Експорт України 2022: вплив пів року війни на географію та обсяги продажів
30 вересня, 2022
Повномасштабне вторгнення росії в Україну позначилось як на внутрішній економічній ситуації в нашій країні, так і на поставки української продукції за кордон. У січні та лютому 2022 року український експорт демонстрував дуже позитивну динаміку — зростання до аналогічного періоду минулого року становило 34%. Проте вже в березні відбувся обвал експорту — скорочення становило 50%. За 8 місяців 2022 року український експорт становить 29 млрд дол. США. Це на третину менше за результат аналогічного періоду минулого року (–31%). У натуральних показниках український експорт становить 63 млн тонн, що на 59% менше від показника минулого року. Повільне відновлення експорту почалося в травні, а найбільший обсяг експорту з початку широкомасштабної війни був зафіксований у серпні у зв’язку розблокуванням українських чорноморських портів (3,4 млрд дол. США).
Експорт України в розрізі країн і регіонів
Найбільшим експортним напрямком для українського бізнесу є країни ЄС — частка цього регіону становить 62% (або 17 838,7 млн дол. США).
У 2021 році ЄС також був найбільшим партнером України, проте його частка становила 41%. Натомість частка Азії — 32%, СНД — 13%, Африки — 9%, Америки — 4%. Тобто відбулося скорочення часток всіх інших регіонів світу на користь країн ЄС.
Серед країн ЄС найбільше Україна експортувала до Польщі (4,5 млрд дол. США), Румунії (2,2 млрд дол. США), Угорщини (1,5 млрд дол. США), Німеччини (1,4 млрд дол. США) та Нідерландів (1,1 млрд дол. США).
Другим за обсягом українського експорту регіоном світу є Азія — її частка за 8 місяців 2022 року становить 22%. Ключовими країнами — експортними партнерами України серед азійських країн — є Туреччина (1,9 млрд дол. США), Китай (1,7 млрд дол. США) та Індія (0,5 млрд дол. США).
Частка країн СНД у загальному експорті України за 8 місяців 2022 року становить лише 6%. Основним напрямком українського експорту в регіоні стала Молдова (619 млн дол. США). Також серед лідерів є росія, проте такий результат був досягнутий за перші місяці року, а після повномасштабного вторгнення український експорт до країни-агресора припинився.
На країни Африки припадає лише 5% українського експорту, а найбільшими експортними партнерами України в Африці є Єгипет (607 млн дол. США), Алжир (205 млн дол. США) та Лівія (169 млн дол. США).
Найбільшими напрямками експорту в регіоні Америки є США (578 млн дол. США) та Канада (79 млн дол. США). Цікаво, що, порівнюючи з Канадою, не сильно позаду Домініканська Республіка, куди Україна експортувала продукцію на 65 млн дол. США у 2021 році. Серед країн Центральної та Південної Америки найбільший експорт припав на Коста-Рику (37 млн дол. США), Колумбію (26 млн дол. США) та Мексику (30 млн дол. США).
Перелік країн-лідерів за обсягом українського експорту за 8 місяців 2022 року змінився. У 2021 році перше місце посів Китай (зараз на 4-му місці), на четвертому була росія. Також до топ-15 не ввійшла Індія, натомість з'явилися Болгарія, Словаччина, Молдова, Австрія, Литва. Загалом топ-15 країн за обсягом українського експорту змінився на користь країн ЄС завдяки країнам Азії та СНД.
Попри загальне скорочення експорту, український експорт до ЄС за 8 місяців 2022 року зріс на 8%. Найбільше зросли поставки до сусідніх країн, зокрема Польщі (+51%), Румунії (+119%), Угорщини (46%), Словаччини (46%). Натомість експорт до країн Західної Європи скоротився, зокрема до Німеччини (–17%), Нідерландів (–20%), Італії (–51%).
Експорт України до Азії впав більше ніж на половину (–56%), зокрема до Китаю український бізнес експортував на 71% менше, ніж торік. Серед країн СНД Україна збільшила експорту лише до однієї країни — Молдови (+16%), щодо інших країн відбулося падіння. Скорочення експортних поставок до країн Африки становить 46%, до країн Америки — 68%.
Таким чином, найближчі країни-члени ЄС стали ключовим напрямком українського експорту в останні місяці.
Серед країн і об’єднань, з якими Україна має угоду про вільну торгівлю, найбільш плідною є угода про вільну торгівлю з ЄС. Експорт України до Туреччини є доволі значним, тому можна очікувати подальше зростання ваги цієї країни після ратифікації Угоди про вільну торгівлю.
Експорт України в розрізі категорій продукції
Найбільшими категоріями українського експорту за 8 місяців 2022 року стали зернові культури (5,2 млрд дол. США), чорні метали та олії (по 3,7 млрд дол. США). Проте серед лідерів є також категорії «електричні машини» (1,9 млрд дол. США) та «ядерні реактори, котли, машини» (0,8 млрд дол. США).
Три найбільші категорії українського експорту (зернові культури, чорні метали та олії) разом становлять 43% від загального експорту (за аналогічний період минулого року — 46%). З цих категорій найгірший результат має експорт чорних металів. Падіння його обсягів за 8 місяців 2022 року становить 58%, і ситуація погіршилася в останні місяці. Серед основних причин — розміщення найбільших металургійних підприємств традиційно на Сході України в зоні активних бойових дій і ускладнена логістика.
Натомість скорочення експорту зернових культур за 8 місяців 2022 року становить 19%, а олій — 11%. Серед причин такого результату, очевидні є ті, що аграрні та харчові підприємства розміщено по всій території України доволі рівномірно. Також на більш позитивний результат 8 місяців вплинуло те, що перші два місяці року були дуже успішними для експортерів зернових.
Деблокада українських чорноморських портів почалася в серпні 2022 року, перші позитивні результати збільшення експорту зернових та олійних культур вже можна побачити в динаміці цього місяця. З актуальним станом зовнішньої торгівлі АПК в розрізі транспорту можна ознайомитися на дашборді щодо експорту агрокультур, який розробило Міністерство аграрної політики та продовольства України, Офіс з розвитку підприємництва та експорту й Міністерство інфраструктури України.
Загалом гірші показники скорочення експорту в грошовому вимірі мають «важкі індустрії» — металургія і хімічна галузь (скорочення на 54% і 51% відповідно). Натомість скорочення експорту агропромислової та харчової продукції за 8 місяців 2022 року становить 11%, а продукції машинобудування — 18%. Експорт продукції легкої промисловості (одягу та взуття) скоротився на 10%, меблів — на 18%.
У натуральних показниках скорочення аграрної та агропромислової продукції становить 27%, машинобудування — 90%, металургії — 66%, хімічної продукції — 90%, продукції легкої промисловості — 85%, меблів — на 43%.
Окремі категорії продукції показали позитивну динаміку зростання експорту за 8 місяців 2022 року — серед категорій із найбільшим обсягом експорту переважають аграрна та агропромислова продукція.
Довідково:
- Публікація підготовлена Офісом з розвитку підприємництва та експорту, національним проєктом Дія.Бізнес та Центром розвитку інновацій у межах Ініціативи для відновлення економіки, розвитку підприємництва та експорту України.