Підприємець з Луганщини відбудовує своє місто та робить його кращим. Серія публікацій про бізнес на Сході України
02 листопада, 2020
Проєкт Дія.Бізнес спільно з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі і Японії продовжують розповідати історії підприємців, які ведуть бізнес на Сході України в рамках мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу».
Історія розповідає про коваля Сергія Блінова з Луганщини.
З Сергієм Бліновим розмовляємо пізно ввечері — до цього він закінчував чергове муніципальне замовлення: встановлював металеві секції шкільного паркану. Робота на себе — не така, як на заводі: скільки встигнеш — те твоє. І яку репутацію заробиш — стільки й матимеш клієнтів.
Зварювальник із досвідом понад 20 років, Сергій працював на вагоноремонтному заводі в Попасній. Пішов звідти ще 2013 р. через відсутність замовлень на виробництві, їздив на заробітки. Коли розпочалися бойові дії і Попасна опинилася майже на лінії зіткнення, вивіз родину на Дніпропетровщину. Повернулися додому 2016 року.
«Давно мріяв спробувати себе в бізнесі, але грошей на устаткування не було. Коли повернулися, зважився: придбав професійний зварювальний апарат-напівавтомат і причіп. І перша ж замовниця, якій я встановлював решітки на вікна, розповіла про Програму ООН із відновлення та розбудови миру. Вона сама отримала грант на розбудову бізнесу й надихнула мене», — каже Сергій Блінов.
Затишшя на користь роботі
Коли писав бізнес-план, згадує Сергій, він слабо вірив, що зможе пройти відбір. Адже писав своїми словами, без заумних термінів — так, як він справді бачив розвиток своєї справи. Ймовірно, саме це й справило враження на комісію, бо незабаром бізнесмен-початківець отримав на розвиток грант у сумі 50 тисяч гривень від ООН та уряду Польщі.
«Чим добре на заводі — ти свої години відпрацював, прийшов додому і забув про все. Тебе не стосуються виробничі питання. А тут треба і закупівлею матеріалу займатися, і ремонтом обладнання, докупати якесь додаткове устаткування й інструмент. Розслабитися не виходить», — розповідає Сергій Блінов.
Зараз практично немає вільного часу. Увечері на замірах, зранку на встановленнях або навпаки. Пізнім вечором вдома треба розрахувати витрати матеріалу, вартість робіт. У день розмови Сергій ще мав обрахувати роботи зі встановлення пандусів, теж мерія замовляє.
Складно було на початку. Свою справу Сергій відкрив, коли сезон ремонтів завершився, отже, всю зиму 2016-2017 рр. тривало затишшя. Тепер, каже майстер, про «мертвий сезон» мріє — треба й обладнання передивитися та дещо підправити, підготувати нове устаткування, зробити собі молоток для роботи в кузні такий, як хочеться. Тобто і затишшя піде на користь роботі.
«Беріться за те, що вмієте добре»
«Їхати кудись до великого міста не планую. Там більша конкуренція, а тут по металу в мене і конкурентів, вважай, нема. Крім того, в Попасній люди знають, хто такий Сергій Блінов. А щоб у великому місті мати ім’я, треба пропрацювати не три роки, мабуть. У маленькому місті як профілонив десь, неякісно зробив, нагрубив, — вже завтра всі знають. Так само і з доброю роботою. Будь-яка слава розноситься швидко», — говорить Сергій.
Перебої в замовленнях стаються після артилерійських обстрілів. Попасна — поблизу лінії зіткнення, на її околицю інколи «прилітає». «Гупнуло — й одразу жодних замовлень на якийсь час», — каже Сергій. Та останнім часом тихо.
Впливають на замовлення й інші фактори. Наприклад, із підвищенням урядом України мінімальної заробітної плати з початку 2018 року всі ціни зросли. І поки люди не призвичаїлися, не накопичили грошей, замовлень не було.
Щоправда, останнім часом багато замовлень від мерії. За цей рік майстер працював: і зупинки автобусні встановлював, і навіть тротуарну плитку клав. На великі замовлення брав собі помічників.
«Коли мене питають, людям кажу: як думаєте зайнятися бізнесом, беріться за те, що вам до душі і що ви добре вмієте. І тоді обов’язково з цього буде діло», — каже Сергій Блінов.
Робота коваля Сергія Блінова
Відео історії про ковальський бізнес Сергія Блінова з Луганщини доступне для перегляду за посиланням.
Ця історія була підготовлена в межах мотиваційної кампанії «Великі історії малого бізнесу», яка реалізується Програмою ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу та урядів Польщі й Японії.
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.
Автор представлених фотографій в цій історії — Віталій Шевелев.