Серія публікацій про бізнес на сході України. Handmade дива від Таші Поделкіної
19 серпня, 2020
Проєкт Дія.Бізнес спільно з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі та Японії продовжують розповідати історії підприємців, які ведуть бізнес на сході України в рамках мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу».
Історія розповідає про вироби хендмейд від Наталії Кравцової із Сєвєродонецька.
На полицях в офісній частині майстерні — великі й маленькі машинки, паровозики, літачки, фігурки звірят, кілька різновидів портерів для малюків. Поруч — зразки інших виробів: іменні лінійки, прикраси для іменинних тортів, дерев’яні елементи декору, набори заготовок для дитячої творчості.
«Планувала займатися виключно іграшками, але виявилося, попит на них дещо менший, ніж очікували. Проте з’явилися інші замовлення», — розповідає Наталя Кравцова.
Колись вона займалася рекламною поліграфією, дизайном, але хотілося чогось нового. Бізнес з’явився з хобі та за допомогою гранту, отриманого від Програми ООН із відновлення та розбудови миру та уряду Польщі. У роботу з деревиною Наталка вкладає душу, і це відчувається в кожному її витворі.
Хобі для переселенця
На початку був невеличкий побутовий електролобзик. Наталя з чоловіком Олександром у рідному Сєвєродонецьку мали невеликий бізнес. У 2014 р., коли місто опинилося в зоні військового конфлікту, переїхали до Черкас і пішли найманими працівниками на підприємства. Несподівано з’явилися вихідні, чого раніше майже не бувало, а з ними — час на хобі.
Спочатку іграшки та інші цікавинки робив за допомогою електролобзика Олександр, а згодом долучилася й Наталя. Повернувшись додому, дівчина потрапила на тренінг Програми ООН із відновлення та розбудови миру і вирішила, що це її майбутня справа — працювати з теплим органічним матеріалом та дарувати радість малюкам.
«Найважчим було пережити отримання гранту. Дуже хвилювалася. Виявилося, за 7 днів треба написати бізнес-план. Я не спала тиждень! Врешті-решт грант отримала, закупила обладнання та оформила на роботу до себе працівника — чоловіка», — згадує Наталка Кравцова.
Грант у сумі 96 тисяч гривень дав можливість придбати електролобзик (вже професійний), стрічкову пилку, свердлильний верстат, шліфувальний, токарний, промисловий пилосос для роботи зі стружкою, компресор.
Іграшки та товари для творчості (скрапбукінгу, декупажу тощо) Наталя продає переважно через інтернет. Замовники — з усієї України та не лише. Відсилала продукцію навіть за океан, до США, Канади та Австралії.
Нові замовлення — прикраса портфоліо
Пізніше вже на зароблені гроші Наталя придбала верстат з числовим програмним управлінням для розкрою товстішої фанери.
«Це — наступний крок. На цьому верстаті я робитиму товари, які планую у нас продавати у магазині. Іграшки я роблю вручну сама, а тут можу якусь партію наштампувати й відправити на реалізацію. Це можуть бути стаканчики для канцелярського приладдя, коробочки, лінійки, циферблати, дитячі лялькові меблі — у мене є креслення вже. Навіть замовлення є», — говорить майстриня.
Крім іграшок, є й інші запити. Зараз, каже, цікаве замовлення на аксесуари для кафе. Підставки, стійки, дерев’яні літери, таці, скриньки на столи для виделок, ножів та серветок, теки для рахунків клієнтам тощо.
Про свою роботу дівчина говорить із захватом. Працювати на себе їй подобається, порівняно з досвідом найманої праці. Але ж радити іншим вирушати у «вільне плавання» не поспішає. Бо все залежить від особистих здібностей.
«Тим, хто хоче здійснити мрію, — є багато варіантів зробити це безпечно, спробувати, не відмовляючись від попередньої роботи. Щодо хендмейду — є велика кількість майданчиків, де можна продавати роботи. Якщо купують добре — тоді так, починати власну справу. А на допомогу можна сподіватися — на плідну ідею стовідсотково можна знайти грантодавця», — вважає Наталя Кравцова.
Історія про вироби хендмейд від Наталії Кравцової із Сєвєродонецька
Ця історія була підготовлена в межах мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу», яка реалізується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі й Японії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Автор представлених фотографій в цій історії - Віталій Шевелев.