Серія публікацій про бізнес на сході України. До власної кав’ярні-пекарні у Нью-Йорку йшла 20 років
10 грудня, 2020
Проєкт Дія.Бізнес спільно з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі і Японії продовжують розповідати історії підприємців, які ведуть бізнес на Сході України в рамках мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу».
Історія розповідає про Оксану Ленко, яка відкрила кафе з власною випічкою у селищі Новгородське.
Свої рецепти піци, хліб на особисті замовлення покупців та кожного дня нові солодощі. Жителька селища Новгородського в Донецькій області Оксана Ленко втілила давню мрію – відкрила кафе з власною випічкою.
У назві «Нью-Йорк» немає іронії або претензії. Вона патріотична: на початку ХХ століття це поселення називалося Нью-Йорком. На скромній площі у 45 квадратних метрів розташувалися пара столиків, вітрина з кількома сортами хліба, булочками та тортами, за нею — місце для продавця з професійною кава-машиною та іншим приладдям, там же — «пекарний цех».
«Це все нова для мене справа, я таким ніколи раніше не займалася. Коли перший хліб випекли, я у захопленні була. Мріяла, прагнула цього, але не знала, що це буде так класно!» — говорить Оксана Ленко.
Їй приємно бачити ранкових відвідувачів, які просто зайшли випити кави, дорослих і дітей, які зазирають, щоб відсвяткувати дні народження. Каже, що не було заведено в їхньому селищі ходити по кав’ярнях — та й взагалі їх не було. Тепер ця культура поширюється.
«Не уявляла, як буде складно»
З ідеєю відкрити кафе Оксана Ленко жила майже 20 років. Вони з чоловіком тримали магазин у Новгородському, а зважитися на нову справу допомогло вигідне місце.
«Побачили, що в центрі селища люди здають в оренду приміщення. Колись це була пошта, а потім приміщення довго стояло закритим. Згодом натрапили на оголошення, що можна отримати бізнес-грант від Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Написали бізнес-план, представили ідею. Тоді не до кінця розуміли, наскільки це складно», — розповідає Оксана.
Підприємниця до останнього не вірила, що може отримати підтримку, однак на реалізацію її бізнес-проекту уряд Польщі та ООН надали грант у сумі 195 тисяч гривень. Ремонт, купівля обладнання, пошук людей — усе це треба було зробити протягом двох місяців. Оксана зізнається, що було дуже важко і довелося понервувати.
«Складати меню вчилися самі, створювали технологічні карти. Пробували пекти піци, куштували, як виходить. Хотілося робити піцу таку, щоб вона була справжньою, щоб було багато начинки», — каже хазяйка «Нью-Йорку».
Власні розробки назвали «Поліція Нью-Йорку» (м’ясна і з перцем), «Леді Нью-Йорку» (курка з ананасом), «Нью-Йорк-піца» (чисто м’ясна). Допомагала з технологією робітниця, в якої був невеликий досвід ресторанної кухні. Рецепти хлібу принесла до міні-пекарні пекар-технолог, яку вдалося знайти дивом. І у призначений термін кафе-пекарня відчинило двері.
Щоденна «лотерея» для відвідувача
Зараз у ротації міні-пекарні близько 35 найменувань випічки. Асортимент щодня змінюється, та й протягом дня для відвідувачів є «лотерея» — на які смаколики потрапиш. Адже вітрина маленька, печуть невеликими кількостями кожного виду. Хліба — десять основних видів, на день печуть близько п’яти, наступного деякі з них замінюють іншими. Буває, що печуть певний сорт на прохання відвідувачів, які скучили за якимось хлібом.
«Добре беруть круасани. Начинки — сливовий джем, полуничний, малиновий, абрикосовий, з шоколадом та згущеним молоком. Влітку робили зі свіжим яблуком. Хочемо спробувати ще солоні. Люди люблять нашу каву — бармен робить на капучино малюнки», — говорить Оксана Ленко.
Проте з сусідами складаються стосунки непросто. «Нью-Йорк» знаходиться на першому поверсі житлової 4-поверхівки.
«Дійшло до того, що викликали санстанцію. Вона заміряла рівень шуму, запахів та зробила висновок, що все в нас гаразд. Приїжджали навіть із районної адміністрації, скупили по сумці хліба і радісні поїхали. Тепер вони до мене приїздять, їхні знайомі також», — посміхається власниця «Нью-Йорку».
Відео історії про швейний бізнес Оксани Ленко на Донеччині доступне для перегляду за посиланням.
Ця історія була підготовлена в межах мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу», яка реалізується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі й Японії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Автор представлених фотографій в цій історії — Анастасія Власова.