Uklon розповідає, чому безбар'єрність важлива для всіх
20 листопада, 2023
У квітні 2023 року Uklon — учасник спільноти «Бізнес без бар'єрів», за підтримки ще одного учасника спільноти — компанії Mastercard, а також MacPaw запустив клас авто «Інклюзивний». Так, за 7 місяців роботи цього класу пасажири здійснили 5 367 поїздок, подолавши загалом 69 059 км.
Проєкт втілюється у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар'єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.
Безбар'єрність має бути повсюдною
Безбар'єрність — це значно ширше поняття, ніж пандус у підʼїзді, зазначають в компанії. Це коли всі люди можуть бути залучені у всі суспільні процеси. Іншими словами, це створення однаково комфортних умов для маленької дитини, людини старшого віку, батьків з дитячим візочком, людини з інвалідністю, людини, яка не має інвалідності, але має травму руки чи ноги, яка буде дошкуляти ще кілька тижнів чи місяців. Безбар'єрність має бути повсюдною — в архітектурі, освіті, працевлаштуванні, відпочинку тощо.
Можливість для людей, які користуються кріслом колісним, викликати таксі не має бути мрією чи недоступною опцією в наш час.
Наскільки важливим і потрібним є впровадження нових послуг — приклади з життя реальних людей: очільниці благодійного фонду, ветерана та водія інклюзивного класу авто.
Транспорт потрібен тут і зараз
Валентина Сухар, очільниця благодійного фонду Unity та модель, має інвалідність з дитинства. Завдяки мудрій маминій позиції ніколи не вбачала в цьому проблеми чи перепони.
Позиція дорослих передавалася і дітям: у школі над Валентиною ніхто не глузував.
Перше «знайомство» з бар'єрним простором сталося в університеті. Він розташований доволі далеко від дому, мама працювала і не могла возити Валентину на навчання, тому попри комунікабельність дівчини довелося обрати заочну форму навчання.
У часи студентства Валентини вже був доступний «Соціальний транспорт», проте, доступність його була лише в тому, що він існував. На ділі ж, для того, щоб ним скористатися, треба було зібрати низку довідок.
Валентина Сухар
Дівчина живе активним життям, тому іноді транспорт потрібен тут і зараз, і щоб була можливість не залучати до цього когось ще.
Інклюзивне авто — це можливість
Сергій Храпко, ветеран, військовослужбовець Збройних сил України та постійний учасник «Ігор нескорених», у 2015 році мобілізувався до ЗСУ та проходив службу в 30 механізованій бригаді, де й отримав поранення. Втратив руку та отримав важкі поранення ноги, яку згодом довелося ампутувати.
Сергій відзначає, що від початку повномасштабного вторгнення з'явилося більше інформації про ампутацію та протезування, і деякі військові завдяки цьому стали легше сприймати втрату кінцівки. У 2015 році це було не так, тому, звичайно, ампутація кінцівки викликала тривогу та напруження.
Сергій Храпко
Спеціальний автотранспорт, який підходить для людини з інвалідністю, категорично не підходить для людей, які хочуть жити активним життям.
Сергій Храпко
Інклюзивне авто — це ще одна можливість. Можливість для тих, хто машину собі дозволити не може. Можливість, якщо вона не на ходу. Можливість, якщо ти просто не кермуєш або не можеш переобладнати її під себе.
Сергій Лубнін — водій інклюзивного класу авто
Розвиток безбар'єрності неможливий без людей, які розуміють її важливість. Найдоступніший транспорт не матиме сенсу, якщо його водій не проявить професіоналізм та повагу до своїх пасажирів.
Сергій відмічає, що мало де можна почути такі щирі слова вдячності, як на роботі, в яку він залучений. Чоловік розповідає, що клієнти — дуже різні люди. І жінка старшого віку, яка три роки не виходила з дому, і тепер онуки вивезли її в парк, і ветерани — хлопці з протезом чи протезами. Є і люди, які тимчасово не можуть ходити. Щоб поїхати у справах чи в гості, потрібно лише декілька хвилин для виклику авто.
Як скористатися Інклюзивним класом авто?
Щоб замовити адаптовану автівку, у застосунку Uklon необхідно ввести потрібний маршрут та вибрати відповідний клас. Авто класу «Інклюзивний» оснащені гідравлічним або механічним підіймачем, рампою, спеціальними пасками безпеки та кріпленнями для фіксації крісла колісного.
Усі поїздки виконують професійні драйвери, які пройшли тренінг зі спілкування та взаємодії із людьми з порушеннями опорно-рухового апарату.
Станом на листопад 2023 року «Інклюзивний» клас авто представлений у Києві та його передмісті в радіусі 20 км. В Uklon додають, що шукають нових партнерів для підтримки розширення парку транспортних засобів, їхнього переобладнання, а також підтримки операційної діяльності проєкту.
«Бізнес без бар’єрів» — спільнота компаній, об'єднаних навколо ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.