COVID-19 VS бізнес: повернутись у гру
Президент Торгово-промислової палати опублікував перші негативні наслідки пандемії в Україні та цифри економічних потрясінь, вони шокують.
І поки світ змагається з беспрецедентним форс мажором, заради підтримки малого та середнього бізнесу говоритиму про такі необхідні зараз фінансові ресурси для розвитку. Відсьогодні чекайте щотижневий дайджест нових можливостей доступної фінансової підтримки для представників малого та середнього бізнесу за такими блоками: державна, приватна та міжнародна підтримка. (ресурс: https://dribbble.com/shots/10811505-Planet-Earth-during-COVID-19-pandemic/attachments).
Державна підтримка
1. На початку карантинних заходів Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України відкрило програму підтримки бізнесу: https://sme.gov.ua/covid19/. А 15 квітня на засіданні уряду Міністерство фінансів спільно з Фондом розвитку підприємництва у співпраці з представниками банківських установ та підприємцями доопрацювали Постанову «Порядку надання фінансової державної підтримки суб'єктам мікропідприємництва та малого підприємництва» шляхом державної програми «Доступні кредити 5-7-9%».
Отже, нові умови інвестиційної програми:
- Розширено коло суб'єктів підприємництва, які можуть отримати державну фінансову підтримку за цією програмою.
- Збільшується максимальна сума кредиту з 1,5 мільйона гривень до 3 мільйонів гривень.
- Розширюється перелік цілей, на які підприємці можуть брати кредит в рамках програми.
В частині антикризових змін:
1) Розширено перелік цілей, на які можуть бути надані кредити за цим Порядком:
- інвестиційні цілі, пов’язані з провадженням суб’єктом підприємництва господарської діяльності з виробництва лікарських засобів та/або медичних виробів та/або медичного обладнання. Для таких цілей підприємці зможуть отримати кредити під пільгову ставку у 3% річних;
- фінансування обігових коштів субʼєктів підприємництва, а саме покриття витрат з оплати заробітної плати працівників, орендної плати, комунальних і охоронних послуг, фінансування витрат на збереження робочого стану обладнання, збереження сировини та матеріалів. Фінансування обігових коштів здійснюватиметься за лояльною ставкою 3% річних.
2) встановлено термін, до якого суб’єкти підприємництва можуть звернутися за отриманням таких пільгових кредитів в рамках антикризових заходів, до відміни карантину плюс 90 днів після такої відміни.
3) держава надає можливість отримати відстрочку з повернення кредиту або його частини, наданого на антикризові заходи, але не більше, ніж на дев’ять місяців.
Деталі доступні за посиланням: https://5-7-9.gov.ua/
2. Грантові програми для іноваційних проектів стануть знов доступні з 11 квітня від Українського фонду стартапів - загальнодержавної інвестиційної програми державний фонд, започаткований за ініціативою Кабінету Міністрів України: https://usf.com.ua/
Фонд надає фінансування компаніям на початкових стадіях їхнього розвитку (pre-seed та seed) та фінансує перспективні та інноваційні ідеї технологічних стартапів, які демонструють високий потенціал глобального комерційного успіху.
Вимоги для проектів:
- Українська компанія.
- Комерційно орієнтована компанія.
- Проекти на ранніх стадіях розвитку (pre-seed and seed).
- Інноваційний ІТ / високотехнологічний продукт або сервіс в основі бізнесу.
- Глобальна орієнтація – бізнес, який мріє завоювати світові ринки.
- Команда лідерів створена для розвитку вашого бізнесу.
- Зобов’язання відповідати вимогам УФС.
- Цільові сектори, які включають, але не обмежуються наступними: штучний інтелект (AI), доповнена реальність (AR/VR), великі дані (BigData), блокчейн, кібербезпека, захист (Defence), медицина та охорона здоров’я, подорожі, фінансові технології (FinTech), освітні технології (EdTech), робототехніка, професійні послуги, програмне забезпечення як послуга (SaaS), виробництво, електронна комерція, інтернет речей (IoT).
3. Минулого року держава піклувалась і про винахідників в рамках діяльності Державної інноваційної - кредитної установи, яка утворена з метою здійснення фінансової підтримки інноваційної діяльності суб’єктів господарювання різних форм власності, а також залучення вітчизняних та іноземних інвестицій для розвитку реального сектору економіки, підвищення вітчизняного потенціалу з експорту продукції, що виробляється на підприємствах галузей національної економіки, захисту та підтримки національного товаровиробника створений Фонд підтримки винаходів: https://www.sfii.gov.ua/
Приватна підтримка
- На арену підтримки цього сектору виходять нові гравці, такі як кредитна платформа для бізнесу https://p2b.credit/ , яка надає кредити від $10 000. ЇЇ анонсували засновники відомої у всьому світі інвестиційної платформи для учасників венчурного ринку Startup network.
- Наступна платформа стане у нагоді представникам агросектору через допомогу при отриманні банківських кредитів з платформою AgriAnalytica - https://agrianalytica.com/uk/: кожен бажаючий підприємець та виробники у сфері агро мають унікальну можливість доступу на одному ресурсі до бізнес консультантів, автоматизовано вести свою звітність, планувати діяльність, отримувати консультації від експертів та мати змогу миттєво подавати заявки на фінансування до банківських установ.
- Вам варто звернути увагу на Український соціальний венчурний фонд (http://usv.fund/) якщо Ваш проект не лише про бізнес а й про користь суспільству. Фонд інвестує та підтримує соціальні підприємства, в основі бізнес-моделей яких лежить досягнення соціальних та екологічних змін.
Міжнародна підтримка
- Слідкувати за програмами, які реалізуються виключно в Україні можливо на веб-сайті Дія. Бізнес у розділі Сервіси та можливості (https://business.diia.gov.ua/services). Інші можливості також публікують на сайті Мінекономіки - https://sme.gov.ua/program_type/programy-mizhnarodnoyi-tehnichnoyi-dopomogy/. Рекомендую перевіряти інформацію на актуальність та слідкувати за вимогами, що постійно оновлюються безпосередньо за посиланнями, вказаними в кожному конкурсі.
- А справжнім джерелом можливостей залишається грантовий та тендерний портал (Funding and Tenders portal), на якому зібрані всі програми які фінансує Європейський Союз. Як зазначено на платформі, Європейська Комісія виступає на передовій у підтримці досліджень та інновацій та координації європейських та світових науково-дослідних зусиль, включаючи готовність до пандемії.
Окрім ряду минулих та поточних дослідницьких заходів, пов’язаних із коронавірусами та спалахами, Комісія розпочала ще кілька спеціальних дій у 2020 році.
Ці дії стосуються епідеміології, готовності та реагування на спалахи пандемії, розробки діагностики, лікування та вакцини, а також інфраструктури та ресурсів, які дають змогу проводити ці дослідження.
Комісія та національні міністерства Європи також домовилися про перший план дій ERA vs Corona, який визначає 10 пріоритетних короткотермінових координованих дій для подолання коронавірусу.
Наступного тижня до Вашої уваги буде запропоновано детальний розбір конкурсів порталу для окремих галузей, а поки рекомендуємо ознайомитись зі структурою та напрямками конкурсів:
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/covid-19