Які переваги від факторингу отримує постачальник?
29 липня, 2021
Уве Поом
Операційний директор у SupplierPlus Group — естонській компанії, що розробила факторингову B2B-платформу та наразі почала свою роботу в Україні.
Постачальники, які пропонують торговий кредит своїм дебіторам, зазвичай стикаються з багатьма проблемами, зокрема, управління дебіторською заборгованістю, кредитним ризиком покупця тощо. Такі проблеми можна розв'язати, якщо вибрати правильний вид фінансування. Для багатьох постачальників це факторинг, що означає продаж рахунків фінансисту.
Факторинг допомагає постачальникам великих мереж розв’язати проблеми відстрочок платежів. Проте дебітори не завжди погоджуються працювати з таким видом фінансування, оскільки не хочуть втручання банку під час проведення факторингових операцій із постачальниками. Також вони не хочуть надавати банкові можливість контролювати їхні платіжні процеси. Їхні постачальники (особливо невеликі компанії) не можуть ніяк на це вплинути, адже бояться зіпсувати відносини зі своїми великими клієнтами.
У цій статті розглянемо, які основні переваги отримує постачальник, коли вибирає факторинг (із регресом чи без) як інструмент фінансування свого ланцюга постачань.
Використання регресу є ключовим поняттям для розуміння процесу фінансування в контексті факторингових рішень. Якщо дебіторську заборгованість уступлено фактору з регресом на постачальника, то остаточну відповідальність за погашення боргу перед фінансистом несе постачальник. Постачальник несе відповідальність за затримку виплат, розрахунки, рекламації тощо. Якщо ж рахунок продається без регресу на постачальника, то операція стає простішою — ризик затримки виплати та невиконання зобов’язань покупця перекладається на фактора. Безумовно, це привабливіший варіант, але його пропонують лише тоді, коли вантажі мають мінімальні ризики при постачанні та умові гарного кредитного рейтингу покупців.
Використання регресу під час продажу рахунків має важливе значення на практиці. Якщо він використовується, то банки зазвичай виплачують аванс (наприклад, 80%) і залишають резерв для компенсації пізніших платежів. Це також означає, що постачальник повинен мати досить міцний кредитний профіль. Факторинг без регресу є більш потужним інструментом, який зазвичай пропонується в партнерстві з покупцями. Після прийняття товару покупець може запевнити фактора, що рахунок на 100% підлягає оплаті. Це дозволяє постачальникові отримати повну оплату, а в балансі борг демонструватиметься як сплачений.
Проте (незалежно від використання регресу в операціях факторингу) постачальники отримують багато переваг від користування таким рішенням:
- Пришвидшений рух грошових потоків. Оскільки банки забезпечують дострокову оплату рахунків постачальникам, підприємствам більше не потрібно чекати на дебіторську заборгованість. Це призводить до збільшення ліквідності та кращого управління оборотним капіталом.
- Менше адміністративної роботи за контролем отримання виплат. Підприємства, що починають користуватися послугами факторингу, в результаті мають скорочений обсяг адміністративної роботи, оскільки відпадає необхідність стежити за кожним із платежів та управлінням рахунками. Це дозволяє зосередитись на важливих справах.
- Отримання виплат одразу. Постачальники завжди знають, коли зможуть очікувати на оплату. Зазвичай це 1-2 робочих дні, а після отримання грошей постачальник одразу може пустити їх в обіг.
- Факторинг (зокрема, реверсивний) є дешевшим від інших інструментів фінансування. Низькі відсоткові ставки нараховуються банком і базуються на кредитоспроможності компанії-покупця, а не на рейтингу постачальника.
- Доступ до більших обсягів фінансування. Можливість постачальника залучати банківське фінансування обмежена його фінансовими показниками та заставою, яку він може надати для отримання позики. У такому разі факторинг є привабливим рішенням, оскільки інвойси самі виступають заставою. Якщо банк бачить, що в постачальника сильні клієнти, і переконується в дійсності інвойсів, то за допомогою факторингу він може надати більші обсяги фінансування, ніж зі звичайними видами фінансування оборотного капіталу.