Перший приватний. Як відбувалася приватизація Немирівського МПД
27 листопада, 2020
У вересні 2020 року відбувся продаж державного спиртового активу. Новим власником першого приватного МПД та зберігання спирту стала компанія «ЛВН Лімітед» (ТМ Nemiroff), яка підвищила стартову ціну на аукціоні з 49,6 млн до 55 млн гривень.
Генеральний директор «ЛВН Лімітед» Юрій Сорочинський розповів, чому ризикнув взяти участь у спиртовій приватизації.
«Ми були одними з тих, хто досить давно ініціював приватизацію спиртової галузі. Монополія не давала нічого: ані можливості розвиватися, ані можливості використовувати сучасні технології. Фактично Україна, яка на початку 90-х років минулого століття була одним із найбільших виробників спирту, втратила всі ринки збуту — саме завдяки такій державній політиці монополізації, закриття кордонів, заборони експорту українського спирту», — розповідає Юрій Сорочинський.
Розмови про необхідність приватизації галузі почались ще кілька років тому. Всі учасники індустрії розуміли, що державна монополія значно гальмує розвиток галузі. Якість продукту, технології виробництва, ціна залишали бажати кращого, порівняно із західними конкурентами. Монополія давала простір для розвитку тіньового бізнесу. Тому приватизація була логічним кроком і єдиним можливим рішенням, щоб змінити ситуацію в індустрії.
«Це питання неодноразово порушувалося як в Уряді, так і в профільних комітетах Парламенту. Ми зацікавлені в тому, щоб галузь правильно розвивалася. Тому коли були ухвалені відповідні закони, ми постійно відстежували ситуацію, бачили, що процес нарешті запустився — після, мабуть, 25 років спротиву. Як один із найбільших споживачів спирту в Україні ми приєдналися до спільної робочої групи на рівні «Укрспирту» для того, щоб зробити інвентаризацію всіх місць провадження діяльності. Для нас було приємною несподіванкою, що саме Немирівський спиртовий актив був виставлений першим на аукціон», — ділиться Юрій Сорочинський.
Як відбувалася приватизація Немирівського МПД
Підготовка до участі в аукціоні
У рамках проведення інвентаризацій фахівці об’їздили майже всі спиртові заводи України, щоб розуміти, яких їх технічний стан і статус. У результаті чого зупинилися на Немирівському МПД.
«Ми обрали саме Немирівське МПД з декількох причин, і вони тісно пов’язані між собою. Перш за все, це зручне географічне розташування, оскільки активи розміщені на відстані кількох сотень метрів від заводу Nemiroff. Це дає свої переваги щодо логістики одного з ключових інгредієнтів — спирту. Тим більше, що ще у 90-х роках, коли започаткувалася діяльність нашої компанії, Немирівський об’єкт ДП «Укрспирт» був першим і тривалий час єдиним нашим постачальником спирту. Власне, діяльність компанії розпочалася з того, що навпроти Немирівського МПД був побудований невеликий завод з виробництва лікеро-горілчаних виробів, одне з перших підприємств в Україні, яке отримало державну ліцензію на виробництво алкогольних напоїв», — пригадує Юрій.
Відновлення спадщини бренду
Можливість контролювати якість на всіх етапах виробництва — давня ціль компанії. За монополії це було неможливим. Покупка або створення власного заводу було б логічним кроком для цього.
Цією покупкою компанія відновлює спадщину бренду, його історичні корені. Адже перші згадки про немирівську броварню сягають XVIII століття, вже тоді потужність виробництва становила близько 5 000 пляшок на добу. Горілка з Немирова ще наприкінці XIX століття славилась високою якістю та подавалась і до царського столу, і експортувалась в інші країни.
Доступ до необхідної інформації на етапі прийняття рішення про участь в аукціоні
За словами Юрія, загальна організація процесу приватизації була налагоджена належним чином. Вся потрібна інформація стосовно об’єкта приватизації була надана в повному обсязі.
Оцінка стану придбаного активу
Немирівський спиртовий актив за потужністю є одним з найбільших в Україні, але він не працював у повному обсязі з 2010 року.
«Наскільки нам відомо, остання невелика партія спирту була виготовлена 5 років тому. Свого часу ним «пожертвували», припинивши виробництво та залишивши всього кілька людей для обслуговування, щоб дати можливість працювати 15 іншим, меншим, спиртзаводам по Україні», — зазначив Юрій Сорочинський.
Для повноцінного запуску роботи потрібно буде провести певні відновлювальні роботи. Після підписання контракту та отримання доступу на територію об’єкта представники компанії матимуть змогу більш точно оцінити його стан, технічну та матеріальну бази, зробити певні висновки.
Місце Немирівського МПД у структурі компанії
За словами Юрія, перш за все, пріоритетом буде задоволення власних потреб та потреб внутрішнього ринку. Nemiroff — один із ключових виробників горілки в країні та активний експортер. Компанія росте й виходить на нові ринки збуту, тому потребує значної кількості сировини.
Виробництво в Немирові є одним з найбільш потужних в Україні та має давню історію. Перші згадки про немирівську броварню сягають XVIII століття, вже тоді потужність виробництва становила близько 5 000 пляшок на добу.
Не менш важливим є питання якості спирту, адже за монополії цьому приділялось мінімум значення і рівень якості не відповідав запитам експортних потреб. Після приватизації задача Nemiroff полягатиме в підвищенні якості спирту на новий рівень, що відповідає західним стандартам. Якщо ж будуть виявлені надлишкові виробничі потужності — компанія розпочне роботу над пошуком додаткових ринків збуту.
З придбанням спиртзаводу в пріоритетах компанії буде поступове впровадження сучасних технологій на виробництві для підвищення ефективності та вдосконалення якості спирту.
Про фінансовий ефект наразі рано говорити, оскільки запуск виробництва, окрім покупки активу, потребуватиме ще значних інвестицій. Однак компанія готова на це та впевнена, що у виграші залишаться всі учасники — як компанія і споживачі, що отримають більш якісну продукцію, так і держава, що матиме додаткові надходження до бюджету у вигляді податків.
Знайомство з топ-менеджментом підприємства та кадрова реструктуризація
Згідно з умовами приватизації, обов’язкове збереження мінімум 70% наявних робочих місць. Ці умови компанія буде виконувати. Оскільки актив не працював, наразі його обслуговуванням займалось всього близько 40 осіб. Після завершення всіх підготовчих робіт та отримання ліцензії буде оголошено про додатковий набір кадрів.
Компанія планує навчання та підвищення кваліфікації персоналу.
«Нам доведеться досить тривалий час попрацювати з працівниками Немирівського МПД для того, щоб змінити їхні навички, підвищити кваліфікацію. Ми знаємо, як це робити, тому це не є проблемою», — зазначив Юрій Сорочинський.
Майбутні інвестування в актив
За попередніми розрахунками, перша інвестиція становитиме від 300 до 500 тисяч доларів. Це початкова інвестиція для того, щоб привести виробництво в більш прийнятний стан для компанії.
«Нам важливо, щоб цей спирт був стабільно високої якості, щоб не було жодних перепадів. Тому тут будуть інвестиції і в обладнання, і в технології, і в персонал», — поділився планами Юрій.
Дізнавайтесь більше про потенціал спиртових активів та можливостей для інвестицій — за посиланням.
Більше про те, як вигідно купити об’єкт малої приватизації, дізнайтесь з інструкції 7 простих кроків для участі в аукціоні від Фонду державного майна України.
Щодня Фонд державного майна готує нові об’єкти для прозорої приватизації по всій території України — як в обласних центрах, так і в невеликих містах і селищах. Для кожної області підготовлено своє інвестиційне меню, у якому присутні як великі єдині майнові комплекси, пакети акцій підприємств, так і окремі невеликі об’єкти.