресторанної культури тощо. Доходи креативним, рекламним агенціям та медіа.
Механізм впровадження – програми «Інформаційні кампанії для відновлення попиту» для профільних агенств:
- Агентство розвитку туризму – внутрішній туризм, гостинність.
- Український культурний фонд – подієві бізнеси, хаби, культура.
- Агентство розвитку МСП (немає державного агентства, Офіс розвитку МСП (SMEDO) – лише проектний офіс) – рітейл.
Механізм впровадження – співфінансування з органами місцевої влади:
- Субвенція на співфінансування обласних програм відновлення попиту.
Механізм впровадження – спеціальна програма ЄС:
- Клон програми «Мери за економічне зростання» (річні проекти ОМС на відновлення та стимулювання нового попиту).
Policy Issue 6. Кваліфіковані самозайняті підрядники зникнуть.
ФОПи, які наймаються як підрядники МСП (кухарі, менеджери, офіціанти тощо), емігрують, перейдуть в тінь або перейдуть на роботи з меншою доданою вартістю. Бізнес не матиме персоналу на підряді, не зможе швидко відновитись через брак такого персоналу. Зменшиться податкова база місцевих бюджетів.
Стратегічний підхід 4. Кредит на збереження ФОП-підрядників.
Кредитування МСП (включаючи ФОП), які оплачують роботу свого персоналу як ФОПам (не мають їх у штаті). Кредит надається ФОПам-підрядникам (працівникам) розміром не більше 3 місячних оборотів відповідного ФОПа за 2019 р. МСП-працедавець гарантує сплату боргу та відсотків, ФОПи-працівники зобов’язані співпрацювати з МСП протягом року (не звільнятись), інакше кредит переходить на них.
Механізм впровадження – окрема підпрограма (вид кредитного продукту) в рамках 5-7-9%.
Policy Issue 7. Потрібні робочі місця середньої кваліфікації у великій кількості.
Працевлаштування заробітчан, що повернулись, та звільненого через кризу персоналу в Україні – кваліфікований персонал.
Стратегічний підхід 9. Програма відновлення та розвитку для органів місцевого самоврядування.
Є велика кількість завдань, які можна робити на місцевому рівні, та які створюють значну кількість робочих місць вже. Приклади – виведення меж земельних ділянок в натурі, геодезичні роботи (навести порядок з кадастром), оцінка с/г земель – заміри родючості тощо (підготуватись до введення ринку землі), рекультивація пост-індустріальних територій (очистити землю), ліквідація стихійних звалищ (екологія), очищення русл річок та водойм тощо. Всі уці роботи вимагають робочої документації (але не надто складної), водіїв, операторів машин та нагляду, менеджменту – середньокваліфіковані робочі місця.
Механізм реалізації – окрема програма в рамках Державного фонду регіонального розвитку. Вимагає зміни порядку фінансування (постанова КМУ) для уможливлення проектних робіт та пришвидшення розгляду.
Механізм реалізації – розширення секторальної програми підтримки регіонального розвитку ЄС (має запуститись другий конкурс у 2020 р.), додаткове фінансування програми з боку донорів (передовсім ЄС), швидший проектний цикл (рішення до вересня 2020 р.).
Policy Issue 8. Бізнес знає як масштабуватись, але немає ресурсу.
МСП мають розробки нових продуктів, які дозволять швидко розширити зайнятість або збільшити обороти. МСП мають дієву бізнес-модель але не мають ресурсів для швидкого географічного масштабування (вкл. експорт). Можуть створити нові якісні робочі місця швидко.
Стратегічний підхід 7. Пряме кредитування між юридичними особами.
Є бізнеси та фізичні особи, які мають вільні кошти та хотіли би вкладати у комерційні проекти, проте законодавство забороняє кредитування під відсоток (потрібна банківська ліцензія). За прикладом Польщі, дозволити пряме кредитування під відсоток (позики) поруч із банківськими кредитами (кредити). Задля зниження монетарних ризиків, обмежити обсяг кредиту (наприклад 10 млн грн), створити онлайн-реєстр (закритий, зголошення) при НБУ. Розробити типові договори позики. Вплив – прямий доступ МСП до кредитного ресурсу.
Механізм впровадження – зміни до законодавства.
До розробки необхідних змін можна залучити проект USAID «Трансформація фінансового сектору»
Стратегічний підхід 8. Фонди спільного фінансування.
В Україні немає зручного формату для спільного інвестування та кредитування проектів або компаній. Існуючі формати інститутів спільного інвестування (наприклад КІФ) – для великих інвестицій, забюрократизовані. Створення механізму фондів спільного інвестування (ФСІ) – невеликих фондів (до 100 млн грн), які не вимагатимуть ліцензій, наявності сертифікованих інвестиційних менеджерів тощо. Можливість залучення коштів нерезидентів. Онлайн-реєстрація в НКЦПФР / НБУ, онлайн звітність. Розробити типові договори позики, позики під заставу прав та інвестування. Вплив – прямий доступ МСП до кредитного ресурсу.
Механізм впровадження – зміни до законодавства.
До розробки необхідних змін можна залучити проект USAID «Трансформація фінансового сектору».
Зведений перелік стратегічних підходів (політик)
- Кредити на підтримку зайнятості.
- Кредит на збереження ФОП-підрядників.
- Грантове кредитування збереження бізнесу.
- Гранти на підтримку життєздатності бізнесу.
- Стипендії самозайнятим.
- Ваучерна програма підтримки трансформації бізнесу.
- Пряме кредитування між юридичними особами.
- Фонди спільного фінансування.
- Програма відновлення та розвитку для органів місцевого самоврядування.
- Інформаційні кампанії для стимулювання попиту.
Пропозиції до політики підтримки МСП у період карантинної кризи та у період відновлення економічної активності можна надавати у форматі коментарів за посиланням: https://bit.ly/sme-support-policy-ukraine-2020