Як зберегти ментальне здоров’я підприємця при виході з режиму карантину?
20 травня, 2020
Розчарування буквально вибило її з колії. До того ж, команда, яку вона спромоглася зберегти протягом карантину, чекає на збільшення доходів. Співробітники погодилися затягнути паски на час жорсткого карантину, але тепер сподіваються на відновлення заробітку. Власниця має повідомити людям, що два місяці тому довірилися їй, та залишилися в її агенції, що обіцяного відновлення зарплат найближчим часом не буде. А ще доведеться скоротити штат.
Вона зізналася мені, що вже призначила дату загальної онлайн-наради саме з цього приводу, але боїться вмикати відео в Zoom. Треба буде подивитися в очі співробітникам і сказати, що когось звільнено, а хтось не отримає обіцяний грошей.
Зрозуміло, все це викликає стрес. Провокує психологічний стан, в якому важко працювати. Тож є величезний ризик втрати навіть тих кількох клієнтів, що все ще замовляють послуги в її агенції. На жаль, безліч підприємців сьогодні опинилися у схожій ситуації. У деяких справи навіть гірші, коли пошук нових замовлень стає питанням виживання, а де їх знайдеш, якщо ринок досі спить.
Щеплення проти виснаження
Можливо є шанс врятувати бізнес якимись супер-креативними рішеннями чи надзусиллями. Проте саме зараз мало, хто може похвалитися особливою енергійністю та креативністю. Стрес допомагає мобілізуватися в критичний момент, проте тривале перебування в стресі та низька інтенсивність виснажує.
І не лише вона. Багато хто з підприємців, зазвичай дуже енергійних та мотивованих людей, зауважували останнім часом, що страшенно втомлюються, хоча роботи порівняно небагато.
На жаль, це не просто втома, яка зникне сама по собі, варто лише трохи перепочити. Йдеться про специфічний стан, який передує багатьом нервовим розладам.
Ще одна вкрай неприємна деталь — постійне перебування у стресовому стані суттєво знижує імунітет. Погана новина, особливо коли світом все ще ходить небезпечний вірус. Гарна новина в тому, що негативний вплив стресу на ваше ментальне (та й фізичне) здоров'я можна зменшити.
Сконцентруватися буде легше. Відчуття втоми з’являтиметься не так швидко. Думки стануть чіткішими і, можливо, серед них знайдуться навіть гідні, зрозумілі відповіді на важкі питання. Досягти такого ефекту можна без медикаментів. Почати варто з неухильного дотримання п’яти загальних правил.
Правило 1. Щодоби лягайте спати у той самий час.
Не дозволяйте собі сьогодні посидіти допізна аби завтра відіспатися. Організм сприймає це, як зміну зовнішніх умов, до якої треба пристосуватися. Відбувається приблизно те саме, що буває під час мандрівки до іншої часової зони. Трохи дисципліни: дотримуйтеся режиму сну. Організм віддячить. Зміни фізичного і психічного стану не забаряться.
Правило 2. Аби впоратися зі стресом потрібне фізичне навантаження.
Прилягти відпочити у стресовій ситуації — погана порада. Насправді розумніше взути кросівки та пробігти кілька кілометрів. Із точки зору біології стрес — сигнал небезпеки. Для доісторичної людини небезпека завжди була пов’язана з фізичною загрозою, з необхідністю від чогось або від когось тікати або боротися. Генетично запрограмований механізм досі працює так само: в стресові моменти в кров надходить велика доза глюкози. Аби це не спричинило проблем, необхідна м'язова активність.
Правило 3. Менше кофеїну.
Шоколад, кава та чай стимулюють роботу мозку та пришвидшують метаболізм. Але точно не допоможуть вам контролювати власні емоції в стресовому стані. Виняток становлять люди з артеріальною гіпотензією — для них стимуляція в психологічно тяжкій ситуації справді може бути корисною. Для всіх інших — штучне, хай навіть не критичне, підвищення тиску в такі моменти зовсім не доречне. Сконцентруватися стане складніше, рівень інтенсивності стресу підвищуватиметься, для виконання не дуже складних завдань доведеться витратити більше зусиль, ніж зазвичай.
Правило 4. Внесіть дві «непродуктивні години» до щоденного розкладу.
Ви, напевно звертали увагу, як неприємно бути під чиїмось постійним контролем. Кожна дрібниця викликає роздратування, маленькі складнощі перетворюються на великі проблеми. Робота просувається повільніше і важче, ніж зазвичай.
Безперервний контроль — це постійний тиск. Коли ваш бізнес переживає кризу, ви самі стаєте для себе найсуворішим контролером. Завжди здається, що ви могли б працювати більше та досягти кращих результатів. Почуття провини підсилюють численні пости в соціальних мережах про те, що хтось інший під час карантину написав книгу, запровадив нові онлайн-сервіси або пройшов якийсь крутий курс та підвищив свою кваліфікацію.
По-перше, не варто вірити всьому, що люди розповідають про власні карантинні досягнення, більшість із них так само, як і ви, страждають від почуття провини за непродуктивне використання часу і публікують такі пости задля самовиправдання.
По-друге, далеко не всі нові онлайн-проєкти, що стартували під час карантину будуть успішними, тож заздрити поки нічому.
По-третє, навіть якщо ви маєте відчуття, ніби вам постійно необхідно щось робити, це не означає, що насправді ви не потребуєте відпочинку.
Не хочете довести себе до зриву — заплануйте дві години, коли ви займатиметесь не тим що треба, а тим, чого бажаєте. І не важливо, наскільки безглуздим буде зайняття. Це може бути, що завгодно — від тривалої прогулянки або читання цікавої книги до комп'ютерної гри, розраховані на дітей молодшого шкільного віку.
Правило 5. Потурбуйтеся про свій зовнішній вигляд, навіть якщо вас ніхто не бачить.
Вірите чи ні, ваш психологічний стан залежить неабияк від зачіски та одягу. Навіть якщо ви не з тих, хто постійно роздивляється себе у дзеркалі, і взагалі вважаєте, що зовнішність в житті — не головне, вона таки впливає на ваші емоції та самооцінку.
Є такий жарт: «Чим більше часу ви проводите вдома, тим неохайніший маєте вигляд».
На жаль, це замкнене коло, обмеження соціального контакту — гірший вигляд — послаблення social skills — погіршення емоційного стану — ще менше соціального контакту.