Криптовалюти в бізнесі: чому варто їх інтегрувати та які є проблеми
Починати текст з очевидного не варто, але дозволю вам нагадати: з 2017 року криптовалюти змінюють нашу онлайн-реальність. Вони трансформувалися від просто елементу накопичення грошей та інвестиційних активів до платіжних засобів, а технологію блокчейну інтегрували у свою роботу світові гіганти на кшталт Amazon, Facebook, Microsoft.
І хоч цей процес не можна назвати масовим, варто розказати про плюси та мінуси оплати криптовалютою для бізнесу та структури, які їх приймають.
Кілька років тому блокчейн-платформа GraftNetwork опитала підприємців щодо їх очікувань від роботи з криптовалютою як оплати за товари чи послугу. Результати опитування на конференції Blockchain & Bitcoin Conference Prague поділився Ден Іткіс, співзасновник платформи.
Нижче ілюстрації про те:
- чим криптовалюти цікаві бізнесу
- чого чекають підприємці від криптоплатіжних систем
Працювати з криптовалютою — авантюра. Волатильність курсів, коли ціна криптовалюти в один день може вирости чи впасти на тисячі доларів, становить ризик для малого і середнього бізнесу.
Працювати з криптовалютою — важко. Одна справа використовувати її для збереження коштів чи інвестицій, інша — вибудовувати відносини з банками та державою, дотримуючись бюрократичних і законодавчих норм, щоб проводити фінансові операції з криптовалютою. Для цього потрібні час і гроші.
Тут варто зазначити, що в Україні ці процеси стають зрозумілішими. У глобальному рейтингу сприйняття криптовалют від Chainalysis Україна — лідер за обсягом операцій з криптовалютою та активністю користувачів. А наприкінці 2020 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про віртуальні активи», що серед іншого дав криптовалютам юридичний статус, але не визначив їх як платіжний засіб. Сподіваємося, робота в цьому напрямку ще буде вестися.
Серед очевидних плюсів використання криптовалют — прозорість, швидкість і відносна дешевизна операцій. Бар’єри по роботі з валютою та кредитні обмеження, підвищення податків — малому та середньому бізнесу в Україні, особливо в умовах пандемії, доводиться не солодко. Активне використання криптовалют дозволило б підприємцям зекономити навіть на таких простих операціях, як купівля-продаж товарів чи послуг між різними країнами.
При цьому інтеграція криптовалют у бізнес на базовому рівні не є чимось складним. На ринку присутні кілька перевірених сервісів, серед них Bitzlato, Kuna PAY та BitPay, який дозволяє приймати оплату в біткоїнах. Сервіс дає детальну інструкцію по роботі та встановленню спеціалізованого програмного забезпечення й бере комісію за операції.
В Україні існують офлайн і онлайн-компанії, які приймають оплату в криптовалютах. Зазвичай після цього їх одразу виставляють на обмін і зачисляють на рахунок у фіатних грошах. Інші накопичують криптовалюту або ж інвестують її, щоб мати можливість використовувати надалі для розрахункових операцій.
У світі таких компаній набагато більше. Серед них є гіганти ринку.
Tesla
Поки що купувати електрокари та інші товари компанії можуть лише резиденти США, проте до кінця 2021 року цю опцію мають отримати усі клієнти Tesla. Компанія не буде переводити.
PayPal
Платіжна система дозволила використання криптовалют при розрахунках. Серед них Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum і Litecoin. При покупці конвертація у фіатні гроші буде проводитися автоматично.
Visa та Mastercard
Дві основні платіжні системи світу також дивляться убік криптовалют.
Партнери Visa отримають можливість проводити платежі за допомогою криптовалют до кінця 2021 року. Компанія використовує USD Coin, вартість якої прив’язана до курсу долара США. При оплаті криптовалютною картою цифрова валюта конвертується у звичайні гроші. Криптогаманець може вносити їх на підключений банківський рахунок.
Mastercard також заявила про плани додати у свою систему підтримку кількох основних криптовалют.
Starbucks
Компанія приймає оплату криптовалютами в США за допомогою застосунку Spedn, який генерує одноразовий QR-код для сканування на касі.
Shopify
Розробник програмного забезпечення для онлайн і роздрібних магазинів Shopify додав підтримку криптовалют у 2020 році. Поки що оплату за товару можна проводити з біткоїном.