Особливості й інструменти фондового ринку України
02 липня, 2021
Частиною ринку капіталів є фондовий ринок, де гроші залучають через випуск і продаж цінних паперів. Ті компанії та органи влади, які випустили облігації чи акції, називаються емітентами, а ті, хто їх купив, — інвесторами. Самі ж цінні папери показують зобов’язання між цими двома сторонами.
Найчастіше цінні папери посвідчують корпоративні права, позикові відносини та взаємні зобов’язання щодо майбутніх операцій.
На світовому фондовому ринку інструменти інвестування відрізняються за ризиковістю та рівнем дохідності. Наприклад, в облігації уряду США безпечно інвестувати, але дохід буде низьким. Якщо ж вкладатися у деривативи з високою прибутковістю, то й доведеться неабияк ризикувати.
3 основні типи цінних паперів
Нижче зазначимо про кожен із них коротко.
1. Облігації
Це аналог і водночас основний конкурент банківських депозитів. Коли ви купуєте купонну облігацію (найпоширеніший вид цих ЦП), то отримуєте купонний дохід (те саме, що й відсоток за депозитом) протягом усього часу, поки володієте нею. Коли настає дата погашення облігації, емітент викуповує її у вас за номінальною вартістю.
Якщо просто, то ви даєте компанії або державі гроші в борг на певний час, а за це стабільно отримуєте фіксований відсоток доходу.
Облігації є найбезпечнішим видом цінних паперів, але приносять мало прибутку (6-10% річних у гривні та 3-7% у доларах). Особливо надійними вважаються державні облігації, оскільки вони гарантовані майном країни.
2. Акції
Це найпоширеніший тип цінних паперів. Якщо інвестор володіє акціями якоїсь компанії, то має:
- право власності на частину майна емітента;
- право на отримання дивідендів, якщо емітент має чистий прибуток;
- право впливати на прийняття управлінських рішень компанії.
Акції у площині «ризик-дохід» посередині між облігаціями та деривативами, адже зазвичай вони помірно ризикові та мають дохідність на середньому рівні.
3. Деривативи
Дериватив — це невіддільна складова фондового ринку. Цей тип інвестиційного інструмента визначає особливості взаєморозрахунків між продавцем і покупцем товару в майбутньому. Наприклад, покупець зобов’язується купити, а продавець — продати 26 квітня 2029 року 7 тонн пшениці за ціною 12 тис. грн/т. Якщо ринкова ціна на цю дату буде вищою за 12 тис. грн/т, у виграші буде покупець, а якщо нижчою — продавець.
Деривативи зазвичай мають високий рівень дохідності, але водночас несуть високі ризики.
Де купують і продають цінні папери?
Якщо на товарних біржах торгують зерном, металами, паливом тощо, то цінні папери обертаються переважно на фондових біржах. Це спеціальні майданчики, які забезпечують повноцінне функціонування організованого фондового ринку. Саме тут трапляються емітенти, які випускають акції, та інвестори, які їх купують.
В Україні основними фондовими біржами є ПФТС, Українська біржа і Перспектива. Історично склалося так, що облігаціями переважно торгують на ПФТС, а акціями — на Українській біржі. Цей поділ є доволі умовним, і ви можете торгувати будь-яким інструментом на тій біржі, де буде зручніше.
Хто може стати інвестором?
Купити цінні папери може будь-яка фізична або юридична особа. Щоправда, зробити це напряму не вдасться. Згідно з українським законодавством, доступ до торгів на біржі мають лише сертифіковані брокери.
Особа, що хоче придбати акції або облігації, спершу укладає з брокерською компанією угоду про обслуговування. Брокер виконує доручення цього клієнта в його інтересах та стягує за це з інвестора комісію. Експерти брокерської компанії також зазвичай консультують клієнтів, адже не кожен із них може самостійно аналізувати ринки та розробляти інвестиційну стратегію.
Після того, як ви купили цінні папери, їх потрібно ще й обліковувати та зберігати. Цим займаються депозитарні установи, які мають необхідну ліцензію та відрізняються за тарифами. Зручно обрати депозитарною установою компанію-брокера, клієнтом якої ви є. Це допоможе зекономити час і гроші. Звісно, такий брокер повинен мати ліцензію на здійснення депозитарної діяльності.
7 критеріїв вибору брокера
У питаннях інвестування на фондовому ринку брокер — це ваш постійний супутник у всіх операціях. Звертайте увагу на ці 7 критеріїв, щоб вибрати надійну брокерську компанію.
- Наявність ліцензії на здійснення брокерської діяльності.
- Розмір комісій за проведення угод, відкриття/закриття рахунку, вивід коштів та інші тарифи.
- Наявність ліцензії на здійснення депозитарної діяльності.
- Розмір тарифів за депозитарними послугами (якщо брокер надає їх).
- Можливість консультування інвестиційного експерта, вартість таких послуг.
- Розмір компанії, чи є філії в різних містах України, представництва за кордоном.
- Історія компанії та відгуки клієнтів.