Від бухгалтерії до клінінгових послуг: новий бізнес колишньої працівниці ДАП
12 жовтня, 2020
Проєкт Дія.Бізнес спільно з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі і Японії продовжують розповідати історії підприємців, які ведуть бізнес на Сході України в рамках мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу».
Історія розповідає про Ганну Горіну, яка відкрила власну справу з надання клінінгових послуг у Сєвєродонецьку.
Колишня бухгалтерка Донецького аеропорту Ганна Горіна у 2014 році була змушена їхати з немовлям до рідного міста — у Сєвєродонецьк. Знайти роботу було важко, тому вирішила відкрити свою справу.
«Спочатку була в декретній відпустці, потім стала на облік до Центру зайнятості. Роботу пропонували, але зарплата — незадовільна, графік — незручний. Вирішила зайнятися тим, що вмію, запропонувати послуги з прибирання», — розповідає Ганна.
Першим обладнанням, яке придбала жінка, був пилосос з опцією вологої чистки. На колишній роботі, в аеропорті, вона бачила, як дівчата працювали з подібною технікою для чищення килимів і м’яких меблів — звідти й ідея. Клієнтів шукала через оголошення на міському сайті.
«Сєвєродонецьк не надто велике місто, але були клієнти, як не дивно. Зараз до нас звертаються і з Рубіжного, зі Сватового, Лисичанська, Кремінної, зі Станиці Луганської. По всьому регіону їздимо. І попит є», — каже Ганна.
Рівень послуг тепер на порядок вищий за той, з якого починався бізнес.
Клієнти — не з газет, а з інтернету
До першого пилососу тепер додалися парогенератор, ще один професійний пилосос, інший інвентар для прибирання. Можливість придбати це устаткування дав грант у розмірі 125 тисяч гривень від уряду Великої Британії, який Ганна Горіна отримала завдяки Програмі ООН із відновлення та розбудови миру. Тепер, крім чищення килимів та м’яких меблів, жінка пропонує прибирання квартир, офісів і великих приміщень.
«Наші клієнти — переважно люди середнього та високого достатку. Нас знаходять, як і раніше, через оголошення в інтернеті — на тому самому міському сайті, на OLX. Ну й «сарафанне радіо» працює. Давала рекламу у газети, але, мабуть, там не та аудиторія — читають газети переважно літні люди, в яких грошей небагато», — говорить Ганна.
Прибирання — фізично важка робота, і на великі об’єкти Ганна бере собі помічниць за разовими трудовими договорами. Проте коло помічниць постійне, підібрати кадри було не так вже й легко — щоб між собою ладнали, були коректні з клієнтами.
Така робота з людьми для колишньої бухгалтерки була дещо незвичною, але спеціально цього вона не вчилася, до літератури не зверталася. Спиралася на життєвий досвід. Вважає, «просто треба бути нормальною людиною й уміти слухати».
Репутація — найбільший скарб
В її роботі одне з найважливіших питань — довіра. Бо клієнт сторонніх людей пускає до своєї домівки.
«У лютому буде два роки, як ми працюємо, репутацію певну вже заробили, а з деякими клієнтами ми стали друзями. Дехто так довіряє, що залишають ключі з першого разу, ми день перебуваємо у квартирі. Скарг не було. Кілька разів було таке, що під час прибирання знаходили загублені персні, гроші», — пригадує випадки пані Горіна.
Завантаження нерівномірне. Буває щільний графік, а буває тиждень без замовлень. Якщо об’єкт великий, там роботи може бути на цілий день, а як помити диван або килим, можна за годину впоратися.
«Професійними секретами ділитися не можу, — сміється Ганна. — Єдине, що скажу: самотужки чистити вдома диван або килим не треба. Плями лишаються, розводи, мийний засіб остаточно видалити люди не можуть зазвичай… Мені не раз доводилося виправляти помилки таких умільців. Раджу все ж таки звертатися до професійних компаній, які займаються чисткою».
Із часом приходить не лише досвід, а ще й знання «матеріальної частини». У роботі Ганна випробує різні хімічні засоби, різні матеріали, навіть різні ганчірки мають свої особливості. Щось лишається в арсеналі, щось — ні. Це все нюанси, яких навчаєшся лише у процесі роботи.
Найголовніше для початківця, вважає Ганна Горіна, — не боятися. Обирати те, що вмієш, починати з малого, та мати на думці, як розвинути справу. Таким вона бачить рецепт успіху.
Відео історії про бізнес Ганни Горіни з надання клінінгових послуг у Сєвєродонецьку доступне для перегляду за посиланням.
Ця історія була підготовлена в межах мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу», яка реалізується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі й Японії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Автор представлених фотографій в цій історії — Віталій Шевелев.