Інвестиції в державні облігації. Чи вигідніше це, ніж банківський депозит?
15 липня, 2021
Останні 5 років у світовій банківській практиці є тренд до зниження відсоткових ставок за депозитами до 0% і навіть від’ємних значень. Це означає, що якщо ви зберігаєте кошти на рахунку в банку, то після закінчення строку депозиту можете отримати навіть менше, ніж вклали.
Оскільки українська банківська система є частиною світової, то ця тенденція відбилася і в нас. Ставки за депозитами у гривні знизили майже вдвічі, а валютні вклади активно закривають. На це також вплинула політика Національного банку щодо зниження облікової ставки, якої регулятор дотримувався з квітня 2019 р. до березня 2021 р.
Через ситуацію, що складається, пересічні українці вимушено шукають альтернативні способи вкладення чи навіть просто зберігання коштів. Чимало людей переводять грошові кошти в державні облігації.
5 фактів про облігації держпозики
- Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) — це цінні папери, які держава випускає на внутрішньому ринку країни, щоб отримати додаткові кошти для фінансування актуальних державних проєктів.
- Коли ви купуєте державні облігації, то даєте гроші Україні в борг. Держава при цьому зобов’язується повернути вам позичену суму, а також виплачувати відсоток протягом певного часу.
- Папери мають певний термін дії та визначену відсоткову ставку. Коли термін їх обігу спливає, Міністерство фінансів погашає випуск ― повертає інвесторам номінальну вартість облігацій.
- Емісія державних облігацій України є частиною бюджетного процесу. Всі питання регулює Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки». Умови розміщення та погашення облігацій внутрішніх і зовнішніх державних позик встановлює Міністерство фінансів України.
- Державні облігації існують виключно в бездокументарній формі. Їх реєстр і облік ведеться лише в електронному форматі. Інвестори зберігають їх на рахунках у депозитарних установах.
Типи державних облігацій
1. Облігації внутрішньої державної позики.
Розміщуються лише на внутрішньому фондовому ринку. Усі операції з обслуговування цих ЦП проводить Нацбанк. Купувати та продавати їх можна тільки за національну валюту.
2. Облігації зовнішньої позики.
Розміщуються на зовнішніх ринках у відповідній валюті. Ними займається Міністерство фінансів, яке може залучати банки, акціонерні товариства, інвестиційні компанії та ін. для реалізації необхідного пакету заходів.
3. Облігації цільової внутрішньої позики.
Розміщуються на внутрішньому ринку. По суті, це вид ОВДП з тією тільки різницею, що отримані за них кошти спрямовують на реалізацію конкретних програм на умовах кредитування.
Залежно від терміну інвестування облігації можна розглядати як:
- короткострокові — до 12 місяців;
- середньострокові — 1-5 років;
- довгострокові — понад 5 років.
Способи купівлі ОВДП
Придбати цінні папери можна на первинному ринку, так званому аукціоні розміщення, та на вторинному ринку.
У фізичних осіб є можливість купувати невеликі обсяги ОВДП лише на вторинному ринку. Оформити операцію можна через торговців цінними паперами на фондовій біржі або поза нею.
Інформація про те, коли та які саме облігації будуть розміщені незабаром, є на сайті Мінфіну.
Придбати облігації може кожен охочий: фізичні та юридичні особи, українці та іноземці (нерезиденти). Для цього потрібно:
- Відкрити рахунок у цінних паперах у депозитарній установі.
- Вибрати облігацію, що відповідатиме бажаному часовому горизонту та дохідності.
- Придбати цінні папери через брокера.
Ризики інвестування в державні цінні папери
Об’єктивно облігації є одним із найбезпечніших інструментів інвестування, однак ризики при використанні цього активу все ж існують. Найсуттєвіший — це дефолт держави, за якого інвесторам не повернуть кошти, які вони інвестували в облігації. Також очікуваний реальний дохід від інвестування може виявитися нижчим у загальному підсумку, якщо в країні буде висока інфляція.
Якщо сума інвестування невелика, то загальний розмір прибутку знизиться ще через супутні витрати на проведення операцій та обслуговування інвестиційного рахунку. Перед укладенням з банком або брокером договору на купівлю державних цінних паперів обов’язково звертайте увагу на вартість послуг посередників.
Щоб нівелювати ризики, пов’язані зі зміною валютного курсу, досвідчені інвестори купують цінні папери в різній валюті.
Особливості інвестування у валютні ОВДП
На первинному ринку номінальна вартість одного цінного паперу становить 1000 гривень, доларів або євро залежно від того, в якій валюті номіновані ті чи інші ОВДП.
Ви купуєте валютні цінні папери в гривні за поточним курсом. Доходи у вигляді відсотків виплачують в іноземній валюті. Погашення відбувається у валюті номіналу, тобто в доларах США або євро. Це ще раз підтверджує факт, що розміщення коштів у валютних ОВДП — чудовий захист від девальвації.
Порівняння особливостей інвестування в ОВДП та розміщення коштів на депозитах у банку:
Державні облігації |
Депозит у надійному банку |
|
Надійність |
Держава гарантує повернення всієї суми інвестицій |
Максимальна сума гарантованого повернення — 200 тис. грн |
Дохідність |
9-11% у гривні, 3-4% у доларах |
8-10% у гривні, 0,5-1,5% у доларах |
Податки |
Немає, весь дохід залишається інвестору |
18% ПДФО + 1,5% військовий збір |
Ліквідність |
На вторинному ринку можна продати цінні папери. При цьому втрати будуть мінімальними |
Деякі депозитні вклади не можна розірвати достроково. Якщо ж можливість є, то банк передбачає штрафні санкції |
Довгостроковість |
На ринку є облігації з різним строком обігу: від 3 міс. до 10 р. Якщо купуєте довгострокові цінні папери, то фіксуєте дохідність на весь термін обігу облігації. |
Банк може знизити відсоткову ставку, якщо інше прямо не прописано в договорі |