Від страхування до пошиття тентів: бізнес-історія колишніх переселенців
21 серпня, 2020
Проєкт Дія.Бізнес спільно з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі та Японії продовжують розповідати історії підприємців, які ведуть бізнес на сході України в рамках мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу».
Історія розповідає про бізнес з пошиття тентів Олени та Олексія Винокурових із Сєвєродонецька.
Подружжя з Сєвєродонецька — Олена та Олексій Винокурови — створили підприємство з випуску торгівельних палаток, а згодом, отримавши грант, налагодило виробництво тентів для вантажівок. З новим обладнанням освоїли й більш складні вироби та перемагають у тендерах. Зокрема — для Міністерства оборони України.
«До війни надавали консультації з банківських послуг, кредитування та страхування. У мережі було 20 точок у Луганській та Донецькій областях, понад 30 співробітників. Коли почалися події 2014 року, банки обмежили надання послуг у нашому регіоні. Треба було віднайти нову справу», — згадує Олена.
Ідею підгледіли: торгові палатки, намети, зонти для літніх майданчиків користуються попитом. На останні гроші купили швацьке обладнання для середніх та важких тканин. Справа пішла, замовлення надходили з різних регіонів.
По «граблях» — до успіху
Рік напрацьовували досвід та репутацію. Час від часу у молодої фірми цікавилися, чи виготовляють тенти на кузов вантажівок? Та тенти роблять з ПВХ, полівінілхлориду, який не шиється – його паяють. Це змусило замислитися, бо ж з ПВХ можна багато чого запропонувати замовникам. Це і навіси, і піддашшя, й басейни.
«Але за рік роботи ми не змогли зібрати достатню суму на обладнання для роботи з ПВХ. Відкрити цех з роботи із цим матеріалом ми змогли завдяки гранту, отриманому через Програму ООН із відновлення та розбудови миру від уряду Польщі (понад 222 тис. грн.). Це була справжня революція», — розповідає Олена Винокурова.
Хоча шиють з тканини та паяють з ПВХ наймані працівники, власникам бізнесу й самим довелося досконально вивчати технологічні питання. Багато читали, дивилися навчальні відео в інтернеті.
«Відверто — було дуже важко. Вчилися з нуля, наступали на усі граблі, які тільки можна. Та зрештою, доки сам не зробиш, — не навчишся. І тепер, коли беремося до нового виробу, збираємо консиліум, міркуємо разом з робітниками», — каже Олексій.
«Накачуємо бізнес грошима»
Підприємство Олени та Олексія вступило до Торгово-промислової палати, вони подали заяву на реєстрацію товарного знаку «СпецТент». Саме у ТПП порадили подати тендерні пропозиції у системі Prozorro.
«Я думала, в нас з тендерами все так, як було раніше, — ніби людина зі сторони нізащо не отримає підряд. Так от: я помилялася. Наприкінці 2017 року ми отримали підряд на пошив чохлів для половини атракціонів харківського Центрального парку культури й відпочинку. Це був перший великий заказ, та ще й на нові вироби, а не на звичні торгові палатки. Ми хвилювалися, чи зможемо», — згадує Олена.
Змогли. Далі були ще перемоги у тендерах, зокрема, на пошив наметів. Подружжя каже, що це була найскладніша робота, бо в наметах довелося комбінувати тканину з ПВХ, була купа нюансів — двері, вікна, вентиляція, москітні сітки та інше.
«Усе, що заробляємо, вкладаємо знов у справу. Раніше купували матеріал під конкретні закази, а це — кілька днів на доставку ПВХ чи тканини. Клієнти не бажають чекати. Тому беремо матеріали рулонами, хоч це й дорого, напрацьовуємо склад. Фактично ми накачуємо зараз бізнес грошима», — ділиться Олексій.
До повного циклу не вистачає цеху з виготовлення металоконструкцій. Винокурови планують його відкрити найближчим часом. Це зменшить витрати (не треба замовляти на стороні), прискорить роботу та ще й дасть можливість робити нестандартні конструкції.
Також думають про придбання широкоформатних принтерів для друку на тканині та ПВХ. І хоча це обладнання за десятки тисяч доларів поки що придбати не можуть, подружжя налаштоване рішуче.
«Ми прагнемо опанувати всі види робіт, і це буде однією з головних переваг перед конкурентами», — впевнена Олена Винокурова.
Відео історії про бізнес з пошиття тентів Олени та Олексія Винокурових із Сєвєродонецька доступне для перегляду за посиланням.
Ця історія була підготовлена в межах мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу», яка реалізується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі й Японії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Автор представлених фотографій в цій історії - Віталій Шевелев.